İşletim sistemi savaşlarında Linux rüzgarı

Masaüstü PC'lerde kullanılan işletim sistemleri raporu şaşırttı: Linux'a bir şeyler oluyor...

  • Halil Mollaoğlu
İşletim sistemi savaşlarında Linux rüzgarı
Linux: Penguen maskotlu OS nisanda yüzde 1 pazar payına ulaştı.

Geçtiğimiz günlerde buradaki haberimizde W3Counter sitesinin işletim sistemi kullanım oranları raporundan bahsetmiştik. Tüm bilgisayar sistemlerini içeren bu araştırmaya göre Linux, yüzde 2,16'lık bir paya ulaşmış durumdaydı.

Şimdi de pazar araştırmacısı Net Applications, Nisan ayının masaüstü PC'ler işletim sistemi raporunu açıkladı. Rapora göre Linux işletim sistemi nisan ayında masaüstü bilgisayarlarda ilk kez yüzde 1'lik pazar payını aştı.

Net Applications'a göre Linux özellikle sunucu alanında güçlü, fakat masaüstü alanı açık kaynak kodlu işletim sistemi için daha çetin bir durum oluşturuyor. Bu sebeple yüzde 1 sınırını geçmesi bir kilometre taşı olarak tanımlanabilir.

Pazar araştırmacıları artış miktarına sebep olarak işletim sisteminin gittikçe kolaylaşan kullanımını ve PC dağıtım ortaklarıyla beraber çalışmasını gösteriyor. Örneğin Dell bazı sistemlerini Linux ön yüklü olarak satıyor.

Yüzde 1,02'lik pazar payı ile Linux üçüncü sıraya yerleşiyor, zira birinci sırada yüzde 87,90 ile Windows, ikinci sırada ise yüzde 9,73 ile Mac OS var.

CHIP Online yorumu:Yıllardır MacOS ve Windows ile yarışmak zorunda kalan Linux'un masaüstü sistemlerde yüzde 1'i aşması önemli bir gelişme. Tüm sistemlerdeki yüzde 2,16'lık oran da aynı şekilde dikkat çekici. Aradaki fark ise, daha çok Linux ile birlikte gelen netbooklar nedeniyle ortaya çıkmış gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

Pardus 'a ve ubuntuya aşırı bir eğilim var

linux ta mac te olandan daha fazlasını yapabiliyosun aslında neyse bu da bişey linux 2. sıraya yerleşicektir eminim

linux çok güzel bir işletim sistemi. Ne bilgisayar kaynaklarını çok kullanıyor Vista gibi veya çok kaynak istiyor Mac OS gibi. Ayrıca linux için virüslerin olmaması da cabası.

biqün bende Linux kurcam.
o qün qeLir eLbet =)

en azından deneme amaçlı da olsa herkesin bir defa tadına bakması gerekir.

LordShadow

gün gelecek linux "number one" olacak... biz boşuna mı ubuntu kullanıyoruz? :) linux=freedom!!!

Arkasında Microsoft gibi güçlü kurumsal bir destek olmadıktan sonra fasa fiso. Pardus ve ubuntu bunlara örnek. %1lik %9luk pazar payları ile 2. sırada 3.sırada demek komik oluyor biraz. Bariz saf dışı hepsi

bir kaç yıl içinde kullanmayı düşünüyorum böyle devam etsin :))

Linux For-Ever

Bunca imkansızlıklara arağmen bravo umarım bu yüzde 1ler çoğalır 10lara 20lere ulaşır..

ben pek ısınamadım yaw linuxa :/

linux çok güzel bir işletim sistemi. Ne bilgisayar kaynaklarını çok kullanıyor Vista gibi veya çok kaynak istiyor Mac OS gibi. Ayrıca linux için virüslerin olmaması da cabası.
Bugün 21:01:43

-----------------------

aynı zamanda öylesine bakmak dışında bir işe yaramadığıda çabası. durmak yok, yola windows 7 ile devam.

sunuculardaki oranları versek burda :D biz linuxu sevmek zorunda değiliz sunucular seviyor bizde dolaylı yoldan kullanıyoruz

eğer linux çok kullanısaydı ona virüs yazarlardı ;-) Yüzde 1,02'lik paya sahipmiş buna tabiki virüs yazmazlar

şöyle yüzde 20lere ulaşsa süper rekabet olur

Kanaatim: şahısların hangi işletim sistemini kullandığı önemli değil. isteyen istediği işletim sistemini kullansın. Ama mühim olan devletlerin hangi işletim sistemini kullandığı. Bu doğrultuda dışarıya bağımlılığımızı azaltmalıyız.

"eğer linux çok kullanısaydı ona virüs yazarlardı ;-) Yüzde 1,02'lik paya sahipmiş buna tabiki virüs yazmazlar" Arkadaş sanırım çok cahil!
Linux platformunun arkasında parasız çalışan binlerce insan var. Bir distro'ya yazılan Virüs anında onbinler'ce kullanıcı tarafından fark edilip gerekli güncellemenin çıkması sadece günler alıyor. Microsoft gibi işletim sistemi çıktıktan aylar sonra o açığı kapamak için "YAMALAMIYORLAR". Ayrıca bir Sonraki Sürümlerinde de eski açıkları ortadan kalkmış oluyor. Eminim Linux işletim sistemine gereksiz diyen birçok arkadaş Korsan olarak kullanıp bunu birde önemli birşeymiş gibi Egolarını tatmin ediyorlardır.(Bakın Lisans Alınması Zorunlu Sistemi Bevada kullanıyorum).
Kimse kimsenin kullandığına birşey söyleyemez.
Özgürce Seçilen Her sistem en faydalı sistemdir.
Tabii parasını siz Pc alırken sizden söke söke alınıyorsa bu işte farklı bir iş var demektir..

tahminim önümüzdeki 10 yıl boyunca böyle kalacaktır.
0.5 ten 1 e yükseldiğinde de aynı şeyler oldu.

insanlar bilinçli şekilde tasarlanan işletim sistemlerini daha çok seviyorlar(Windows,MacOS)
Linux biraz fazla uçuk gelişiyor galiba...

Linux güzel de, hiç bir şeyin sürücüsü yok doğru düzgün, olanları da kurması ayrı dert... 2 gündür ati ekran kartı ve realtek linux sürücüsünü kurmaya uğraşıyorum. Kusura bakmayın ama yüzde 20 lere ulaşması için kullanımını kolaylaştırmak lazım, herkes bilgisayar uzmanı olmak zorunda değil basit bir kurulum veya iş için root olup kodlarla uğraşmak çok saçma, microsoft'a laf atıyoruz ama hiç bilgisayar bilmeyen biri bile 3-5 günde windows kullanmayı öğrenebiliyor...

donanım problemi olan arkadaşa diyorum ki;
windows çok kullanıldığı için adamlar özellikle parçanın yanında cd veriyolar yhani microsoft bu konuda bişey yapmasına gerek yok ama linux dağıtıcıları o donanımları uydurmak için ne kadar çok uğraşıyolar onları yaptıklarını yabana atmamak lazım özellikle donanım üreticileri linux desteğini arttırırlarsa linux %20 değil 30a bile çıkar.

Açık kaynak yazılımlar ve Linux sağlayıcıları (buna openoffice de dahil) öncelikle patentli ve sahipli yazılım teknolojilerini kullanmaktan vazgeçsinler, başta microsoft ve diğer bazı şirketler bas bas bağırıyo bu konuda , maalesef linux geliştiriciler mülkiyet hakkı falan tanımadan umursamadan bazı patentli teknolojileri kullanıyolar (bir tür Robin hood gibi zenginden alıp dağıtıyolar), örneğin çift tıklama MSnin patentli malı, copy-paste vs ve daha birçok manuplasyon hepsinin bir sahibi var adam bulmuş artık taklidini bile yapamazsın hukuk böyle diyor (bulun okuyun), bu linux çekirdeğini adam gibi bi firma ele alır sağlam bir zemine oturtur, patent ücretlerini öder (linuxda kullanılan müzik film kodeklerinin hepsi ücretlidir, izinsiz kullanmak ahlaken ve hukuken suçtur) ortaya makul fiyatla ve kolay bir sistem çıkar eyvallah kullanırız, ne bu böyle açık kaynak free hepsi hayal boş, programcılar nasıl ekmek yiyecek o zaman hepsi beleş olsun iyi valla.

10:29:08 daki arkadaşım, sana katılıyorum 09:11:14 'deki yazımda sanki linux'u kötülemiş gibi anlaşılabilir, linux'un en güzel yanı da zaten burada ortaya çıkıyor, kimse bilgisayar uzmanı olmak zorunda olmadığı gibi kimse de başkaları kullansın diye oturup açık kaynak kodundan bir şeyler üretmeye mecbur değil. Zaten ben de gerçekten linux kullanmak istiyorum yoksa ben de vakit harcamam. Donanım üreticileri ile ilgili olarak, hızlı değişen bir sektör olduğu için rekabet edebilmek için işgücünün çoğunu windows odaklı kullanmaları normal, bazen bazı ürünler windows'ta bile tam olgunluğa erişemeden eskiyebiliyor...

Kimseyi zorlamıyoruz linux kullanın diye, tamam driver sorunu var stabil çalışmama sorunu var, ama o gün geldiğinde dünya ülküleri linux a geçtiğinde microsoftun yüzlerce dolarlık windows işletim sistemlerini alamayınca siz biraz geç kalacaksınız her zaman kaldığımız gibi :)

"İşletim sistemi savaşlarında Linux rüzgarı"
başlık hatalı olmuş windows kasırgasının yanında küçük bi esinti olur anca linux :)

linux dagıtımlarının bedava olması programcıların bu işten para kazanmadıkları anlamına gelmez hatta tam tersi çok para kazanırlar mesela ubuntunun sahibi
Mark Shuttleworth gnome geliştiricisi Federico Mena javanın geliştiricilerinden James Gosling bunlardan bazılarıdır .

güncellemeler kısmında traceroute sözcüğünü arayın ve tıklayın kaldırmak için ancak bu esna da bir göz atın 77 kb uzunluğu olmasına rağmen toplam büyüklüğü 1GB tır kaldırırsanız sakın PC nizi kapatmayın Do not Shut Down. Sadece Açık bırakın interneti de sakın kapatmayın tekrar kurmak zorunda kalırsınız Restart ederseniz internet bağınız kopar ve Tekrar kurmak zorunda kalırsınız açılımını okursanız bu traceroute sizi ne şekilde izleyecekler sorusu gelir aklınıza.......

Linuxlerden istediğim sadece çok güçlü internet imkanı NAZAR ın geliştirilmiş olması ve FireWall konusunda da iyi ancak kasmayan özellikte olmalı

Anti Virus üreticileri isterlerse Win 7 nin asla zarar göremeyeceği bir şeyleri Win 7 ekleyebilirler ancak Win 7 de onlara jest yapması gerekiyor.Mesela İsteyene Win 7 içine gömülü bir Adet İnternet Security şeyi koyarak da verebilirlerdi....

Win 7 nin içine İnternet Security şeyi demekle şunu söylemek istedim karşı taaruz tipinde....

Özellikle karşı taaruz da kullanıcıya şu mesajı vermeliler kullanıcı bir halt ettiğinde Win 7 kullanıcısı olmak veya olarak kalmak istiyormusunuz halaaaa!!!

arkadaslar vallahi linuxu kullanmak bu vakiteymis vista dan nefret ettim alternatif olarak bir de linuxu deniyeyi; sonucta bilisim alemindeyiz metalleylleri tanimamiz gerekli diye ubuntu yukledim birazda linuxu deneyelim herkese linuxtan slmlar *) yanliz bazi seyler degisik turkce karakter destegini cozemedim

yada windows tufanı

tüm sistemlerde %2.6 bilgisi yanlıştır.
Sunucu sistemlerinin yaklaşık %70 inde Linux kullanılmaktadır. Bu bilgiyi tekrar doğrulamanızı öneririm.

Tüm okurlara Ubuntu Linux tavsiye ederim.
Pardusculara da dünyaya gözlerini açmalarını tavsiye ederim.

CHIP Online Notu: Peki Sunucular dünyadaki toplam bilgisayar sayısının yüzde kaçını oluşturuyor sizce?

steve ballmer'a inat ubuntu!!!! long live ubuntu!

Windows un o kadar çok popüler olmasının sebebi window sun kusursuz bir işletim sistemi olmasından kaynaklanmıyor.XP sanırım 2001 de çıktı.
O zamanlarda linux un otomatik sürücüleri tanıma desteği yoktu açık kaynak yeni yeni gelişmeye başladı.Linux gelişinceye kadar XP kendi hayran kitlesini oluşturmuştu bile.
Şu anda Linux çok önemli yenilikler yaptı , ve yapmaya devam edicek.
Windows un güvenliği zayıf antivirüs programları almanız şart,
sistem hataları çökmeler artık baş edilemiyor.Disk birleştirmek CD veya disket takarken av ile taratmanız şart en küçük autorun virüsü bile büyük kayıplara yol açabilir.
Eğer Linux a büyük yazılım şirketleri yatırım yaparsa daha da çok gelişiceğini düşünüyorum.

Sen de yorum yaz