Kararlı Firefox Sürümüne Yeni Düğme Geliyor!

Çok yakında, Firefox web tarayıcınızda, bu düğmeyi görmeye başlayacaksınız. Tabii ki yeni bir yetenek ile birlikte...

  • H. Hüseyin Öztürk
Firefox için ekran görüntüsü yakalama özelliği!

Birkaç ay önce Mozilla, Nightly sürümüne ekran görüntüsü yakalama aracı eklemişti, şimdi ise görünüşe bakılırsa kararlı Firefox sürümlerine de bu özellik gelecek. Özellik şu an için herkese açık değil, yalnızca bazı kullanıcılara açık. Etkinleştirildiğinde home tuşunun yanında görünecek, ama eklenti ayarları panelinde üçüncü parti bir eklenti olarak görünmeyecek.

Eğer sizin için etkinleştirilmesini beklemek istemiyorsanız, aşağıdakileri yaparak kendiniz de etkinleştirebilirsiniz (diğer ayarları karıştırmamaya dikkat ederek):

1. Şuraya gidin: about:config
2. Riski kabul ediyorum! tuşuna basın, eğer belirirse.
3. Şunu arayın: extensions.screenshots.system-disabled
4. Eşleşen sırayı çift tıklayın ve değeri "true"dan "false"a değiştirin
5. Tarayıcı sekmesini kapatın ve Firefox'u yeniden başlatın

Bu kullanışlı araç, diğer ekran görüntüsü alma uygulamalarından farklı çünkü sadece web içeriğini çekiyor, ayrıca sayfadaki unsurlara odaklanmayı da çok kolay hale getiriyor, fareyi üzerine getirdiğiniz yere odaklanıyor.

Yakalamak istediğinizi yakaladığınızda üç seçenek veriliyor - iptal, indir veya buluta kaydet.

Özelliğin dağıtılması epey aksamışa benziyor ama en son Firefox 55'i kullanıyorsanız tarayıcınıza her an eklenebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

64Bit Windows üzerinde, 55.0.3 32bit sürümünü kullanıyorum. Bir kaç gün önce tarayıcıyı açtığımda anlatılan yerde belirdiğini gördüm ve hemen bir kaç deneme yaptım. Kolay bir kullanıma sahip. Şimdilik gizli gezinti modunda kullanılamıyor. Eğer gizli gezinti modundayken düğmeye tıklarsanız ekrana; Gizli Gezinti modunda Screenshots özelliği kullanılamaz başlığıyla, "Aksaklıktan dolayı özür dileriz. Gelecek sürümlerde bu özelliği devreye almak için çalışıyoruz." mesajı gelmekte. -Mesajın 1. kısmı-

-Mesajın 2. kısmı- Ayrıca görüntü seçimi sırasında ekranın ortasına, imleci takip eden gözlere sahip gülen bir yüz de eklenmiş. Bilge Baykuş

FireFox 55 sürümünün 64 bit sürümü var. 64 İşletim sisteminde kullanabilirsiniz.

@16 Eylül 2017 14:28 Hatırlatmanız için teşekkürler. 64 Bit sürümünün de olduğunu biliyorum fakat sistem kullanım alışkanlıklarım ve bilgisayarımın donanımından dolayı, RAM konusunda sıkıntı yaşamamak için 32 bitlik sürümünü tercih ediyorum.

Sen de yorum yaz

Turhost