Kaspersky, 2014 sonuçlarını açıkladı

Kaspersky Lab 2014 yılının dördüncü çeyreği için test sonuçlarını özetledi.

Çalışmanın meyveleri geliyor

Kaspersky Lab, 2014 yılının dördüncü çeyreğinde bağımsız araştırma şirketleri tarafından gerçekleştirilen 22 testin sonuçlarını açıkladı. Uzmanlar Kaspersky Lab'in güvenlik çözümlerini ve diğer üreticilerin ürünlerini test ettiler: popüler güvenlik ürünlerinin mobil zararlı yazılımlar, kimlik avcılığı ve maddi tehditlere karşı koruma gibi yönlerden yeni ve bilinmeyen zararlı yazılımları ne kadar etkili bir şekilde algıladıklarını ve cihaz performansını nasıl etkilediklerini analiz ettiler.

AV-Comparatives

2014 yılının dördüncü çeyreğinde, AV-Comparatives Ağustos-Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirdiği uzun vadeli Whole Product Dynamic Real World Protection Test'in sonuçlarını yayınladı. Test süresi boyunca araştırmacılar ara sonuçları paylaştılar ve bu sonuçlara göre Kaspersky Internet Security karşılaştığı tehditleri engelleme konusunda son derece etkili oldu. Sonuç olarak, 4 aylık test süresi boyunca Kaspersky Lab ürünü tehditlerin %99,4'ünü algıladı ve tek bir hatalı uyarı bile vermeyerek Advanced+ seviyesinde puan aldı.

Kaspersky Internet Security Eylül 2014 File Detection Test adlı bir başka Advanced+ sertifikası daha aldı ve ürün bu testte tehditlerin %99,7'sini başarıyla engelledi.

Performance Test

Kaspersky Internet Security, performansı ile AV-Comparatives'in üçüncü Advanced+ ödülünü Ekim ayında yapılan Performance Test'ten aldı. Araştırmacılar farklı senaryolarda etkinleştirilen bir güvenlik çözümü yüklü PC'lerin performansını ölçtü ve bunu hiçbir koruma çözümü yüklü olmayan PC'lerin performansı ile karşılaştırdı. Sonuçta Kaspersky Internet Security yüklü olan bilgisayar, güvenlik çözümü olmayan bilgisayar karşısında 100 üzerinden 97,7 puan aldı.

AV-Comparatives aynı zamanda güvenlik ürünlerinin kimlik avcılığı yapan siteleri algılama yeteneğini de test etti. Şirket bu alanda ödül vermedi; yalnızca istenmeyen bağlantıları filtreleme işlevinin etkinliğini değerlendirdi. Bu test on dört çözüm katıldı ve Kaspersky Internet Security en iyi sonucu (%90) veren iki üründen biri oldu.

Küçük işletmeler ve dahası

AV-Comparatives ayrıca küçük işletmeler için çözümler hakkında da kısa bir özet yayınladı. Araştırmacılar çözümün sağladığı koruma seviyesini ve sistem yöneticilerinin yönetim konsolunu ne kadar kolay kullanabildiklerini değerlendirdi. Kaspersky Small Office Security, Approved (onaylandı) sertifikası aldı ve araştırmacılar ürünün entegre yönetim konsolunun ne kadar kullanıcı dostu olduğunu vurguladılar.

2014 yılının dördüncü çeyreğinde, AV-Comparatives Mart'tan Ekim ayına kadar süren 8 aylık Malware Removal Test'lerinin sonuçlarını yayınladı. Bu test farklı ürünlerin virüs bulaşmış olan bir bilgisayarı ne kadar etkili bir şekilde kurtarabildiğini değerlendirmek için hazırlandı. AV-Comparatives uzmanları bunun için dikkatli bir şekilde en popüler zararlı yazılım örneklerini inceledi, her birini bir bilgisayara bulaştırdı ve sistemi temizlemek için bir anti-virüs ürünü yüklemeyi denedi. Kaspersky Internet Security bu testin sonucunda bir Advanced+ sertifikası daha aldı.

Kaspersky Lab, AV-Comparatives'in yanı sıra AV-Test, MRG Effitas, Dennis Technology Labs, PC Security Labs ve Virus Bulletin'in test sonuçlarından da ödüllerle ayrılmayı başardı.

Okuyucu Yorumları