Kendi kendini tamir eden plastik!

Bilimin son mucizesi: Ortasından kurşun bile geçse, açılan deliği kendi kendine tamir eden plastik!

  • Cem Şancı
Kendi kendini tamir eden plastik!

Illinois Üniversitesi'ndeki bilim insanları, yakın geleceğimizi kökünden değiştirebilecek bir buluşa imza attılar. Üzerindeki çizikleri, kırıkları kendi kendine tamir edebildiği gibi, kurşun boyutundaki delikleri bile zamanla onarıp kapatabilen bir plastik geliştiren bilim insanları bu buluşla büyük ilgi topladılar.

Bu tür bir materyalin her türlü üründe kullanılması mümkün olabilecek ve otomobillerden telefonlara, ev eşyalarından spor aletlerine kadar pek çok ürünün, ilk günkü kadar yeni kalması mümkün olacak.

Robert Redford'un 2013'de yayınlanan All Is Lost isimli sinema filminde de anlatıldığı gibi, özellikle denizlerdeki amatör yatçılar, deniz yüzeyindeki yabancı cisimler yüzünden sürekli batma tehlikesi ile karşılaşabiliyorlar. Ege veya Akdeniz bu konuda büyük tehlike arz etmese de özellikle Atlantik ve Pasifik kıyılarında yatçılar için hayati tehdit oluşturan çok sayıda yüzen cisimler bulunabiliyor ve bunlar yüksek hızla bir yata çarptığında gövdede delik açılabiliyor. Amatör yatçılar, bu delikleri kapamak için yatlarında silikon tıpalar gibi yardımcı malzemeler bulunduruyorlar ancak bu önlemler işe yaramayabiliyor. Yeni bulunan, delikleri onaran plastik malzeme sayesinde, yatçılar için hayati tehdit oluşturan bu deliklerin kolayca kapanması mümkün olacak.

Uzay giysilerinde, uzay gemilerinde veya bilimsel ya da endüstriyel alanlarda da kullanılabilecek yeni materyal sayesinde, insanoğlunun pek çok zor görevi daha kolay yerine getirebilmesi bekleniyor. Ayrıca aynı prensibin başka materyallere uygulanması halinde, daha güçlü materyallerin de kendini yenilemesi mümkün olabillecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Çok güzel olur motosiklet yedek parça sorunlarıyla uğraşmayız :)

Gemilerde çok iyi olur

Boyle bir telefon yaptiklarini duymustum sanki.

@13 May 2014 06:46 Doğru duymuşsun. LG G Flex'in arka kapağındaki metal, üzerinde oluşan çizikleri kendi kendine zamanla onarabiliyor.

kimse bir daha bir şey almaz o zaman , bunun olmasına izin vermezler

Şurda videosu da var https://www.youtube.com/watch?v=BJrUUO2TZA8 Plastiğe iki kanaldan sıcı girişi oluyor. Henüz tam anlamıyla kendi kendini tamir edemiyor anladığım kadarıyla.

İşte teknoloji budur, birileri yandaşlarına kurdurduğu savunma sistemlerini teknoloji olarak algılıyor, teknoloji istiyorsan özgür destek vereceksin...

Bu teknolojiyi ürün satamayız mantığı ile hiç etmezlerse, piyasaya sürdükleri ürünlerden tecrübe edinip iyice geliştirebilirler. İşte o zaman büyük bir buluş olabilir.

LG G Flex'te kullanılan metalde çizikleri bir süre sonra kendi kendine tamir ediyor. Yavaş yavaş ufak tefek kırıklar yüzünden yeni cihaz alma modasını geride bırakacak icatlar yapılıyor. Korkum, kapitalist düzenin bunu engellemek için elinden geleni yine yapması.

Sen de yorum yaz