Kızıl Gezegen Mars'ın "Mavi Kumları" Görenleri Büyülüyor

Tüm gözler Mars'taki ilk uçuşunu yapmak üzere olan Ingenuity isimli helikoptere çevrilmişken NASA, Kızıl Gezegendeki kum tepelerinin şaşırtıcı bir görüntüsünü yayınladı. Bu görüntüde Mars'ın kumları kızıl değil, mavi görünüyor. Peki bu nasıl oluyor? Mars kumları gerçekten mavi mi?

Mars'ın kutuplarından şaşırtıcı görüntüler

Yukarıdaki görüntüdeki kum tepeleri mavi görünüyor olabilir. Ama bu görüntü, Kızıl Gezegen Mars'a ait. Elbette Mars'taki kum gerçekte mavi değil. Sonradan renklendirilmiş olan bu görüntü, Mars'taki sıcaklık değişikliklerini görselleştirmek için hazırlandı. Daha soğuk bölgeler mavi, daha sıcak olanlar ise turuncu olarak işaretlenmiş durumda. Buradaki görselde görülen kum tepeleri Mars'ın kutup bölgesini çevreliyor. Burada sıcaklıklar -153 derecelere kadar düşebiliyor. Güneş ışınlarının geldiği, daha sıcak olan bölgeler ise sarı ile gösteriliyor.

Görüntü, Aralık 2002 ile Kasım 2004 arasında Mars Odyssey yörünge aracı üzerindeki Termal Emisyon Görüntüleme Sistemi cihazı tarafından çekilen fotoğraflardan oluşuyor. NASA bu görüntüyü Mars'ta halen çalışmakta olan en eski uzay aracı olan Mars Oddysey'in 20. yılını kutlamak için yayınlandı.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz