Leviathan: Önce indir, sonra öde!

Torrent'e düşen bu filmin yapımcıları, para kazanmak için ilginç bir yol buldu!

  • Levent Öztürk
Leviathan: Önce indir, sonra öde!

2015'in daha ilk haftasında, Oscar adayı pek çok filmin korsan kopyaları internete yayıldı. Bu filmlerden biri de Rus drama filmi olan ve yakın zamanda En İyi Yabancı Dil Film dalında Golden Globe kazanan "Leviathan" da bulunmakta.

Rus Kültür Bakanlığı tarafından verilen destek ile çekilen Leviathan, Rus bir araba tamircisi olan Kolia'nın hayatı üzerine odaklanmakta. Ancak filmin en ilginç olan özelliklerinden biri, filmin arkasındaki ekibin korsan yayıma karşı verdikleri tepki oldu. Yapımcı Alexander Rodnyansky'nin basına açıkladığına göre ekip, film korsanlarını takip etmeyi planlamıyor. Ayrıca, bir başka yapımcı olan Slava Smirnov'un duyurusuna göre, yeni açılacak olan bir internet sitesi ile filmi indirerek izleyen kişiler tarafından "Leviathan"ın üreticilerine bağış yapılması mümkün olacak. Yani film yapımcıları, korsan indirenlerden, filmi beğenirlerse bu yolla destek istiyorlar.

Alexander Rodnyansky, bu projeye verilen destek için ekip adına teşekkür etti ve filmi izleyen kişileri sevgilerini göstermeleri için internet sitesine çağırdı. Normal olarak Bu bağış sisteminin yanında olan Rodnyansky, bu şekilde toplanacak olan paranın, aktörler Chulpan  Khamatova ve Dina Korzun tarafından kurulan, çocuk kanseri vakfı Give Life'a aktarılacağını belirtti...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Güzel fikir. İnsanlara dayatmalar yapmaktansa bağış için davet etmek onu hem saygın bir hale getirir, hemde istediğine ulaşmasını sağlayabilir. Sonuçta opurtunist olanlara üste para da versen, o parayı bile almaya gitmeyeceklerdir...

güzel bir yaklaşım.

Kickstarter tarzı bağış toplama yöntemiyle para toplayarak flim çekme yöntemi geliştirilse korsan azaltılabilir. Flim fiyatları ucuzlatılsa korsan azaltılabilir. Yöntem çok ama yanaşıp uygulayan yok. Aşırı kar hırsı olan kim araya girerse korsan yükselir.

gayet güzel korsan asla engellenemez adamlar bunu anlayıp avantaj haline getirmişler helal olsun diyorum

herzaman derim bi film ödül almışsa izlenmez.

İndirmek için daha iyi bir sistem mi var ? Umarım bağış toplarlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play