"Linux Windows'a benzemiyor!"

Linux'un babası Torvalds'ın "Linux Windows'a benzedi" sözüne en sert tepki bakın kimden geldi...

  • Ali Güngör
"Linux Windows'a benzemiyor!"
Red Hat Enterprise Linux ile şirketlere yönelik bir Linux

Red Hat CEO'su Jim Whitehurst, daha önce Linux gittikçe Windows'a mı benziyor? haberiyle aktardığımız, Linus Torvalds'ın görüşlerine karşı çıktı.

Whitehurst, Red Hat'ın şirket konferanssında Torvalds'ın görüşlerine karşılık verdi. Whitehurst'a göre Linux büyüyor ve özellikler açısından zenginleşiyor. Ona göre sistemin şişmesi, ancak kimsenin istemediği özelliklerin eklenmesiyle gerçekleşiyor.

"Linux büyümeye devam etti ve kullanılışlılığı genişlemeye devam ediyor. İnsanların istediği işlevler ekleniyor. Linus ile yorumu hakkında konuşmadım. Ben bunu şişme olarak görmüyorum. Şişme ve fazlalık, kimsenin istemediği özellikleri eklemeye başladığınızda ortaya çıkar. Linux kullanıcılarının doğası katılımcı olmalarıdır. Linux'un büyüdüğünü düşünüyorum ama bunun insanların istediği özelliklerle gerçekleştiğini ve başkalarından farklı olarak modüler bir şekilde gerçekleştiğini düşünüyorum. Bu büyümeyi olumlu görüyorum" diyen Whitehurst, olaya Linux'un babasından farklı bakıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Kafa yokki anlasin ne demek istedigini.
Linus torwalds diyorki:
Linux ozunden uzaklasiyor, basit ve kullanisli bir sistemden cok windows gibi hantallasmaya dogru gidiyor.
Bunu sadece torwalds degil bir cok linux gelistiricisi soyluyor.
Ama her saniyesi para derdiyle gecen Redhat icin bu tip sozler bile imaj dolayisiyla para kaybidir.

Linux cok pasif, böyle devam ederse ezilip zaman icinde kaybolacak.

Parayla satılan bir linux şişsede ,şişmesede zaten windows a benzemiş durumdadır.Linux un özelliği bedava ve devamlı gelişen bir işletim sistemi olmasıdır.Eğer parayla satacaklarsa kendi işletim sistemlerini yazsınlar.Linux bedava ve açık kaynak bir işletim sistemidir ve böyle olmaya devam etmelidir.
ShinSee

Linux cok pasif, böyle devam ederse ezilip zaman icinde kaybolacak.
--------------------------------
oturduğun yerden boş boş konuşacağına biraz araştır ondan sonra fikrini söyle, eskisine göre linux kullanımı hele hele 90lı yıllara göre internetin de yaygınlaşması sayesinde %100 artmıştır, benim bilgisayarımda 2 işletim sistemi var ve bu şekilde çalışan bir sürü insan var.

Linux özünden ne zaman uzaklaştı nasıl uzaklaştı anlamak mümkün değil Uzaklaşan varsa masaüstü ortamları yoksa linux en temel haliyle halen kullanışlı halen hızlı halen güncel değil mi?_

Adam linuxu kendi kurmuş şimdi konuşmaya hakkı yok:)Red Hatın yaptığı hainlik değilmi hem adam yaptığı çekirdeği kullan hem adama laf et:)

para ile satılan server linux türevleridir.
ev kullanıcısı zaten kullanmaz şirketlere yönelik birşey

Redhat'in basinda ki Linux tuccari Linus'un ne demek istedigini anlamamis.
Belki de paradan o kadar gozu donmustur ki itibar kaybedecegim diye hemen cevap yetistirme derdine dusmus.
Linux ozunde mini kerneli olsun her donanimda calissin amaciyla yapildi, evet inceltilmis linuxlar var ama populer olanlarin bir cogu Windows la boyut konusunda yarisiyor.
Bu artimidir eksiklikmidir bilinmez ( bir zamanlar bazi fanatik kesimler boyut konusuyla acayip ovunurdu ) fakat burada soylenen sey basit:
Nerede benim narin kinali kuzum diyor adam.
Yani 3-4 gb boyutlarina ulasacak linux ve o zaman bir zamanlar 2-3 disketlik olup windows'tan daha islevsel olan linux tarihe karisacak.

para ilen satılan server linux sürümleri cok stabil ve saglam hakkını veriyor

suse server enterprise linux 400 dolar dan başlıyor :) düşünün artık

yanlışım varsa düzeltin lütfen. bu "red hat" abd menşeili bir firma değil mi?? adamlarda zihniyet belli. havasından mıdır, suyundan mıdır bilinmez hemen kapitalizme alet ediyorlar güzelim linuxu:)) bu arada çift işletim sistemi kullananların sayısı çok fazla. ben win7 ve ubuntu 9.10 kullanıyorum. ubuntu'yu çok sevmeme rağmen ne yalan söyleyeyim cesaret edip de windows'u tamamen silemedim. öyle kod falan yazdığım da yok, grafiker de değilim ama silemedim işte, belki de eski alışkanlıktandır nerden bileyim :))

Sen de yorum yaz