Lumia'ya veda kesinleşiyor!

Microsoft'tan gelen yeni haberler, Lumia markasının tarih olacağını doğruluyor!

Lumia'ya veda kesinleşiyor!

Microsoft bünyesindeki Lumia markasının artık yavaş yavaş yolun sonuna gelmeye başladığına dair işaretler artıyor. Yazılım devinin Rusya kolundan gelen haberlere göre Lumia markası ve onun ARM işlemcileri artık Microsoft'un gelecekteki mobil stratejisinin bir parçası olmayacak.

Daha önceden de Lumia 650'nin piyasaya sürülen son Lumia modeli olacağına dair bazı ipuçları söz konusuydu. Fakat firma şimdiye kadar bu konuda herhangi bir resmi açıklama yapmamıştı. Rus gazeteci ve pazar gözlemcisi Eldar Murtazin, firmanın donanım partnerleriyle yaptığı konuşmalar doğrultusunda Microsoft'un Lumia defterini kapatmaya karar verdiğini doğruladı.

Murtazin'e göre Microsoft'un Rusya'daki resmi yetkilileri Windows 10 Mobile'ın yakın bir gelecekte ARM üzerinde çalışmayacağını belirtti. Buna göre, söz konusu mobil işletim sistemi gelecekteki Windows 10'un bir x86 sürümü üzerinde temellenecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Gelecek dediysek öyle yakın bir gelecek değil. Torunlarımız anca.

Tarihe kara bir leke olarak geçecek ucube cihazlar... Telefon tarihinin yüz karası çöpler... Akılı telefon demeye bin şahit ister... Böylece Windows Phone macerası da bitmiş oldu.. Herkes Android'in yıkılamayacağını anlamıştır artık.. Bu piyasada yaşamak istiyorsanız, Google'ın eline sıkmaya mahkumsunuz..!!

@28 Ocak 2016 14:04 kafama sıkarım android faciasını almam android kadar rezil bir sistem görmedim bir gün herkes anlayacak şuanda bile anlaşılır ama anlamak istemeyen senin gibi cahiller olduğu için yıkılmıyor ya sonuna kadar lumia sonuna kadar Microsoft varmı itirazın

@28 Ocak 2016 14:04 çok sallamıssın az dur sen orda :)

@28 Ocak 2016 14:04 Google tekel olursa ve dediğin gibi herkes ona muhtaç olursa 4 katı fiyata satar cihazları. Ama belki fanatiklerine bi kıyak yapıp 2 katına falan satabilir.

@28 Ocak 2016 19:19 Yahu bunlar anlamaz, boş verin. Bir veri hırsızını bırakıp diğerini seçerler sadece. Unutmayın bu kullanıcılar için Döven sevilir ilkesi geçerlidir her zaman. İşte demokrasinin bu Dünyada uygulanamamasının nedeni de bunlar.

Microsoft lumia dan vaz geçerse arm tabanlı telefonlara destek vermesse en azından androide geçme şansı vermeli. Surfacephone lar x86 tabanlı olabilir.Eski winphone 7.8 den sonra 2. bir prestij kaybı olur.

Ya madem böyleydi Lumia 950 nerden çıktı

@28 Ocak 2016 14:16 Son şanslarını denemek istemişler belli ki. Ha bir de Lumia 650'de denediler.

Ya abicim ellerine yüzlerine bulaştırdılar Microsoftçular. Yıllarca bir tane bile amiral gemisi çıkarma, çıkarama. . De ki biz düşük ve orta seviye telefonlarla idare edeceğiz, piyasadan pay kapacağız. Sonra da esamen okunmasın, akıllan, de ki bir tane amiral gemisi çıkaracağız, milletin anası ağlayacak. Lumia 950 yi binbir güçlükle yetiştir, efendime söyleyeyim, Windows 10 Mobile ı 3 ay ertelemeyle anca yetiştir. Sonra da de ki, biz bu pazardan çekileceğiz. Yuh da yuh.

Microsoft çok geç kalıyor. Diğer firmalar android işletim sistemiyle haftada bir telefon tanıtıyor ama Microsoft kaplumbağa gibi hareket ettiğinden çok geride kalıyor. Haliyle telefonları ve işletim sistemini piyasaya yayamıyor. Bazıları androide geçsin diyor ama Microsoft'un işi donanımla değil yazılımla olduğundan kendi işletim sistemini sürdürmesi şart.

Teknoloji bilginleri yine Microsoftu batırmış, piyasadan silmiş :D

diğer markalar 64 bit e zorlarken sen neden 32 bit mikisoft

@28 Ocak 2016 18:17 amac exe leri telefon da calistirmak.x64 sonra gelir zaten...

intel atom işlemciler ile x86 tabanlı telefonlar yapsınlar kurtulalım şu android den. Yıl olmuş 2016 hala bilgisayar parası ödediğimiz şu cihazlar tam bir bilgisayar gibi çalışmıyor.

Kutu tasarımlı saçma sapan arayüz, 3 kademeli ekran parlıklığı ayarı gibi itici detaylar yüzünden lumia serisi hiçbir telefonu almadım. Beter olsun.

@28 Ocak 2016 20:48 İyi ki almamışsın... Böyle bir dijital cahille aynı mobil cihaz tercihinde bulunmuş olsaydım, rahatsız olurdum. Ben aldım, 2003 ten beri de Windows işletim sistemli cihaz kullanıyorum. MPX 200 den Lumia 930 a... Oldukça da memnunum. Kanaatimce Google gitsin arama motoru yapmaya devam etsin. İşletim sistemi üreticiliği ona birkaç numara büyük geliyor olmalı ki Linux üzerine yama ve tam anlamıyla bir ucube olan android i üretiyor.

@28 Ocak 2016 20:48 / Sen eski Nokia'ları kullanmaya devam et XP yada 98 kullan.Aferin sana. Çağ dışı teknolojileri kullanmaya devam et

@28 Ocak 2016 23:08 yana döne geleceksin

Sorun değil başkan... Seninleyiz Windows... :)

Ya yorumlar hakikaten akıllara ziyan biride demişki google android felan gece,gece iyi güldüm. Neymiş winphone ve lumia kötüymüş bak,bak çok zeki arkadaşım lumia kurtuldu artık şimdi sırada eski devin ayak sesleri var yıl oldu 2016 bitiyor lumia,windows ortaklığı nokia kurtuluyor windows'dan kendi adı ve cihazları ile yine çıkacak sahnelere sen dandroidini kullanmaya devam et.lumia ve nokiada çok üzüldü sen almadın cihazlarını diye.

@28 Ocak 2016 22:52 android gibi işletim sistemi mi var saflar.yakında bitecek.

Yakında WindosPhone gelecek stratejilerimiz aramızda değil derlerse hiç şaşırmam. Piyasadaki bütün telefonlarını hurdaya çıkarmak ancak Microsofta yakışırdı zaten. NOT: HTC 8X kullanıyorum ve windows phone'dan hiç memnun değilim.

windows , android kullandım şöyle bir durum var android çok iyi bir işletim sistemi değil ama sorunları gerçekten az ben hiçbir sıkıntı yaşamadım güzel çatır çatır çalışıyor z3 te hiç kasma donma olayı yaşamadım yazılım konusunda da gayet iyi ama sistem olarak çok iyi olduğunu söyleyemem şöyle ki flash dosyası gibi bir şey , windows'a gelince gerçekten çok eksikleri var sistem olarak çok esnek android gibi naylon bir sistem değil ama gerçekten çok geliştirilmeye yazılım desteğine ihtiyacı var .

Microsoft’un önünde 2 seçenek var.Ya google ile uzlaşma yoluna gidip.Android tabanlı Windows Phone görünümlü telefonlar çıkaracak.Yada piyasadan tamamen silinmeye razı olacaklar.Bence Windows Ux’lu Android telefonlar çıkarmak.Microsoft için daha mantıklı olur.Microsoft’un Google Play ve Appstore kendi mağazasına koymadığı uygulamaları koyuyor.Arrow Launcher Android’e geçiş için atılan ilk adımdı Microsoft’un.Şöyle 41 Megapikselli,Zeiss lensli,Pureview’li bir Android-Windows melezi telefon görmek

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost