M4 iPad Pro'yu da parça parça ettiler, bakın içinden neler çıktı

Hemen her yeni cihazı parçalarına ayırmasıyla tanınan iFixit, şimdi de M4 iPad Pro'yu parçaladı; içinde neler olduğunu gözler önüne serdi.

M4 iPad Pro'yu da parça parça ettiler, bakın içinden neler çıktı

Apple’ın M4 iPad Pro ve M2 iPad Air modelleri geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Bu yeni üst seviye modeller, Cupertinolu devin yeni M4 çipi ve Tandem OLED ekranına sahip.

Ve tabii ki iFixit, her yeni cihaza yaptığı gibi, 13 inçlik iPad Pro’yu da parçalarına ayırdı ve 5.1 mm kasasının içinde nelerin bulunduğunu açığa çıkardı. Duyuru sırasında Apple, artık iPad Air’den daha hafif olan 13 inçlik iPad Pro’nun iPod Nano da dahil olmak üzere şirketin bugüne kadar piyasaya sürdüğü en ince cihaz olduğunu söylemişti.

Bu yıl sunulan iPad Pro, kullanıcılar ve tamir teknisyenleri için satış sonrası deneyimi iyileştirebilir gibi görünüyor.

İnternet sitesinin paylaştığı yaklaşık sekiz dakikalık videoda, iPad Pro’nun ekranını bir ısı matının üzerine yerleştirerek işe başlıyor. Ardından bir açma aracı kullanarak ekranı, bir dizi vida, konektör, braket ve kabloyu çıkartıyor. Görünene göre iPad Pro’nun ekranı, her OLED paneli için ikişer adet olmak üzere dört braket kablosu tarafından yerinde tutuluyor.

Daha sonra, alüminyum bir parça tarafından engellenen birden fazla çekme tırnağını çıkararak pili çıkartmaya çalışıyor. Site, bu parça hakkında konuşurken, “bu cihazdaki tek gerçekten tüketilebilir parçaya ulaşmak için bunu yapmak biraz can sıkıcı” diyor.

iPad Pro’nun süper ince 5.1 mm kasası aynı zamanda daha küçük bir pil anlamına geliyor. İçini açma işlemi, 6. nesil modelin 40.33 Wh pilinin aksine, 13 inç iPad Pro’nun içinde 38.99 Wh bir pil olduğunu gösteriyor. Buna rağmen kullanım ömrünün kaybedilmemesi, M4 çipinin enerji verimliliğine bağlanıyor.

Ayrıca iFixit, Apple’ın Pencil Pro kalemini de açarak içini inceledi. Ancak site, mühürlü tasarımı nedeniyle pili değiştirilemediği için Apple Pencil Pro’yu “tek kullanımlık” bir teknoloji olarak adlandırıyor. Ayrıca kalemin kendisi de içini açma işleminden sonra tekrar bir araya getirilemiyor.