Apple'ın en küçük bilgisayarı: Mac mini nedir? Mac mini alınır mı?

Apple'ın en son 2 yıl önce güncellediği Mac mini modeli, bugün halen alınır mı? Mac mini nedir; avantajları ve dezavantajları neler?

Mac mini nedir? Mac mini alınır mı?

Mac ürün serisi geçtiğimiz yıllar içerisinde büyük miktarda değişti. Yeni özellikler ve yeteneklerle donatılmış, yenilenmiş donanım parçaları ile tamamen yeni Mac’lerin satışa sunulduğunu gördük. Ancak gelen bütün bu yeni Mac’lerle beraber, Mac mini modeli de güçlenerek hayatına devam ediyor. Peki Mac mini tercih edilebilecek bir seçenek mi? Mac mini satın alınır mı?

Mac mini nedir?

Mac mini, ABD’de 699 dolardan başlayan fiyatlarla Apple'ın en uygun fiyatlı Mac masaüstü bilgisayarı. Türkiye'de ise 14.199,00 TL'den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Mac mini'nin en yeni modeli 2020 yılında M1 çipinin tanıtılmasıyla beraber sunuldu. Yetenekli özellikleri, kompakt tasarımı ve sağlam bir bağlantı noktası yelpazaesini bir araya getiriyor. Apple Mac mini'yi ilk kez 2005 yılında piyasaya sürdü ve o zamandan beri ilk kez Mac kullanmaya başlamak isteyenler için harika bir ürün seçeneği haline geldi.

Mac mini’nin en büyük avantajının boyutları olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Apple’ın en küçük masaüstü modeli olarak öne çıkıyor. Bu sayede masanızda fazla yer kaplamazken, bir kenara kaldırılması da oldukça kolay oluyor.

Mac mini’nin beraberinde bir fare, klavye veya ekranın olmaması bazı kişiler tarafından negatif bir durum gibi görülebilse de, aslında istediğiniz çevresel donanımları kullanmanıza imkan sağladığı ve sizi zorunlu olarak belirli bir sete sınırlamadığı için büyük bir avantaj olarak da görülebilir. Ayrıca, eğer zaten bu çevresel donanımlara sahipseniz, sadece kasa fiyatını ödediğiniz için Mac mini’nin satış fiyatını göreceli olarak düşük tutmaya yardımcı oluyor.

Bunların yanı sıra, Mac mini’de kullanılan M1 çipi, performans ve verimlilik açısından türünün en iyi örneklerinden biri olarak öne çıkıyor. Mac mini, 8 çekirdekli CPU ve 8 çekirdekli GPU ile temel M1 çipine sahip. M1'in Birleşik Bellek mimarisini kullandığı göz önüne alındığında, cihazı göründüğünden daha iyi olan 16 GB'a kadar RAM ile de yapılandırmanız da mümkün.

Mac mini dezavantajları

Tabii ki bütün bu avantajlarının yanında Mac mini’nin bazı dezavantajları da bulunuyor.

Örneğin M1 Mac mini ile birden fazla ekran kullanırken zorluk yaşayabilirsiniz. M1 çipinin sadece bir harici ekranı destekliyor olmasından dolayı, birden fazla ekran kullanmak için bir USB-C girişi ve HDMI girişini kullanmanız gerekiyor.

Yukarıda bahsedildiği gibi, fare, klavye ve ekran gibi harici donanımların cihaz ile beraber verilmemesi bir avantaj olabilirken, aynı zamanda bir dezavantaj olarak da öne çıkıyor. Eğer zaten bu donanımlara sahip değilseniz, bunları ayrı olarak almanız gerekiyor ve bu da maliyetinizi arttırabilir.

Tasarım tarafına baktığımızda da MacBook Air ve MacBook Pro’nun yeni tasarımlara kavuşmasına rağmen Mac mini henüz bir tasarım yeniliği geçirmedi. Bu yüzden hâlâ Apple’ın dahili donanımı kullanması için gerekli olandan daha büyük bir boyuta sahip. Yani, M1 iMac’in 2021 yılında yenilendiğinde olduğu gibi, Mac mini de bir sonraki büyük güncellemesi ile ciddi bir tasarım değişikliği ve incelme geçirebilir.

Mac mini alınır mı?

Eğer küçük ve nispeten daha uygun fiyatlı bir Mac bilgisayar almak istiyorsanız, Mac mini tabii ki iyi bir seçenek olacaktır. Ancak biraz bekleyip "muhtemel yeni güncellenmiş modeli" görmeyi de seçebilirsiniz. Zira Mac mini'nin 2 yıldır güncellenmediği unutulmamalı...