Market'te yeni zararlı dalgası!

Dev cep mağazası yine bir zararlı istilasıyla karşı karşıya! İşte dikkat etmeniz gereken uygulamalar

  • Ümit Öncel
Android Market'i zararlılar bastı
Android Market'i yine zararlılar bastı!

Akıllı telefonların kullanıcı sayıları arttıkça art niyetli kişiler de ilgilerini bu cihazlara yönlendirmeye başladılar. İlk ciddi zararlı yazılım furyası Mart ayı başlarında yaşanmıştı ve Google, Android Market'te yer alan yaklaşık 50 uygulamayı güvenlik gerekçesi ile mobil uygulama mağazasından kaldırmıştı.

Fakat hafta sonu tatili fırsat bilen saldırganlar bu kez de 25 yeni zararlı yazılımı Android Market'e sokmayı başardılar. Olayı ortaya çıkartan güvenlik firması şu ana kadar kaç kişinin bu saldırıdan etkilendiğinin kesin olmadığını ama sayının 30 bin ile 120 bin arasında bir yerde olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Meşru gibi görünen bu zararlı yazılımlardan bazılarının isimleri ise şöyle; "Magic Photo Studio", "Mango Studio", "E.T. Tean" ve "BeeGoo."

Google, uygulama mağazasında Apple'ınkinin aksine çok sıkı önlemler bulunmuyor. App Store'a eklenen her bir uygulamayı tek tek onaylayan Apple'ın mobil cihazlarında zararlı yazılımlara pek rastlanmamasının en önemli sebeplerinden biri de bu. Bakalım Google bu gelişmelerden sonra bu konuda Apple'ı örnek almaya başlayacak mı yoksa var olan sistemi mi sürdürecek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Buna benzer sorunlar daha öncesindede olmasına rağmen İnternette hala bazı Fandroidler Windows phone 7 konularına telefonumuzda trojan görmek istemiyoruz yazabiliyor.

Android'in virüslü marketi işte önüne gelen bişeyler ekliyor denetim diye bişey yok

yaşasın apple store ...

ben bulamadım kaldırmışlar galiba

Alın size android övüp bitiremediğiniz appstore yetişicem diye orasını burasını yırttı sonuç budur. Bu kaçıncı olay.

Android'i bu yüzden seviyorum, size bilgisayardan farksız bir işletim sistemi sunuyor.

başlasın artık market iyice saçmaladı biraz sıkı davranın.. ayrıca türkiyeden kimse etkilenmemiştir çünkü çoğu uygulama gibi onlar da türkiyeden indirilemiyordur..

Android güzel bir sistem ama şu market işini hala oturtamadı. market zarar veriyor androide mutlaka google ın buna sağlam bir çözüm bulması gerekiyor. Yoksa popülaritesini kaybetme noktasına gelebilir.

zavallı adro-boi'lar! çok üzgünüm ama öve öve bitiremediğiniz andoridinizin sizin şahsi verilerinizi çalmak için bir uygulama mağazası açmış olduğunu bilmiyordum doğrusu?! bu kaçıncı? gerçi artık saymıyorum bile, pekii appStore'da durum ne? bugüne kadar "0" zararlı uygulama sayısı.

sanırım artık kedi ulaşamadığı ciğere mundar demiş sözü, sizin sürekli Apple'ı kötülemenizle eşleşiyor bence. kedicükler siziiii.....

Burdan Android'e laf atanlarin hepsinde Windows bilgisyar var ve anlamadigim neredeyse hepiniz Xp'yi öve öve bitiremezken Android'e camur atiyorsunuz. Bu marketin hatasi Android'in degil ayrica uygulama indirirken gidip ratingi dusuk dandik uygulamalari indirirseniz verinizi de calar paranizi da . Her buldugunuz dalgayi indirmeyin bu kadar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost