Mavi ekran: Tespit ve tedavi!

Mavi ekran sorununun sebebini nasıl tespit eder, sorunu nasıl halledersiniz? İşte cevaplar...

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük karın ağrılarından birisi de mavi ölüm ekranıdır.

Masmavi ekran karşınıza çıktığında ve kayıtsız işleriniz kaybolduğunda kendinizi çaresiz hissetmeyin. Bu makalemizde bu sorunun sebeplerini nasıl tespit edeceğinizi ve nasıl giderebileceğinizi anlatıyoruz.

Windows'un kendi çökme raporları ne yazık ki pek bir işimize yaramıyor. Ancak Microsoft'un debug yazılımı WinDbg ücretsiz olarak imdadımıza yetişiyor.

En son çökme raporunu bu uygulama ile açtığınızda arkaplanda neler çalışıyordu, sorunlar ne olabilir gibi soruların cevabını alabiliyorsunuz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

bu kadar ruzgardan sonra kapat "pencere"yi gitsin yahu!.

İyi güzelde çözümlerle ilgili de bilgi verseydiniz daha iyi olurdu. en azından nasıl yapılacağı ile ilgili...

bukadar işlemi yapacağıma pc yi değişirim daha iyi be :)

Güzel makale yararlı olcağına inanıyorum

Daha kısa ve pratik bir yol önerilebilirdi. Baksanıza, hemen herkesin gözü korkmuş :D <<<

Windows Vista ve windows 7 ile 2007 den buyana kendi bilgisayarlarımda hiç mavi ekran görmedim

Hatalı Driver Yüklemekten Kaynaklanıyor Chipseti Başka Bir Anakartın Chipsetini Yüklüyor Genelde Hatalı Sürücü Yüklenmesinden Kaynaklanıyor Bu Olay

harici diske format atmaya çalıştıgın karşısına çıkar

daha dün şu anda kullanmakta olduğum bilgisayarda mavi ekran beliriverdi.. (sorun bir dosya kopyalaması yaparken olmuştu..) . Sonrasında bilgisayar windows logosunun ardında mavi ekrana bürünüp reset atıyordu. Muhtemelen hdd'den kaynaklanıyor dedim ve hdd regenarator kullanarak bad sector taraması ve tamiri yaptırdım. sonuçta sorunsuz win xp'yi kullanmaya devam ediyorum.

windows xp de hic mavi ekran gormedim kardesimin windows 7 sinde o oyun oynarken arasira mavi ekran olusdugunu goruyorum

Mavi ekran hatasının sebeplerini minidump klasöründeki dosyaları analiz ederekde bulabilirsiniz 619mblık programa hiç gerek yok.Nirsoft'un böyle programları mevcud 1mb filan.

Ben WhoCrashed programını kullanıyorum, program dump dosyalarını analiz edip hangi dosyanın, donanımın soruna sebep olduğunu size söylüyor. Bulduğu dosyanın adını aratarak sorunun nasıl çözüleceğini Windows forumlarında bularak birçok mavi ekran sorunumu düzelttim. Neredeyse 90% ı NVidia driver ı kaynaklı çıktı; NVidia nasıl bu kadar sorun çıkaran driverlar yazıyor anlamadım(Son NVidia driver ları kurulu, Windows 7 Professional x64).

Mavi ekran genelde donanım hatasından ve sürücülerden kaynaklanıyor,sürücü problemini çözdük hadi, Ram arızalı,yada Hdd sorunlu ise mavi ekran çıkıyorsa bu program ne işe yarayacak ? Bence uğraşmaya değmez.

kesinn öledirr :D

Parça arızasından olan değilde eğer yazılımsal bir sorun yüzünden olan mavi ekrandan bahsediyorsak eğer yapılacak en iyi seçim formattır. Tamam makale güzel olmuş ona bir sözümüz yok ama bunlarla uğraşırken geçen zamanda ben 3 tane sıfırdan XP kurarım yahu. Zaten mavi ekran geldimi bir kere bu tür mudahelelerin yüzde 90 ı çare olmuyor. Hiç tatlı canınızı sıkmayın. Atın formatı kurun XP yi hem sizin içiniz soğusun hem benim.

"Parça arızasından olan değilde eğer yazılımsal bir sorun yüzünden olan mavi ekrandan bahsediyorsak eğer yapılacak en iyi seçim formattır. Tamam makale güzel olmuş ona bir sözümüz yok ama bunlarla uğraşırken geçen zamanda ben 3 tane sıfırdan XP kurarım yahu. Zaten mavi ekran geldimi bir kere bu tür mudahelelerin yüzde 90 ı çare olmuyor. Hiç tatlı canınızı sıkmayın. Atın formatı kurun XP yi hem sizin içiniz soğusun hem benim."

Tam klasik bir teknik servis gibi konuşuyorsun, sorunun ne olduğunun ne önemi var, sil herşeyi baştan yükle düzelir. Senin bilgisayarını bilmem ama benimki ilk kurulumdan itibaren mavi ekran verebiliyor ve sorunu çözmediğim sürece de vermeye devam ediyor, ve hayır bütün donanımlarım sağlam. Şu ana kadar belki 10 dan fazla farklı mavi ekran sorunu yaşadım ve hepsini düzelttim. Eğer format atarsam bu işlemlerin hepsini yeniden yapmam gerekecek çünkü aynı driver lar kurulacak, aynı programlar yüklenecek ve haliyle bütün problemlerimi tekrar yaşayacağım. Dolayısıyla sil baştan kur mantığı her zaman çözüm değildir.

Her şey format atmakla bitmiyor.
Bir sürü değerli bilgileri olan firma veya kişiler var.

PC ile oyun oynayanlar için sorun yok. At formatı işlem tamam.
Değerli bilgileri olanlar için format atmak çözüm değildir.

Anlatım güzel olmuş diyenler kendilerince haklıdır birşeyler bilenler için anlatım güzel gelebilir.bilmeyenler içinse anlatımın hiç anlaşılır tarafı yok.
Artı en güzel mavi ekrar çaresi formattır.Hiç bir zaman bilgisayarınızda kendinize ait önemli şeyleri depolamayın.Ne kadar usta olursanız olun mavi ekranın birinden birinde mutlaka düzeltemeyeceğiniz hata olacaktır.Verileriniz kıymatliyse bilgisayarınızda tutmayın.Dolayısıyle C bölümünüz normalden büyük olmasın ve Acronisle zaman zaman C bölümünüzün komple full yedeğini alın.
Full yedek alırsanız,formatta windows bile kurmaya gerek kalmadan biçimlendirmenin tamamlanıp yeniden başlat yaptığında Acronis CD sini takıp,sisteminizin acronisle alınmış full yedeğini yükleyebilirsiniz karşınıza yedeği aldığınız gün sisteminiz ne idiyse o olarak çıkar.
En güzel tedavi şeklidir.Bilgisayarcılar formatı para kazanmak için değil,kesin ve garantili çözüm olduğu için yaparlar.Bazılarıda format atmadan format attık derler,fakat mutlaka kokusu çıkar.

Uğraşmaktan zevk aldığı için format atmadan çözüm uğraşına girenlere lafım yok.Tabiki bu işler zevk ve tercih meselesidir.Benim lafım alalade basit kullanıcı düzeyinde olanlara.

bu kadar işlemle uğraşacağıma arada geçen zamanda iki kere xp sıfırdan kurarım üstüne tüm programlarımı kurar hatta oyun bile oynarım yani..

bu sembol dosyalarını nasıl yapcaz

Benimde aynı sorunum var fakat anlatım çok iyi değil. Her kullanıcıya uygun bir anlatım yok. Eksik noktalar var ve resimlerden hiç bir şey anlaşılmıyor bu yüzden yazılanları uygulayamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Benim bilgisayarda windows acilmiyor. Acilsa buyuk olasilik halledecegim zaten.

Mavi ekran sorunu %25 hard disk %15 ram %10 kısa devre yapan kablo bağlantıları %50 Bios bellek yani ekran kartnın yanında yada altında bulunan pil şeklinde cihaz onu değiştirirseniz yada yenisini takarsanız sorununuz cözülebilir. Bana göre hatta %80 bios bellekdeki hatadan dolayı mavi ekran cıkıyor pili değiştirdiğinizde sorununuz kalkacağından eminim ! Not:pili takarken (+)( -)dikkat edin?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir