Meta'nın sürpriz adımı, kendi işlemcisini yapmak istediğini gösteriyor olabilir

Meta, Intel'den önemli bir ismi transfer ettiğini duyurdu. Bu transfer, şirketin kendi işlemcisini yapmak istediği konusunda önemli sinyaller veriyor.

Meta, kendi işlemcisini mi yapmak istiyor?

FacebooK'un ana şirketi Meta, veri merkezleri için özel sunucu çipleri geliştirmeyi planlıyor olabilir. Bunun ilk sinyalleri ise, Intel'den kıdemli bir silikon mühendisini işe alması ile verildi.

Jon Dama, bu ayın başlarında Meta'ya, altyapı donanım grubu için Silikon Direktörü olarak katıldı ve bu rolde, "ölçeklendirme için veri merkezini yenilemeye" odaklanan birden fazla tasarım ekibinden sorumlu olacak.

Meta, Dama'nın ne üzerinde çalışacağını tam olarak belirtmiş olmasa da, Intel'in belirli işlevleri diğer kısımlara aktararak CPU performansını rahatlatan Altyapı İşlem Birimlerinin (IPU'lar) geliştirilmesindeki rolü bir fikir verebilir.

Meta'nın yakında sunulması beklenen AR gözlükleri için özel silikon geliştirme isteği biliniyor olsa da, bu yeni işe alım, firmanın veri merkezlerini de beslemek için çipler geliştirmeyi planladığına yönelik göstergelerin arasına katılıyor. Şirketin kısa bir süre önce AMD ile uzun vadeli bir anlaşma imzaladığı düşünülürse, üçüncü taraf veri merkezi işlemcilerini tamamen değiştirmeyi amaçlamadığı da tahmin edilebilir.

Ayrıca bu işe alım, son yıllarda birden fazla bulut sağlayıcısının kendi ARM tabanlı silikonlarını tasarlaması ile kendini gösteren trendin devamı olarak görülebilir. AWS, 2018 yılında muazzam bir başarı olduğunu kanıtlayan ve şu anda üçüncü neslinde olan Graviton serisini tanıtmıştı ve Alibaba Cloud da güçlü ve yeni bir özel çip serisi üzerinde çalışıyor. Son olaylar, Microsoft'un kendi bulut bilişim işini desteklemek için benzer planları olduğunu gösteriyor.