Microsoft, Canlı Kutucukları Kaldırmayı Planlıyor

Microsoft, bir süre önce Windows'un en önemli özelliklerinden biri olarak tanıttığı canlı kutucukları öldürmeyi planlıyor!

Microsoft, Canlı Kutucukları Kaldırmayı Planlıyor

Microsoft'un canlı kutucukların kökünü kazımak üzere harekete geçtiği, gelecekteki bir güncellemeyle Başlat Menüsünü değiştireceği ortaya çıktı.

"Canlı kutucuklar" ilk olarak Windows Phone 7 işletim sistemiyle ortaya çıkmış ve Windows 8 ile birlikte masaüstü işletim sistemine sıçramıştı. Microsoft, o zamanlarda masaüstü akıllı telefonlardaki yükselişin etkisine kapılarak Windows 8'i Başlat Menüsü yerine tam ekran, kutucuklu bir arayüzle piyasaya sürmüştü. Ancak firma, kısa süre içinde masaüstünde mobile yönelik arayüz kullanmaktan vazgeçti. Kutucuklar şu an Windows 8'deki kadar yoğun olmasa da Windows 10'un Başlat Menüsünde yaşamaya devam ediyor.

Şimdi ise firma, Windows Latest'in kaynaklarına göre canlı kutucukları tamamen kaldırmayı planlıyor. Sitenin Windows 10'un geliştirme sürecine yakın kaynaklarına göre Microsoft, Windows 10 20H2 güncellemesinin bir parçası olarak Live Tiles (canlı kutucuklar) işlevinin yerine durağan simgeler kullanmayı planlıyor. Bu güncelleme, 2020'nin ikinci yarısında yayınlanacak.

Canlı kutucuklar, yeni bilgilerle güncellenen büyük simgelerden oluşuyordu. Örneğin hava durumu uygulamasının simgesi, aynı zamanda şu anki hava durumunu gösterebiliyor. Bu fikir telefonlarda işe yarasa da, PC'lerde çok kullanılmıyor. Microsoft, canlı kutucukları güncellemeyi durdururken üçüncü parti geliştiricilerin de çoğunlukla canlı kutucukları terk ettiği gözleniyor. Yine de hava durumu gibi bazı kutucukların işe yaradığı söylenebilir.

Windows 10'un Başlat Menüsünün, çift ekranlı cihazlara yönelik Windows 10X'teki Başlat Menüsüne benzeyeceğine dair dedikodular var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Neden aynı haberleri sürekli duyuyoruz? Ve de kutucukları bize zorla kullandırıp, alıştırıp ve sevdirdikten sonra kaldırmanın anlamı ne? Hâlâ anlamadılar mı bu MS? Bir şeyleri kaldırmak yerine onu seçenek olarak sunmak daha mantıklı olduğunu hala anlamamışlar gibi.

Zamanında "Microsoft'a dahil" defalarca yazdım. Canlı kutucuklar yada ekran araçları yerine çok daha kolay bir yöntem var ve hatta bu yöntem Longhorn'un(Vistanın betası) bir sürümünde kullanılmıştı. Ama ne Microsoft'tan ne de bu fikri yazdığım platformlardaki insanlardan bir geri dönüş alamadım... Bilge Baykuş T.O.L

Yorum bölümünde uzun uzun yazamıyorum ama sistem stabilitesi yanında sistemin boyutu ve donanım üzerindeki yükü de önemli konulardır. 2GB'lık bir sistemi gereksiz özellikler ile 4GB haline getirmenin anlamı yok. CPU, GPU, RAM ve Disk Usage da performans açısından çok önemli konular. Rating'i yüksek özellikler dururken çok az sayıda insanın kullanacağı özellikleri sisteme dahil edip sistemi riske atmanın, şişirmenin, performansı düşürmenin, update miktarını artırmanın... anlamı yoktur...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play