Microsoft, kaydırma çubuğunun peşinde!

Başta şaka gibi gelse de Microsoft, bu arayüz öğelerini kopayalan yazılım devine dava açıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft, kaydırma çubuğunun peşinde!

Patentler sayesinde firmalar, icatlarının ve fikirlerinin başkaları tarafından kopyalanmaması için lisanslayabiliyorlar. Teknoloji dünyasında popüler olan tasarım patentlerinde en son çekişme ise Microsoft ve yazılım firması Corel arasında yaşanıyor.

Microsoft, Corel'e karşı 18 Aralık'ta bir dava açmış, Corel Home Office'te Microsoft'un birkaç patentinin ihlal edildiğini ileri sürmüştü. Şikayete göre Corel, Microsoft'un arayüzlerini kopyalamıştı. Öyle ki WordPerfect'in içerisinde kullanıcıları yazılıma alıştırmaya yönelik, Word ve Excel'in görünümünü taklit eden bir "Microsoft Word/Excel modu" bulunuyordu.

Microsoft'un şikayetlerinden bir başkasında yukarıda gördüğünüz D554.140 patent nolu kaydırma arayüzünün Corel tarafından kopyalanmış olması. Bu kaydırak, dikey veya yatay yönde kaydırarak bir değer ayarlamanıza izin veriyor. Microsoft'a ait olmayan birçok programda benzer düğmelere rastlasak da Microsoft'un sahibi olduğunu iddia ettiği bu kaydırma arayüzünün solunda ve sağında düğmeler bulunuyor.

Şikayetleri için duruşma talep eden Microsoft'un şikayetinin detaylarına bu adresten ulaşılabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Şu saçma sapan şeyler ile uğraşacağına Windows 10 mobile'ın eksiklikleriyle, Lumia'ların pazarlanmasıyla ilgi sorunlarıyla ve Lumia'ların sevkiyat sorunlarını ve mağazaların lumia bulundurmaması sorunlarını çözse....

@02 Ocak 2016 21:36 Apple her şey için samsunga ona buna dava açınca sorun yok microsoft açınca hede hedö. Böyle gereksiz eleştiriler yapacağınıza microsoft ürünleri KUL-LAN-MA-YIN gitsin. Bilgisayarda Linux işletim sistemleri var, Mac OS var, telefonda ios var, android var. Gayet güzel alternatifler var. İlla iş için gerekli programların varsa windows kullanırsın, iş dışında diğer tüm alanlarda kullanmazsın beğenmiyorsan. Gereksiz laf kalabalığısınız

microsoft pırtsın sen

Apple nin teknoloji dünyasına soktuğu çirkinlikler, diğer firmalara da cazip gelmeye başladı... Vay insanların haline...

Kaydırma çubuğu ne sanki sex-shop'ta satılan mutluluk çubuğu çağrışımı yapıyor, buna olsa olsa impotent olanların ihtiyacı olur, MS böyle işlere bulaşmamalı.

En büyük kopyacı Microsoft'tur. Windows10 hesap giriş ekranı Linux Mint Cinnamon hesap giriş ekranınından esinlenmiş(çalınmış) Windows10'u ilk kullanmaya başladığımda farkettim.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost