Microsoft'ta yeni ceza 100 milyon dolar!

Internet Explorer yüzünden defalarca ceza alan Microsoft bir kez daha vuruldu.

  • Ceyhun Seval
Microsoft'ta yeni ceza 100 milyon dolar!
Internet Explorer Microsoft'un başını yakmaya devam ediyor.

Mississippi Eyaletinin Microsoft'a açtığı tekelcilik davasında yargıç Microsoft'u suçlu bulup 100 milyon dolar ödemeye mahkûm etti.

Geçtiğimiz Perşembe günü sonuçlanan dava Amerika'da yazılım devine açılan davaların en sonuncusu ve en yüksek para cezası ile sonuçlananı. 2000 yılında bir federal yargıcın Microsoft'un Internet Explorer'ı işletim sistemi ile beraber yüklü vererek tekelcilik oluşturduğunu kanıtlaması üzerine açılan davalar Microsoft'a pahalıya patlıyor.

40 milyon doları eyalete ödenecek cezanın geri kalan 60 milyon doları ise Windows kullanan tüketiciler, şirketler, okullar ve kamu kuruluşları arasında paylaştırılacak. Hak sahipleri paralarını almadıkları durumda ise para yine eyalet kasasına gidecek.

Bu cezanın kriz ortamında eyalet bütçesini rahatlatacağı kesin. Microsoft'u ise zor günler bekliyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Ya bende bu tekelciliği anlamıyoru. Adam sana ie ile işletim sistemini veriyor diye başka tarayıcı yükleyemezsin demiyorki. Bu bi araba alıyosun içinde bir firmanın yağı kullanılıyor diye dava açmaya benzermiş gibi geliyor. Microsoft ie için parada talep etmiyorki hem. Çok basit düşünceler. Kontrol sendeyken deyilmiş gibi düşünen insanlara şaşıyorum (Mahkemelere de). MAC de de SAFARİ gelmesin ozaman. İE li MAC istiyorummmmmm.

Çok saçma. İsteyen alternatif tarayıcıları yükleyebiliyor zaten. Artık çok gereksiz şeylerdendava açmaya ve parayı kırmaya başladılar. Beğenmiyorsan windowsu alma adam parasını kazanıyor.

İyi para. Türkiye'de olsa Microsoft herhalde boyuna ceza keserdi belediyeler.

Aslında İe gelsin, sebebi ise el altında hazır bir tarayıcın oluyor böylece bilgisayar kullanımındna çok anlamayan ortalama kullanıcılar için aslında guzel bir jest gibi geliyor bana çünkü netten bul araştır indir sorunu olrtadan kalkıyor tekelcilikte ise şöyle bir durum adam ie ile anlaşmış onu veriyor eminim bu işlerde yuksek fiyatı veren işletim sistemi içinde olmaya hak kazanıyordur, velhasıl başkada işletim sistemi olmadı için var ama işte )windows gibi deil) diğer firmaların bu gerçeği kabul etmeleri gerekmektedi.Ancak kişisel eleştirim windowsun içinde bir İE uninstal seçeneğide bulunması lazım diye düşünüyorum. Çünkü sanırım yok ek programlarla pc den kaldırılabiliyor ve bu expolere çakışmalarına ve bu tip sorunlara sebep veiryorki bende böyle olmuştu. Son olaraksa İE çok sevdiğim söylenemez hızından dolayı :)

yahu hakketen saçma. o zaman kendileri microsofta laf adacığana hadi bulsunlar iyi bir işletim sistemi onun içine başka tarayıcı yüklesinler. bunlar heğ çekememezlikten geliyor.

Hehe Vista'lar içinde patladı MS un:)

diyelim ki hiç bişey yüklü değil. İnternete neyle girmeyi düşünüyor o mahkemedekiler ve davacı. Bence Microsoft mahkemeye dava açmalı. Mahkemede oy çoğunluğu vs. değil mantıklı olan kabul edilmeli.

biz de mi bi dava açsak yahu???

boş işler kuru gürültü sadece yaptıkları. yeni bir oluşuma girilmesi isteniyor bence. ne kadar aç nefesi kokmuş canlı türevi varsa tekelci diyenler için lafım sizler gördüğüm en mantıksız yaratıklarsınız işiniz gücünüz para para para yokmu başka birşey adam alıyor 175 tl bir windows lisansı için o özellikleri olmassa kimse vermez para bunun farkındasınız ve baltalıyorsunuz ama bunun kopma noktasını hiç ama hiç düşünmediniz ve düşünemeyeceksinizde.

yorumlarda yok linux güvenli yok bizdemi dava açsak diyenler gördüm.açın açın ama sizi hiç ama hiç tasvip etmiyorum.linux'un neresi iyi bunu kanıtlayabilecek bir babayiğit varmı???

peki ya macos işletim istemi neresi güvenli acaba? sn ler içinde yok edilmesi mümkün yapınızlanmı linux ve mac iyi deniyor yada diğer internet tarayıcılarınıüretenler siz madem bu kadar çabaladınız bizde sözleşme istiyoruz digital ortamda yazılımlarınızı yüklediğimiz taktirde oluşabilecek her türlü maddi ve manevi zararları karşılayacaksınız. ürettiğiniz yazılımı kurunca birtek uyumsuzluk oluştumu işletim sistemi lisansı ücretlerinide bekliyoruz geri vermenizi.
microsoft bu tip konularda çok çabuk çözüm üretebilmekte sizde varmı yok böyle bi başarı.

fazla alternatif sunmuyormuş ms tamam sunsun ama ozaman reklam bedelini ödeyin nedemekmiş ben yazılım yapacağım ama bir şartla açlıktan nefesi kokanlar gurubununda reklamını yapıp illada ne olur benim sistemimde bu dalkavukların yazılımını kullanınmı diyeceğiz.

diğer firmalarında ucuz yollu işletim sistemi merak etmeyin verdiğinizi hiç kimse kullanmıyor bende bile var direk sobada katoloğunu yaktım cdlerini çöpe parçalayıp attım ve yeni microsoft windows vista kurdum. hemde bu benim sattığım bir laptop ürün. sebebimi ne çok basit o uyduruk linuxun hiçbir halta yaramayışı müşteri bile direk linuxu görünce bedeli neyse vereyim kurtar yaptı bu linuxten beni diye
bu yüzden yerinmeyin birşeyi kendiniz başarın sonra yerinin.

BİRŞEYİ BAŞARDIK OLDU İŞTE DİYE SEVİNMEYİN ENİNDE SONUNDA EN FAZLA 5 SENE SONRA MS KULLANICILARININ İSYANINI GÖRECEKSİNİZ ÇÜNKÜ ESAS TEKELCİLİĞİN ÖNÜ AÇILDI ARTIK PARA İLE OPERA,MOZİLLA FİREFOZ ALIRSINIZ RAHATADA ERERSİNİZ.

bu konuya henüz anlam verebilmiş değilim bu konuda kullanıcıların şikayetleri gerçekten bu kadar büyük mü? benim hiç böyle bir sıkıntım olmadı explorer ın windowsla birlikte gelmesi ve varolması bence çok güzel bir şey durum olmayınca nasıl olacak sistem kurarken ne olduğpu belli olmayan bir sürü tarayıcıyı da kuracak mıyız yoksa ayrıca bir tarayıcılar cd si mi eklayecekler windows un yanına şu gerçek ki kim hengi tarayıcı yada programı isterse zaten bulup kullanıyor bunda bir engelde yok. madem engel yok neden bu kadar yaygara ben durumdan memnunum hatta bu tavır daha fazla explorer kullanma isteği uyandırıyor.
şuda bence çok önemli ve atlanılan bir konu açık kaynaklı programlara ne ölçüde güvenebiliriz neticede bu kodlara ulaşmak aklını milletin gizliliğine dikmiş kişiler için hiçte zor değil buradan doğacak güvenlik açığı için açık kaynak program yazanları suçlayabilecek yada hak aryabilecekmiyiz. bence hayır. şu ana kadar hiçbir önemli işlemi explorerdan başka bir tarayıcı ile yapmadım çünkü önceleri ne kadar denediysem neredeyse hepsi hüsran oldu yok sayfa açılmaz açılır yarısı gelmez formlar düzgün çalışmaz gönder dersin yarısı gider yarısı gitmez vs vs bir sürü şikayetimi sıralayabilirim. kaldıki bu işletim sistemi diğer uygulamalardanda arındırılmalı ozaman onlarda tekel oluşturuyor media player ı çıkaralım mavie maker ı paint i hatta metin belgesi bile açamasın kullanıcı bunları kendi bir araya getirsi özgür yazılımlardan. Allah aşkına söyleyin bunu yapabilecek kullanıcı sayısıyla yapamayacak ve bilgisayar başında sinir krizi geçirecek kullanıcı sayısı arasında ne kadar büyük bir uçurum var. bunu göremiyorlarmı. tamam windows pahalı mac ucuzmu değil ikiside daha uygun fiyat etiketleriyle satılsın baskı burada olmalı işletim sistemi için komple yeni bir sisteme mahkum olmayalım.
sonuç olarak burada microsoftun yanındayım ve bu konuda bir çok insanın bilinçsizce vurun abalıya diye bağırdığını düşünüyorum.

Madem bu kadar problem yaratıyor , microsoftun kafası çalışmıyor mu? işletim sistemini internet explorer olmadan dağıt. İsteyen de siteden indirsin kursun..Satışlarda bir gram bile azalma olmaz..

msni de kaldırttırdılar ie ile uğraşsınlar bakalım şimdide, peki tarayıcısız bir pc'ye tarayıcıyı nasıl yükleyecekler ? dvd cd olarak falan satılır artık ff ie vs. saçmasalak işlerle uğraşıyorlar.

o para microsofta dokunmaz bile...

kuru gürültü

bence de o para onlara dokunmaz.
win7 ile acını çıkarırlar, fiyatına iki dolar daha eklemişlerdir şimdiden.

@black_flood sadece sallamışsın. Bilgin olupta yorum yazdığından şüpheliyim. IE nin rakibi hiçbir tarayıcı ücretli değil bir kere. IE nin tekel olması sadece windows ile gelmesi değil aynı zamanda başına buyruk standartlar belirlemesi. Bugün diğer tarayıcılarla yaşadığın sorunların tamamı ie saçmalıklarıyla ilgili. Ortada w3u standartları varsa %100 uyacaksın. Bu kadar basit.

Bizde böyle bir dava açsak Microsoft'a ama hep kaçak kullandığımız için windows'ları sorun yok uzak duralım :)

adamlar işletim sistemini yapmışlar tarayıcıyı yapmışlar istedikleri gibi yükler satar kimene, begenmiyosan kullanmazsın başka tarayıcı yüklersin

Sen de yorum yaz