Microsoft'un Firefox eklentisinin sırrı ne?

Yakın zamanda Firefox eklentilerinizi kontrol ettiniz mi? Orada ilginç bir şey bulacaksınız...

  • Ümit Öncel
Microsoft'un Firefox eklentisinin sırrı ne?
İşte Microsoft'un Firefox eklentisi: Microsoft .Net Framework Asistant 1.0

Pek çok kullanıcı Microsoft'un .NET Framework adlı kütüphanesinin adını ancak, ona ihtiyaç duyan bir program yüklediklerinde duyuyorlar. Normal şartlarla Windows Güncellemeleri ile bilgisayarınıza kurulan .NET Framework, en kısa tanımı ile yazılımcılar için hayatı çok kolaylaştıran bir yazılım dili kütüphanesi. Fakat Microsoft normal Windows Güncellemeleri ile sisteminize .NET Framework'ü kurmaktan fazlasını da yapıyor. Firefox'a da özel bir eklentisini ilave ediyor.

Gerçekten de Microsoft .Net Framework Asistant 1.0, kimsenin haberi olmadan milyonlarca Firefox kullanıcısının tarayıcısına bir eklenti olarak kendisini ekliyor. Bu eklentinin aslında bir zararı yok. Asıl sorun Microsoft'un bunu kimseye haber vermeden yapmış olması. Eğer bundan hoşlanmazsanız tüm Firefox eklentilerinde bulunan Uninstall seçeneğini kullanabilirsiniz değil mi? Ne yazık ki değil, çünkü Microsoft bu özelliği de kaldırmış durumda.

Tek yapabileceğiniz Windows'un kayıt defterinde elle bazı değişiklikler yapmak ama bu da pek güvenli bir çözüm değil. Yine de denemek isterseniz Microsoft'un şu MSDN blog sayfasındaki önergeleri takip edebilirsiniz (İngilizce).

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

neyseki DISABLE imkanı var ;) ...

ya eklesin kardeşim ne olacak. alla ala önemli bi haber sanki.

neyseki sormadan Silverlight'ı yüklemiyor .

peki ne işe yarıyor...

6 Aydan fazladır var o. Eğer .NET Framework 3.0 ve 3.5 kullanmış bir site varsa Firefox tam destek vermesi için siteye bu tarayıcının .net desteği vardır diyor.

Nesi yanlış bunun. Wpf ile yapılmış bir site var diyelim. Görsellik ve rahat kullanım için .net tarayıcıyı kontrol ediyor. internet explorerda sorun yok kendisinin çünkü ama firefox a mecburen bildirmeli. Sonra birileri çıkıp firefox la asp.net ve wpf kullandığım site çalışmıyor demesinler diye Microsoft ekliyor.

Adamlar firefox a destek veriyorlar birileride çıkıyor bunu haber yapıyor. Kötüleyenler kötülüyor.

Düşünmek gerekli arkadaşlar. Kötü bir özellik değil bilgi çalma değil.
Birgünde birşeyi tersten anlamayın!

eklesin eklesinde windowsu ve içindeki tüm programları kendi tekelinde topluyor

İyide amacı ne bunu eklerken?

ben çok önce fark ettim hatta cafede dalga geçtim ms firefoxun büyüklügünü kabul etti

Ben daha önce farkedip, habersiz yüklendiğine ve kaldırılmasını engellediğine göre MS ismini kullanan bir trojan olabilir diye bazı forumlardaki öerileri uygulayarak kaldırdım ama ne işe yaradığını, ya da kaldırdığım için yanlış bir şey mi yaptığımı bilmiyorum.

Ben eklentilerden kaldirma da bir sorun yasamadim,
Ama etkisizlestirme yapamiyorsunuz,
ayrica gerekli bir eklenti olabilir.
Microsoft uygulamalari icin.

Eklentiyi bende kaldır butonu aktif ama kaldırma gereği duymuyorum.

http://i44.tinypic.com/rjfabs.jpg

Hangi FF eklentisi Uninstall butonunu iptal eder ki. Bu ne saçma bir mantıktır. Net framework da neymiş ya. Program çalıştırmak için program gerekiyor. Çok ızıyorum MS sana!

amaci ne ? bence asp.net ile gelistirilen ajax kullanan sitelerin duzgun calismasi ile ilgili diye dusunuyorum ajaxcontroltoolkit den once boyle bir eklenti yoktu.

sacmalamayın net frame work msn messenger gibi mıcrosftun programını kurmak için gerekli olan yazılım bileşimi bu olmadan msn 9.1 bile kuramazsınız msn olan tüm sistemlerde net frame work 1.0 mevcuttur silin :) msn de kullanmayın bu kadar paranoyak olmayın sacma sapan yorum yazmayın

gladio bunlarin hepsi :D eheuheu

Aynı şey Java içinde var. Java Quick Starter diye bir eklenti kendini otomatik ekliyor ve onunda kaldırma butonu aktif değil.

Sistemimde Firefox 3 kullanıyordum... Sonra, 3.5 sürümünü yükledim..
Ve eklentilerde ;;; Bu ne olduğu anlaşılmaz eklentiyle karşılaştım..

Sistemden kaldırmak da mümkün olmuyor... Zira Ffox 3.5 , 3.0 sürümünden daha da ağır çalışıryor...

Sebebi bu uyumsuz eklenti olabilir mi..???

Ayrıca, bu eklentiyi nasıl kaldıracağız...???

ya anlamadım ki nasıl kaldırıcaz????? bi cevap yazın net framework 3.0 diye bir program yükledim bir türlü kaldıramıyorum cünkü bir içeriği silinmiş yeniden yüklicem nasıl kaldırcaz????????????/

Sen de yorum yaz