Microsoft, Windows 11 İçin Neden TPM 2.0 İnadından Vazgeçmiyor?

Microsoft bazı PC'lere Windows 11'in yüklenmesine engel olan TPM 2.0 şartının neden çok gerekli olduğunu gösterdi!

Windows 11'in TPM 2.0 inadı neden?

Windows 11'in güvenliği, şu anda Microsoft için en önemli nokta gibi görünüyor. Zira, yeni işletim sistemi, Windows 10'dan çok daha güvenli bir savunma mekanizması ile geliyor. Ancak artırılan güvenlik önlemleri işletim sisteminin gereksinimlerinin de artmasına ve bu nedenle bazı sistemlere yüklenememesine neden oluyor. Bu gereksinimlerden en çok konuşulanı ise, hiç kuşkusuz TPM 2.0.

Microsoft, yayınladığı videoda Windows 11'in güvenlik önlemlerini tek tek açıkladı. Bunların arasında TPM (Trusted Platform Module), Secure Boot ve VBS (Virtualization-Based Security – Sanallaştırma Tabanlı Güvenlik) bulunuyor ve bunlar hacker'ları sistemden uzak tutmak için kullanılıyor. Bu özellikler aslında Windows 10'da da vardı ancak zorunlu tutulmuyor ve hayata "çok daha gevşek" bir şekilde geçirilmelerine izin veriliyordu.

Microsoft'un güvenlik uzmanı Dave Weston'un sunumuyla açılan videoda alınan güvenlik tedbirleri ve bu tedbirler olmasa kullanıcıların başına gelebilecek felaketler özetleniyor. Videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz:

Windows 11 Security — Our Hacker-in-Chief Runs Attacks and Shows SolutionsWindows 11 Security — Our Hacker-in-Chief Runs Attacks and Shows Solutions
Stay ahead of external and internal threats — and balance performance, reliability, and security with Windows 11. Dave Weston, Windows security expert, joins Jeremy Chapman to share the rationale behind hardware requirements and how they provide significantly more protection against today's most sophisticated malware and attacks. Cyber attacks are at an all time high. Many of the optional or high-end security controls from Windows 10 are now on by default and required on new machines with Windows 11. The Zero Trust security model is baked into Windows 11, from the silicon on the board itself, to the actual boot process, your login as a user, and the apps you use in your Windows session every day. See the sites that hackers use, and find out if your organization is exposed. Protect Windows from remote and in-person attacks with Virtualization-based Security. UEFI, Secure Boot and Trusted Boot stop rootkits or bootkits . Secure encryption keys, user credentials, and sensitive data behind a hardware barrier. Windows 11 requires TPM 2.0 on new installs by default. > QUICK LINKS: 00:00 - Introduction 01:36 - Demo attack: Remote 06:05 - Demo attack: In person 08:01 - Virtualization-based Security 11:06 - Trusted Platform Module (TPM) 12:08 - UEFI, Secure Boot, and Trusted Boot 14:27 - Proof it works 15:37 - Wrap up > Link References: To switch from MBR to GPT, check out our show at Check to see if your organization is exposed on > Unfamiliar with Microsoft Mechanics? We are Microsoft’s official video series for IT. You can watch and share valuable content and demos of current and upcoming tech from the people who build it at #Microsoft. Subscribe to our YouTube: Join us on the Microsoft Tech Community: Watch or listen via podcast here: > Keep getting this insider knowledge, join us on social: Follow us on Twitter: Follow us on LinkedIn: #Windows11 #Security

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Tpm 2.0 olsun da işlemci inadından vazgeçse bari.

TPM 2009 yılında çıktı, madem bu kadar çok önemli idi ise 13 yıldır bizi neden güvenliksiz bıraktınız? Yok o kadar da önemli değil ise şimdi birdenbire bu TPM paniği niye? Bizim çalınacak bir verimiz yok, şirketlere ayrı bir TPM'li Windows 11 yapsaydınız o zaman. Ben TPM filan istemiyorum.

kurdum geçtim, yeni rufus ile sıkıntısız kuruluyor ve güncellemede alıyor deneyin derim

Sen de yorum yaz