Microsoft, yağmur ve bulutları da yapay zekaya emanet ediyor

Geçtiğimiz günlerde 30 günlük tahminlerin yolunu açan Microsoft, şimdi de yağmur ve bulutlar için yapay zekayı devreye sokuyor.

Microsoft, yağmur ve bulutları da yapay zekaya emanet ediyor

Microsoft kısa süre önce Start hava durumu uygulamasının bir aylık süreçlerde hava tahmini için yapay zekayı kullanacağını duyurmuştu. Şirket şimdi de hava durumu tahminlerinde, bulutların ve yağışların ne zaman oluşacağını yine yapay zekanın tahmin edeceğini açıkladı.

Bing blogunda yayınlanan bir gönderiye göre, Start ekibi 2021'in sonlarında dünya çapında "yağış tahmini" olarak adlandırdığı iyileştirmeleri gündemine aldı. Model, yalnızca yerel radar kurulumlarından veri almakla kalmadı, aynı zamanda bunu uydu verileriyle de birleştirdi.

Dünyanın pek çok yerinde hava durumu radar donanımı olmadığı için uydu verilerini de kullanmak hayati önem taşıyor. Ancak Microsoft Start, yağış tahmin modelinin halen bazı kusurlara sahip olduğunun farkındaydı. Bunun nedeni, uydu hava durumu verilerinin ellerine geç ulaşması ve tahminleri yanıltmasıydı.

Microsoft'un açıklamasın göre radardan gelen yağış bilgisinin uydu verilerinden daha önemli olduğu düşünüldüğünden, yapay zeka eğitiminde radar kanalı modeline uydu modelinden altı kat daha fazla ağırlık verildi. Bu sayede şimdi radarlardan gelen verileri değerlendiren yapay zeka hava durumu konusunda bir aya varan çok isabetli tahminler yapabiliyor.

Her alanda yoğun ihtiyaç

Bir ay sonraki hava durumunu bilmek, ne zaman yağmur yağacağını, ne zaman bulut çıkacağını bilmek şu anda sizi çok ilgilendirmiyor olabilir ama bir ay sonrası için pahalı bir yurt dışı tatili planladığınızda veya milyon dolarlık yatınızla Akdeniz'in kabarık dalgalarının ortasında 2-3 gün denizde olacağınız bir geçiş planladığınızda uzak tahminleri görmek hayatınızı çok kolaylaştırabilir.

Ya da tarlanızı ne zaman ekeceğinizi tahmin etmek için hava raporlarını inceliyorsanız, doğru zamanı bulmak için ileri tarihli tahminlerin hayati önem taşıdığını kabul edersiniz. Microsoft şimdi tüm bu tahminleri yapay zeka ile daha isabetli hale getirmeye çalışıyor. Bakalım, başarılı olabilecek mi?