Microsoft'tan ilginç Windows 10 istatistikleri!

Microsoft, Windows 10 ile ilgili, şimdiye dek hiç duymadığımız son derece ilginç açıklamalar yaptı!

  • Cenk Atlı
Microsoft'tan ilginç Windows 10 istatistikleri!

Windows 10 için sunulan ücretsiz güncellemede yolun sonuna geldiğimiz şu günlerde, Microsoft, Twitter'daki resmi hesabı @Windows üzerinden bazı ilginç veriler paylaştı. Bundan bir ay önce yaptığı duyuruda Windows 10'un 350 milyonu aşkın cihazda yüklü olduğunu belirten firma uzun bir süredir diğer istatistiklere dair bir bilgi paylaşmamıştı.

Yeni istatistikler ise oldukça ilginç. Örneğin Windows 10'da şimdiye kadar oyun oynayarak geçirilen zaman 19 milyar saatin (ki bu da 792 milyon gün ya da yaklaşık iki milyar yıl demek) üzerinde.

Microsoft ayrıca dijital asistan Cortana'nın da Windows 10'da şimdiye kadar 6 milyarı aşkın soruya yanıt verdiğini açıkladı. Bu asistan üzerinde yoğun bir mesai harcadığı bilinen Microsoft, Cortana'yı Yıllık Güncelleme'nin bir parçası olarak Xbox One'a da getirmeye hazırlanıyor.

Paylaşılan bir diğer ilginç istatistik ise Windows kullanıcılarının Edge tarayıcıda 63 milyar dakikadan fazla bir zaman geçirmesi. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

windows 10 akanzi, en iyisi

792 milyon gün nasıl iki milyar yıl demek oluyor :) bi hesap hatası var bence.

@31 Temmuz 2016 15:26 2 milyon 169 bin 863 yıl...

@31 Temmuz 2016 15:26 bende ona takıldım. Mg gb hesabıyla karıştırdılar heralde (1024 mb=1 gb gibi)

Bu sayısal verilerle Windows 10 mükemmel olmaya yönelik epeyce bir testten geçtiğini ispatlamak istiyor. Bunlar mükemmeliğe yine de yetmeyecektir. Cortana heryerde yoğun mesai harcıyor 6 milyar soruya cevap veriyor, enteresan olan biz Microsoft Türkiye'ye Cortana bizde ne zaman faaliyete geçecek diyoruz bir tane cevap yok!

yani herkesin bilgisayarını didik didik etmişler

@31 Temmuz 2016 20:39 kobayların her şeyini istatikseldiler izledik dinledik diyip dalgasını geçiyor ms

kim neyi aramış,bulduğu bilgiyle ne yapmış,,,ohh ne güzel,,,,,microsoft utanmasa tuvaletlere camera koyacak,,,yaptığımız her iş gözlem altında....dahası bunun hackerların eline geçmesi çok kolay....win 10 köşebaşı güvenlik açığı ile dolu,,,zorla geçirdiler herifler resmen,,,win 7 iyi idi

Windows mobile'ın başarası da ortada. Android-x86 projeleri Microsot'un tahtına göz dikti.

Edge'de 63 milyar dakika gecirildi denmis. 300 milyon Windows 10 kullanicisina bolundugunde kisi basi ~200 dakika yani uc bucuk saat yapar. Bir yildir yuklu olan edgeyi sadece uc bucuk saat kullanmis insanlar. O da diger program, driver ve crome'u yuklemek icin gecen suredir. Sonra acip yuzune bakan olmamis anlasilan. Bol sifirli rakamlari soyleyerek goz boyuyorlar ama gercekler cok farkli.

Edge çıktığından beri başka tarayıcı kullanmıyorum. Yani driver ve chrome indirmek için kullanmışlardır düşüncesi yanlış. İkinci olarak Chrome tarayıcı mikrofondan ses kaydı yapıyor bunu Google kabul etti. Telefon gibi basit bir donanımın işletim sisteminde sürekli güvenlik açığı çıkıyor (Android yani Google), mailler sürekli okunup 3. şahıslara satılıyor ki reklam geliri artsın (Gmail- Google bunu da kabul etti). Yani güvenlikle ilgili bir iddiada bulunuyorsanız biraz mantık yürütün.

Sen de yorum yaz