Motorola Moto G testte!

Motorola'nın uygun fiyatıyla dikkat çeken Moto G'si, fiyatına göre çok mu iyi? Cevap testimizde!

  • Zeynel A. Öztürk
Motorola Moto G testte!

Motorola, Android KitKat'lı, 850 TL'lik orta seviye cebiyle sağlam bir geri dönüş yapmaya hazır. Moto G, ilk olarak fiyatıyla dikkatinizi çeken bir telefon. Cihazın 8GB ve 16GB'lık iki modeli bulunuyor. İki modelin arasında önemli bir fiyat farkı ise yok.

Telefonun yeri yerinden oynatacak, yenilikçi bir tasarımı yok ancak yumuşak ve kavisli kenarları, onu çekici kılıyor. Plastik kapaklı telefon, elinizde aldığınızda dayanıklı olduğu hissini size veriyor. Moto G'nin tasarımı, firmanın Google ile çıkardığı ilk telefon olan Moto X'e çeşitli açılardan benzerlikler taşıyor. Telefonun arka kapağını çıkartıp farklı renkte bir kapakla değiştirmeniz mümkün. Motorola, bunu büyük bir kişiselleştirme olanağıymış gibi  gösterse de, biz Nokia 3310'ü hatırlamaktan kendimizi alıkoyamadık.

143 gram ağırlığındaki Moto G'nin ağırlık dengesi iyi; 11.6mm'lik kalınlığa sahip telefonun kenarlara doğru incelmesi, onu olduğundan ince hissettiriyor. Bu arada Moto G'nin su sıçramalarına karşı dayanıklı olduğunu söyleyelim. Bununla birlikte su geçirmez değil, yani onunla suya dalmayı düşünmeyin.

Tasarım, teknik özellikler

Moto G'nin sol tarafında herhangi bir düğme veya işlev bulunmuyor. Üst tarafta ise tam ortada duran bir kulaklık girişi var. Güç ve ses düğmeleri, telefonun sağ tarafındalar. Bu düğmelere ulaşmak ve basmak sorunsuz ve kolay. 2070mAh pille gelen telefonun ne kadar dayandığından pil bölümünde bahsedeceğiz.

Moto G, 4.5 inç'lik, 1280x720 çözünürlüklü bir ekranla geliyor. Piksel yoğunluğu ise 329ppi. Bu çözünürlük, iPhone 5S'tekinden yüksek ve bu fiyat seviyesindeki bir cep için oldukça iyi. Bir cepte elbette HD ekrandan başka bakacak yerlerde var. Moto G, dört çekirdekli 1.2GHz Snapdragon 400 işlemci ve 1GB RAM ile geliyor.

Moto G, teknik özellikleriyle HTC One Mini, Samsung Galaxy S4 Mini ve Nokia Lumia 820 gibi çift çekirdekli cepleri geçecek kadar iyi. Üstelik ekranı bu ceplerden daha büyük. Çözünürlük açısından da Samsung ve Nokia'yı yeniyor.

Moto G'nin arkasındaki kamera sadece 5 megapiksel. Bu yüzden S4 Mini ve Lumia 820'nin 8MP'lik kameralarının gerisinde kalıyor.

Moto G bizi hayrete düşürdü, çünkü fiyatı ve özellikleri arasında herhangi bir ilişki yok. Bu tabi ki iyi bir şey ve cihazın kağıt üzerinde parasının karşılığını verdiğini gösteriyor. Peki Moto G, gerçek hayatta kağıtta olduğu kadar iyi mi?

Arayüz

Arayüz

Moto G, Google'ın en son yazılımı Android 4.4.2 KitKat ile güncellenen ilk telefonlardan biri. Telefonun merkezinde işleyen 1.2GHz dört çekirdekli işlemci ve 1GB RAM, şimdiye kadarki en akıcı Android sürümü olan KitKat'ın iyi bir performans vermesini sağlıyor.

Moto G, Android'in stok sürümünü kullanıyor. Motorola, KitKat üzerine herhangi bir arayüz ekleme ihtiyacı hissetmemiş. Firma bunun yerine kullanıcılara gerçek fayda sağlayacak şeylere odaklandıklarını söylüyor.

Bu "gerçek fayda sağlayacak şeyler" arasında hızlı açılış süresi, geliştirilmiş ses, veri yönetimi ve genel gezinti var. Biz Moto G'yi kullandığımız sürece cihazın oldukça hızlı açıldığını gördük. Bununla birlikte Motorola'nın "Moto G'nin çeşitli işleri Galaxy S4'ten hızlı yaptığı" iddiası bize biraz abartılı geldi.

Arayüz gerçekten de akıcı ve bu fiyattaki bir cep için oldukça etkileyici. Ancak amiral gemisi cepleri geride bırakacak veya onlara yetişecek kadar da iyi olduğunu görmedik.

Genel kullanımda telefon ışık hızında çalışmasa da akıcı. Moto G ile herhangi bir gecikme sorunu yaşamadık.

Telefon, size 5 giriş ekranı sunuyor. Bu giriş ekranlarını artırmanız veya azaltmanız mümkün değil. Simgeleri birbirinin üzerine sürükleyerek klasörler oluşturabiliyorsunuz. Uyarı çubuğu ise son aramalardan yeni e-postalara ve uygulama uyarılarına birçok bilgi sunuyor.

Dört çekirdekli işlemci sayesinde telefon, çoklu görev işlemlerini hızla yerine getiriyor. Uygulamalar arasındaki geçişler oldukça hızlı. Temel uygulamaların açılışı da oldukça hızlı, ancak Stick Cricket ve Stick Tennis gibi daha yoğun uygulamalarda bir miktar gecikme tecrübe ettik. Ancak bu önemli bir sorun değil; oyun yüklendikten sonra akıcı bir biçimde oynanabiliyordu.

Moto G'nin 4.5 inç'lik ekranında her şey yeterince parlak ve keskin görünüyor. Bununla beraber cebin ekranı, Full HD ekranlı amiral gemilerinin ekranlarına yetişemiyor. Ancak bu fiyata rakiplerinin yüzünü kızartan bir performans sunuyor.

Moto G'deki ekran çerçevesinin çok ince olduğunu söylememiz mümkün değil. Kalın da değil, ancak LG G2 gibi telefonlarla arasında fark var.

Kişiler ve arama

Kişiler

Motorola Moto G, Android'in stok sürümüyle çalıştığından, Kişiler uygulamasında sizi bekleyen bir sürpriz yok. Kişileriniz, standart bir biçimde, alfabetik bir sırayla gösteriliyor. Ancak Google+ profili olmayan arkadaşlarınız resimsiz görünüyorlar. Kişileri Facebook veya Twitter'la bağlamanız da mümkün değil. Bununla birlikte WhatsApp entegrasyonu destekleniyor.

Arama

Telefon uygulamasını açtığınızda, KitKat'ın yeni bir işlevi olan genel bakış görünümüyle karşılaşıyorsunuz. Bu ekranda en son aramalarınızı, en çok aradığınız kişileri ve son sohbetlerinizi görüyorsunuz. Alt taraftaki tuş takımı simgesine dokunduğunuzda "akıllı arama" işlevine sahip olduğunuzu öğreniyorsunuz. Yani numara yerine bir ismin baş harflerini yazmaya başladığınızda, telefonunuz size çeşitli önerilerde bulunuyor.

Moto G'nin arama kalitesi kabul edilebilir düzeyde, ancak HD ses işlevi sunulsaydı bizce daha iyi olabilirdi. Ancak görüşmelerimizde karşı taraf bizi rahatça duyabildi, biz de karşı tarafı temiz bir biçimde duyduk. Dolayısıyla Moto G, bu alanda kötü bir performansa sahip değil. Bunun yanında Moto G'nin sinyal gücünün az olduğu yerlerde hattan düşmemekte kararlı olduğunu da tecrübe ettik. Testimiz sürece hattan hiç düşmedik.

Mesajlaşma

Mesajlaşma

Moto G, Android 4.4 ve daha öncesinde Android 4.3 güncellemeleri sayesinde bir değil, iki mesajlaşma istemcisine sahip. Birincisi, Android kullanan herkesin alıştığı, sade görünümle stok mesajlaşma uygulaması. Diğeri ise Google Talk ve SMS'leri bir araya getirebilen Google'ın Hangouts uygulaması.

Stok uygulama, profil resimlerini kişi kartlarından aldığı için görünümü fena değil. Ancak Facebook ve Twitter entegrasyonunun eksikliği, çok sayıda resimsiz kişi göreceğiniz anlamına geliyor.

SMS'lerde olduğu gibi, e-postalar için de iki istemciniz var: Gmail ve herhangi bir e-posta sunucusuna bağlanmanıza izin veren standart e-posta istemcisi.

Moto G, Facebook ve Twitter gibi uygulamalar ön-yüklü olarak sunulmuyor. Bu bizi şaşırttı, ancak uygulamaları Google Play'den hızla yüklemeniz mümkün.

Telefonun tepki hızı iyi olan 4.5 inç'lik ekranında klavyeyi kullanmak oldukça rahat. Ekranı döndürerek klavyeyi genişletmeniz de mümkün.

İnternet

İnternet

Moto G'nin varsayılan web tarayıcısı, tahmin edebileceğiniz gibi Chrome. Testimizde sayfaların iyi bir Wi-Fi bağlantısında hızlı yüklendiğini gördük. CHIP Online'ın masaüstü sürümü bile sadece birkaç saniyede yüklendi.

Telefonun 4.5 inç'lik büyük ekranı ve 1280x720 çözünürlüğü, internette dolaşırken sizde Moto G'nin iki katı pahalı bir cep kullanıyormuşsunuz gibi bir his bırakıyor. Metinlere çift dokunarak yakınlaşmanız mümkün. Ekran geniş olduğundan yazıları okurken zorlanmıyorsunuz. Ancak yazıları tekrar sıralama işlevi olmadığından, ekranı sağa ve sola kaydırmanız gerekiyor. Chrome'un herhangi bir okuma modu da bulunmuyor.

Chrome'un pratik özelliklerinden bir tanesi, Google hesabınıza oturum açtıktan sonra sekmelerinizi, geçmişinizi ve her şeyi cihazlarınız arasında eşitleyebilmesi.

Kamera ve video

Ağaç, odağın dışında...

Kamera

Birçok bileşeninde parasının üstünde özelliğe sahip Moto G, kamerasıyla biraz tasarruf etmek istemiş. Cihazın arka tarafında 5MP'lik, ön tarafında ise 1.3MP'lik bir flaş var. Arka kameraya tek LED flaş eşlik ediyor.

Motorola'nın özelleştirdiği kamera uygulaması içinde HDR modu, flaş, fotoğraf çekme sesi, panorama modu, konum ekleme, odak ve exposure kontrolü gibi seçenekler var. Cihazın fotoğraf çekme hızı oldukça iyi. Burst modu kullanarak peşpeşe fotoğraf çekmek için, parmağınızı ekranda basılı tutabiliyorsunuz.

Moto G'nin uygun fiyatı, kamerasında kendisini gösteriyor. Çektiğimiz fotoğrafların çoğu pikselliydi. Odaklanmakta zorlanan Moto G'nin odak ve exposure ayarlarıyla oynamak da fayda etmedi. Moto G, yakından çektiğimiz fotoğraflarda ise  daha iyiydi. Ön kamera ise ortalama sonuçlar verdi.

Video

Moto G'nin 5MP'lik sensörü, 720p çözünürlüğünde videolar kaydedebiliyor. Video çekerken kullanabileceğiniz seçeneklerin sayısı oldukça az.

Kamera uygulamasındaki video kayıt simgesine dokunur dokunmaz kayda başlıyorsunuz. Yavaş çekim kayıt işlevi, iPhone 5S'teki kadar iyi olmasa da videolarınıza basit ama hoş bir efekt eklemenize izin veriyor. Kayıtlarınızı telefonda oynattığınızda fena görünmüyorlar, ancak PC veya TV gibi daha büyük ekranlı cihazlarda o kadar da iyi görünmüyorlar.

Medya

Medya

Moto G'nin arka kapağını açtığınızda, microSD için herhangi bir yuva bulunmadığını görüyorsunuz. Yani 8/16GB'lık depolama alanı ve buluttaki depolama alanınızla yetinmek zorundasınız.

İyi haber, Motorola'yla beraber 15GB'lık alanınıza ek, 50GB Google Drive depolama alanı hakkınızın olduğu. Ancak bu ek alanı sadece 2 yıl boyunca ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

2.5GB'lık depolama alanının Android tarafından harcandığını, bu yüzden 8GB'lık Moto G'de sadece 5.5GB'lık alanın size kaldığını söyleyelim. Bu durum elbette pek hoş değil.

Moto G, FM Radyo özelliğine sahip. İşlevden faydalanmak için kulaklıklarınızı takmanız ve genellikle dışarıda olmanız gerekiyor. İstasyonları otomatik olarak arayabilen radyo uygulamasını kullanmak oldukça kolay.

Moto G'de herhangi bir videoya dokunduğunuzda, basit bir video yürütücüsü açılıyor. Uygulama, ekrana dokunarak videoyu durdurup devam ettirmenize izin veriyor. 4.5 inç'lik 1280x720 çözünürlüklü ekranda video izlemek, oldukça keyifli. Moto G'nin sunduğu deneyimi One Mini ve Galaxy S4 Mini ile rahatlıkla karşılaştırabiliriz. Moto G ağır olmadığı için uzun süre elinizde tuttuğunuzda sorun yaşamıyorsunuz.

Pil ömrü ve bağlantı

Pil ömrü

Motorola'nın 2.070mAh kapasiteli pili, şirkete göre size tüm günü çıkaracak bir performans sunuyor. Testimizde 24 saate pek ulaşmasak da, Moto G'nin yaklaşık bir günü çıkardığını gördük.

Sabah 7:00'da tam şarjla kullanmaya başladığımız telefonun pili, gece 23:00'te "kırmızı" duruma ulaşmıştı. Gün içinde birkaç saatlik müzik akışı, web'de gezinti, e-postaları sürekli olarak güncelleme, medya izleme, birkaç saat yoğun grafikli oyun oynama gibi eylemler gerçekleştirdik.

Bağlantı

4G özelliğine sahip olmayan Moto G, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3G gibi modern akıllı ceplerden beklenecek tüm bağlantı özelliklerine sahip. NFC özelliği Moto G'ye eklenmemiş, ancak henüz tam anlamıyla kalkış yapmayan teknolojinin telefondaki yokluğu, çok da önemli değil.

Son kararımız

Son kararımız

Kağıt üzerinde fiyatına göre müthiş bir telefon olan Moto G, bunun pratikte de geçerli olduğunu bize gösterdi.

Telefonun rakiplerini geçtiği birkaç önemli alan var. 4.5 inç'lik net ekranı, 1.2GHz dört çekirdekli işlemcisi ve Android 4.4 KitKat işletim sistemi gibi. Elbette Moto G'nin 850 TL'nin altındaki fiyatı, onu sevmemizi sağlayan en önemli özelliklerinden.

Telefonun beğenmediğimiz yanları arasında Motorola'nın fiyat için feda ettiği kamerası var. 5MP'lik kamerasının çektiği fotoğrafların kalitesi, tek kelimeyle yetersiz. Kamera uygulaması da bazıları için fazla basit gelebilir. Telefonun depolama alanının genişletilememesi de bazı kullanıcıların hoşuna gitmeyebilir. Özellikle 8GB'lık modele sahip olanlar, bu konuda sorun yaşayabilirler.

Sonuç olarak Moto G'yi sevdiğimizi, onu sizlere gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğimiz söyleyebiliriz. Uygun fiyatlı bir telefon arıyorsanız ve kendinizi Android'e daha yakın hissediyorsanız, artık aramayı bırakın - hemen şimdi kendinize bir Motorola Moto G satın alın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Sonunda moto G'nin incelemesini yaptınız 15 gündür bu telefonu takip ediyor teknosada deneme fırsatı buldum çok akıcı ve hızlı bir telefon fiyatını gayet hak ediyor galaxy ace 2ye 880tl verip düzgün güncelleme almayan 1.5yıldır kullandığım telefona kıyasladığımda bu telefon fiyatını hak ediyor ayrıca google edition moto g türkiyeye gelmese bile yazılımları port edilebiliyor ve bu sayede bu telefon uzun süre çeşitli yollarla yazılım desteği kesilmez ayrıca amerikada çoğu teknoloji sitesine göre yılın telefonu fiyat performans konusunda

@19 Şub 2014 02:37 bizdede discovery 2013 ün en iyi telefonu devam ediyorsa belki 2014 te de olacak

@19 Şub 2014 11:19 sürekli problem çıkartan telefon aradaki 120tlye verip moto g almak daha mantıklı bir telefon gmd güncelleme belli bir süre sonra kesilecek bu telefon ise 18ay güncelleme garantisi var devamında kullanılacak custom romlarda cabası

fiyat pahalı general mobile discovery 730 tl gibi bir rakama sunulabiliyorken bu cihaza bu fiyat fazla. yine firmaların yüksek kar amacı malesef.

@19 Şub 2014 10:15 bazı sitelerde 750-800tl bu telefon

zaten motorola gayet sağlam telefonlar üretiyordu türkiye pazarından niye çekildi ki. tamam satmıyordu diğer telefonlar kadar ama en sağlam telefon motorola .

gereksiz.... geç.....

Motorola bitti artık sadece 4.4'ü alacak ve sonra tamamen bu telefon güncelleme desteği alamayacak. Yani eğer bu telefonu alacaksanız yine bu fiyatlarda (biraz daha düşük) Diacovery telefonunu alır gibi, hiçbir güncelleme almayacağını varsayarak alın.Eğer güncelleme almazsa bir daha sorun olmaz ve ROMlara yönelirsiniz. Eğer alırsa da sizin için çok güzel bir süpriz olur :) Eğer zamanınız varsa Discovery 2'yi bekleyin derim.

@19 Şub 2014 20:27 Motorola'nın telefon grubunu Google'a sattığını ve MOTO G modelini Google'ın çıkarttığını unutmayın. Google daha sonra Motorola'yı Lenovo'ya sattı ve satış bedelinin bir kısmını hisse senedi olarak aldı, acaba neden ? ... bu nedenle gelecek için şimdiden öngörülerde bulunmak ve yorum yapmak yersizdir.

@19 Şub 2014 20:27 HERKES DİSCOVERY DİYOR AMA BİLMİYORKİ KULLANDIGI DONANIM PİYASADAKİ ÇAKMA TELEFONLARLA AYNI MTK ISLEMCİ KULLANIYOR VE ÇİN MALI TELLERDEKİ İŞLEMCİ TELEFON ÇİNDEN GELİYOR SADECE YASAL YOLLA GELEN ÇAKMA TELEFON DENİLEBİLİR ONU ALMAKTANSA 1. SINIF REPLİKA S4 DAHA MANTIKLI MOTOROLA İLE DİSCOVERY KIYASLANAMAZ BENCE

@28 Şub 2014 09:02 hayatında teknoloji markette gezerken teşhir ürünü dışında GM discovery görmemiş adam ile neyin tartışmasını yapalım ki? ben kullanıyorum sağdan soldan kulaktan dolma bilgilerle buraya yazmıyorum. işlemcisinin vırtının zırtının nereden geldiğinin hiç önemi yok sen belli ki iğrenç bir "markalı" telefona dünyanın parasını vermişsin, sonra da 700 TL ye GM discovery alanlara kullananlara onu beğenip yorumunu paylaşanlara pislik atıyorsun. çin çin çin... ne çinmiş be arkadaş bugün teknoloji alanında faaliyet gösterip de çinle irtibatı olmayan firma var mı? GM discovery de blu life play isimli telefonun üzerine GM yazılmışı bilmiyor muyuz zannediyorsun? biliyorum telefonun işlemcisi de eski olabilir de androidde emülatör ve komut seti mi çalıştıracaksın ki? işlevlerini görevlerini başarıyla takılmadan yerine getiriyorsa sorun yok demektir.

@19 Şubat 2014 20:27 6.0 geldi , gelmez diyodun sanada kapak oldu. Bilgin olmadan sadece ahkam kesmekle olmuyormus anlayacagin

Her şey tamam da 11.6 kalınlık nedir ya!!! Herkes gider Mersin' e .............. (-.-)

850 tl ye dark evo da bir alternatif olabilir. donanımı daha iyi çünkü

Motorola'nın telefon grubunu Google'a sattığını ve MOTO G modelini Google'ın çıkarttığını unutmayın. Google daha sonra Motorola'yı Lenovo'ya sattı ve satış bedelinin bir kısmını hisse senedi olarak aldı, acaba neden ? ... Birçok ünlü markanın zamanında Amiral Gemisi olarak nitelendirilen modellere güncelleme vermediğini unutmayınız .... herşey güncelleme de değildir, önemli olan cihazların tüm fonksiyonlarını en stabil şekilde yerine getirmesidir ... bu nedenlerle gelecek için şimdiden öngörülerde bulunmak ve yorum yapmak yersizdir.

bu fiyata göre dark evo almak daha uygun gelebilir

Bence buradaki bazı yorumlar tamamen subjektif ... Öncelikle objektif olmak sonra da incelemeleri ve sonuçları iyi değerlendirmek gerekir ki doğru bir kıyaslama yapılabilsin. Aynı fiyat seviyesindeki cihazlarla bir karşılaştıma yapmak bir noktada belki doğru olabilir ama donanımsal olarak ve malzeme kalitesi ile birlikte Kitkat'ın bu cihazda nasıl performans gösterdiğini bilmek, çok farklı bir yaklaşımı doğuracaktır. Google bu ürünü Nexus kapsamına alarak belirli bir kalitede üreterek herkesin kullanabileceği makul bir fiyat hedeflemiş ... ama tabi ki ekonomik verilerle ülkelere göre fiyat farklılık gösteriyor ... bu cihazı Dark, General Mobile .... vb. cihazlarla kıyaslamak biraz haksızlık gibi ...

o Tel bildigim kadariyla 150 200 dolar arasinda satiliyor ve vergilerde dahil ayiptir ya bu kadar kar konmaz.

motorola bitmişsin olm sen git başka pazara elma armut sat ama telefonu bırak ya. Bu piyasada nokia, iphone, samsung gibi firmalar varken sana ekmek yok dostum. Nalet olası düzen bizi buna götürüyor. Çok geç olmadan git... Bir daha geri dönmeden..

@02 Mar 2014 13:55 şu ana kadar bütün akıllı cihazları kullandım diyebilirim saf android ve akıcı bir cihaz böylesini kullanmamıştım istersen önce bi dene sonra yorum yaparsın

taş gibi telefon kullanmadan uzaktan laf atmak kolay tabi. özellikle stabillik ve müzik konusunda çok iyi. oyunlar hiç kasılmıyor en sağlamları dahi. hoparlor ve kulaklık sesi de çok güçlü. almak isteyenler önce bi teknoloji mağazasına gidip incelesin. 11 mm çok kalın görünüyor rakam üzerinde ama telefonun oval yapısı sayesinde hiç farkedilmiyor ki bu da hoparlorun kapanmasını da engelliyor masaya koyduğunuzda.

İlginç yorumlar okudum :) telefonu yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum işlemci hızı ekran kalitesi ram hızı (1 GB 1735 Mhz ) gibi özellikleri es geçenler çamur atanları anlamıyorum 629 TL'ye aldım böylesine özellikli bir telefonu başkaları ne kadara satar orası da belli

Dark evo ne ya? Ben yazilima bakarim. Arkasında google var bunun. Android L dark evo ya hic bir zaman gelmeyecek. Ama bu hemen guncellenecek.

ne ara geldim la ben buraya ???

Disovery i övenlere rağmen Motorola 5.0.2 Lolipop gincellemesini aldı ve mutlaka bir arıza yapan diacovery lere inat sapasağlam bir telefon..ben 2 senelik Moto G kullanıcıso olmama rağmen telefonumun en büyük arızası kapatıp açtığımda düzelecek kadar ufaktı...HİÇ DÜŞÜNMEYİN GM DİSCOVERY YA DA SAMSUNG S3&S4 Mini yerine hemen Moto G yi alın...

Sen de yorum yaz