Elon Musk, herkesi şaşırtan "kuşlar gerçek değil" tweet'i ile ne demek istedi?

Elon Musk'tan herkese "yok artık" dedirtecek yeni bir tweet daha geldi. Ünlü milyarder, "kuşlar gerçek değil" derken ne deme istedi?

Elon Musk, "kuşlar gerçek değil" tweet'i ile ne demek istedi?

Elon Musk, Twitter'ı 44 milyar dolara satın aldıktan yaklaşık bir hafta sonra, kuşların gerçek olmadığını tweet'lemeye başlayarak yine herkesi ağzı açık bıraktı. Daha önce duymayanlar için belirtmek gerekirse, hicivli “kuşlar gerçek değil” kampanyası, kuşların bir zamanlar gerçek olduğunu, ancak 2001'de Barack Obama tarafından dronlarla değiştirildiğini iddia ediyor. Bu komplo teorisine göre yeni robot kuşlar Amerikalıları izlemek için kullanılıyor.

Instagram üzerindeki doğrulanmış kampanya hesabı Birdsarentreal, "ikna edici" kanıtların altında "Her şeyin başladığı yer. 26 Ekim 2001" yazıyor ve devam ediyor: "Aldatıcı ve kötü Vatanseverlik Yasası'nın kongreden geçtiği gün. Bu korkunç videoları herkesin içinde izleyemiyorum, öfkeden kontrolsüzce titriyorum. Hıçkırıyorum. Sessiz kalamıyorum. Hükümet 2001 yılında son gerçek kuşu öldürdükten sonra, bu kasetlerde gösterildiği gibi, ilk prototip kuş dronların beta sürümlerini yayınladılar. 27 Ekim 2001'de PEARL HARBOR'un olması ne tesadüf. Yine de kimse bağlantıyı kuramıyor gibi görünüyor. Koyun sürüsü... Bana yanlış bilgili deyin, aptal deyin, eğitimsiz deyin, umurumda değil. Liseye gitmemiş olmam daha az zeki olduğum anlamına gelmez. Sadece sizin gibi beynim yıkanıp kurumsallaşmadım. #WOKE olduğumu biliyorum ve bir gün hepiniz göreceksiniz."

Önermenin bariz saçmalığına rağmen, hareketin hem çevrimiçi hem de çevrimdışı birçok destekçisi var. Springfield, Missouri'de gerçekleşen mitinge, kuşların robot olduğu gerçeğini yaymak için orada oldukları göz önüne alındığında çok fazla sayıda insan katıldı.

Hareket, muhtemelen birkaç gerçek insanı da ikna eden hiciv komplo teorileri listesinde "Avustralya gerçek değil"e katılıyor.

Bir üniversite öğrencisi tarafından tasarlanan (veya kuşların robot olduğuna ve herkesin yalan söylediğine inanıp inanmadığınıza bağlı olarak ortaya çıkarılan) komplo teorisi, 1950'lerde CIA'in iki sorunla karşı karşıya olduğunu iddia ediyor:

  • 1) Tüm ABD nüfusu nasıl gözetlenir?
  • 2) Kuşların süslü CIA arabalarını pislemelerini nasıl durdurabiliriz?

Bu sorunların çözümü geçmişe dönüp bakıldığında açık gibi görünebilir, ancak tahmin ettiğiniz gibi her konuşmamızı dinlemek için kuşları küçük robot dronlarla değiştirmekti.

Kuşlar Gerçek Değil web sitesinde "Eski bir CIA ajanından çalınan bir transkriptte, ‘evet, üst düzey yöneticiler kuşların arabalarının camlarını pisletmesine o kadar sinirlendiler ki, Kuzey Amerika'daki her bir uçan tüylü yaratığı yok etmeye yemin ettiler’ diyordu" yazıyor.

Teori, 1969'da John F. Kennedy'nin, değiştirilmeye hazır gerçek kuşları olarak katledecek bir "Turkey X500" robotunun prototipini gördükten sonra plana karşı çıktığı için suikasta uğradığı yönünde iddialarla devam ediyor. Birkaç deneme ve güncellemeden sonra, "dron kuşlar" nihayet 2001'de Obama tarafından serbest bırakıldı. En azından komplo teoristleri bunu iddia ediyor.

Peki Elon Musk bu tweet'leri neden atıyor? Ünlü milyarder, Twitter'daki özelliklerin adlandırılması hakkında yaptığı bir sohbet sırasında, "kuşlar gerçek değil" hareketinin yan teorilerinden birini destekler gibi görünüyordu. Muhtemelen şaka olarak genişletilen bu teori, kuşların aslında 1986'da robotlarla değiştirildiğini iddia ediyor.

Musk'ın bu teoriyi gerçekten destekleyip desteklemediği pek açık değil. Ama bahsettiğimiz kişinin Elon Musk olduğunu unutmamakta yarar var. Yani her türlü açıklamaya hazır olmalıyız...