Nadella'nın Microsoft'ta yapabileceği 4 hamle

Eğer Microsoft parlak günleri özlüyorsa, işe bu 4 hamleyi yaparak başlamalı!

  • Zeynel A. Öztürk
Nadella'nın Microsoft'ta yapabileceği 4 hamle!

Steve Ballmer'ın yerini alan Microsoft'un yeni patronu Satya Nadella, şirketin 38 yıllık tarihindeki sadece üçüncü CEO'su. Vizyonunu çalışanlarına bir e-postayla açıklayan Nadella, Microsoft'u ileriye taşımak neler yapabilir? İşte Nadella'nın dünyanın en büyük cihaz ve hizmet şirketini daha da ileriye taşımak için planladığı 4 iş.

1. Internet of things hareketi

Microsoft, internete bağlı cihazlar (IoT) konusunda Windows Embedded işletim sistemiyle bir süredir oldukça etkin. Nadella, internete bağlı cihazlardan toplanan verileri bir araya getirerek, tüketicilere ve şirketlere yönelik yeni ürün ve hizmetler ortaya çıkarabilir.

2. Nokia'yı mobil stratejisinin ortasına koymak

Microsoft'un bulut merkezli bir şirket olmasında mobilin rolü çok büyük olacak. Bulut tabanlı uygulama ve hizmetler, milyonlarca telefon ve tablette günlük olarak kullanılıyor. Bu anlamda Nokia'nın cihazlar ve hizmetler bölümünün Eylül 2013'te satın alınması, Microsoft'un gelecekteki hamlelerinde anahtar öneme sahip.

Yeniliğe öncelik vermek

3. Yeniliğe öncelik vermek

Bazı çevreler Nadella'yı "güvenli seçim" olarak değerlendirse de CEO, "bulunduğumuz sektör geleneğe değil sadece yeniliğe saygı gösteriyor" diyor. Nadella, işinin büyük bölümünün yenilikçi ürünler çıkarmadaki yeteneklerini hızlandırmak olduğunu söylüyor.

4. "Tek Microsoft"un nasıl olacağını planlamak

Steve Ballmer Temmuz 2013'te "One Microsoft" stratejisini açıkladığında, Nadella en hızlı ilerleyen bölümlerden biri olan Bulut ve Kurumsal Mühendislik Grubu'unun başına gelmişti. Görevi ise Office 365 ve Azure bulut platformu dahil, şirketin en büyük gelir sağlayan ürünlerini düzene oturtmaktı.

Nadella, bu stratejiden vazgeçmeyeceğini en başından belli etti. Dolayısıyla Microsoft'un ürünlerini buluta taşıma çalışmaları devam edecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Microsoft hala parlak hatta en parlak çekemeyen anten taktırsın.

@09 Şub 2014 00:30 argodaki manayı bilsen bunu yazmazdın... şirket nasıl parlak olur?

@grezimonk Top mu demek istedin :D

@grezimonk Yeni aydınlatma sistemi kullanıyolardır herhalde :)

Madde 4: kısaca Microsoft batacak. Arkasından el salla :(

@09 Şub 2014 01:11 sen nerde yaşıyosun birader ?

@09 Şub 2014 01:11 microsoft değil windows batacak

@10 Şub 2014 11:36 Doğru Bulut'a geçiriip insanların bilgilerinin hepsine el koyulabilir hale getirecekler ve bu da sonu olacak gibi.Hatta yeni ceo su da bulut sistemlerini geliştiren ekibin başından buraya getirildi. Böyle giderse Windwos un son kararlı ve kullanıcı dostu sistemi Windows 7 olarak kalacak.Yakında (hatta başladı bile,Bizzat svchos ile bilgisayarımın sistem blokasyonuna şahit oldum.)Windows7yide silmeye çalışırlar.

metroyu kaldırsın başka bişey istemez

Nadella'ya işini mi öğretmeye çalışıyorsunuz?

Hala parlak zaten..

Nokia'ya da batacak dediniz şimdi ayfonu sıkıp suyunu çıkarttı :( batmaz denilen titanik bile battı. Her denilene inanma

@09 Şub 2014 09:30 nokia mi ayfonun suyunu çıkarttı? afedersin ama nokia ayfonun suyunda bile boğulur daha ayfona ulaşamadan yolda ölür.

Öyle bir makale olmuş ki, yıllardır Microsoft gibi dünya devinde başarılı bir şekilde çalışan, ardından da bu dev şirketin CEO su gibi inanılmaz bir göreve gelen bir insana yol göstermek gibi olmuş. Ey Chip sence bu adam sadece bunları mı düşünüyor? Bu şirketin o kadar fazla bölümü ve Satya Bey'in ilk başta düşünmesi gereken "döner sermaye" konusu, diğer ekonomik konular var ki...

Metro arayuzune alışıldıktan sonra muhteşem bir şey. Bence Microsoft çok doğru bir yolda ilerliyor.

CEO'luğu da sizden öğrenecek değiliz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost