NASA, Mars'la ilgili önemli keşfini açıklıyor

NASA, bugün düzenleyeceği etkinlikte Mars ile ilgili "büyük bilim keşfini" açıklayacak!

NASA, Mars'la ilgili önemli keşfini açıklıyor

NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) 28 Eylül Pazartesi günü, yani bugün, özel bir basın toplantısıyla Mars ile ilgili "büyük bilim keşfini" açıklayacağını duyurdu.

Türkiye saati ile 18:30'da gerçekleşecek büyük duyuruyu NASA TV aracılığıyla canlı yayında takip etmek mümkün olacak. Basın görevlileri yayına telefonla bağlanıp soru sorabilecekken, yayını internet üzerinden takip eden kullanıcılar #AskNASA hashtag'ini kullanarak akıllarındaki soru işaretlerine cevap arayabilecekler.

Konferansta, NASA Gezegen Bilimi Direktörü Jim Green, deneyimli bilim adamı Michael Meyer, Atlanta Georgia Teknoloji Enstitüsü yüksek lisans öğrencisi Lujendra Ojha, NASA Ames Araştırma Merkezi'nden Mary Beth Wilhelm,  Tucson Arizona Üniversitesi Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilimi Deneyi (HiRISE) baş araştırmacısı Alfred McEwen gibi önemli isimler hazır bulunacak.

Mars yüzeyinde "görünen" ilginç cisimler... Tıklayın...

NASA bu tür etkinlikleri ilk kez gerçekleştirmiyor ancak hiç bu kadar büyük bir keşfin duyurulacağı açıklanmamıştı. Temmuz ayındaki benzer konferansta, Güneş sistemi dışında bulunan ve Dünya'ya en çok benzeyen gezegen olan "Kepler-452b"nin keşfi açıklanmıştı. NASA son keşfiyle büyük ihtimalle Mars'ta hayat olduğunu duyurmayacak ancak Kızıl Gezegen'le ilgili hayati bilgiler vereceği kesin.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

İlk sızan bilgilere göre Mars'ta keşif yapan uzay aracı Curiosity (Meraklı) vasıtası ile Su bulunduğuna dair ipuçlarını basın ile paylaşacaklar. Orada zaten en önemli buluş ancak delilleri ile su bulmaktır. Umarız sadece Astroloji ve çevresini ilgilendirecek sığ bir açıklama yapmazlar. Her defasında Nasa'nın heyecanla beklenen toplantılarından, Dağ fare doğurdu türü heyecan yaratmayan yenilikler paylaşıldı.

Ab-ı Mars bulunduğu söyleniyor. Ülke yetkililerimiz Tübitak aracılığı ile NASA'lı yetkillerle diplomatik ilişkilere geçerek, Mars'ta devremülk Kaplıca tesislerini çalıştırma iznini almaya koyuldular. Ülkemizde bazı uyanık Emlakçılarda Mars'ta sulak Arazi satışımız başlamıştır diye tabela asarlarsa hiç şaşmayın! Lütfen tarihçilerimiz bir köşeye veya lahitlere yazsınlar ilerde kanıtlarız Mars'ı ilk biz keşfettik, Amerika gibi! :))

Elin Amerikalısı NASA denilen şirketi ile Mars'ta su bulmuşmuş bak bak sen şuna, ne yani Arabistandaki Ab-ı zemzem suyundan daha mı datlı? Bizim hökümetimizde boş mu duruyor sanki binlerce kilometre bölünmüş yol yaptı, boğazın altından tünel açtı, FSM'den sonra YSS köprüsü 3. Havalimanı yapıyor, aha bögünde Kız İmam Hatip Lisesi açtılar, çok nankörsünüz, Bizde Tübitak'a emir veriririz, Güneş'e gitme çalışmaları başlatırız, tabi yanmamak için gece gitmekte fayda var.

Ay git sonra marsa git mars kim sen kim aya benzemez o

saçma sapan espriler yapmayın...

Ya önce biz bunun eteği şunun baş örtüsü bunun dili şunun rengini bir halledelim de marsa bisiklet ile de gideriz insanlar komşuları, parkta oturan top sakallı , ibadetini yapan şalvarlı genç, rakısıyla demlenen alemci ağabeyim vs. in merakında. Yani önce kendi içimizdeki tabuları aşalım sonra marsa giderken aya uğrar bir çay içeriz. Gidenleri de izleyelim . Ama önce bizi bu güçlerden yoksun eden duvarları aşmamız lazım. Biz bu kafada olduktan sonra değil ışık yılı bir adım ötemizi göremeyiz.

@28 Eylül 2015 19:17 benim kafa değişmez abi amarika aya gitmedi mars masallari uyduruyor

NASA mars gezegeni ile ilgili hayati bilgiler veriyorsa demekki kesin olarak mars gezegeninde hayat var demektir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir