Nokia: Bir iyi, bir de kötü haber...

Nokia her şey yolunda diyor ama gelen bu 2 haber, kafaları fena karıştırıyor...

  • Ertuğrul Süngü
Nokia: Bir iyi, bir de kötü haber...

Zor günler yaşayan Nokia, çözümü ürettiği yeni telefon modellerinde Windows Phone işletim sistemini kullanmakta bulmuştu. Bir süredir büyük yol kat eden Finli firma, 2012'nin son çeyrek raporuna göre halen kendisini kurtarabilmiş değil.

Nokia için en iyi haber, 2012'nin ikinci çeyreğine bakıldığında düşüşte olan 826 milyon Avroluk açığın, 576 milyon Avroya kadar çekilmesi oldu. Bu duruma bir de dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen yüzde dörtlük yok sayma hesabı da eklenince, ortaya yüzde 30 gibi büyük bir "önlenen kayıp oranı" çıkıyor. İşin garip tarafıysa, Nokia'nın 2012 yılının ikinci çeyreğinde 4 milyon üniteden fazla satan Lumia telefonlarının, üçüncü çeyrekte 2.9 milyona düşmesi oldu.

Firma tarafından yapılan açıklamaya göreyse bu düşüş zaten bekleniyordu. Nokia yetkilileri bir sonraki adımlarının yeni Lumia modelleri ile olacağını iddia ederek fazlasıyla pozitif bir resim çizdiler. Durumun Nokia için geldiği nokta ise tüketicilerin yeni Windows Phone 8 işletim sistemine sahip Lumia 920, 822, 820 ve 810 modellerini ne kadar beğeneceği ile doğru orantılı. 

Nokia'nın CEO koltuğunda oturan Stephen Elop'a göreyse her şey hesaplandığı gibi ilerliyor. Piyasaya sürdükleri yeni Asha modelinin bile çok tuttuğuna değinen CEO, Windows Phone 8 tabanlı yeni telefonlarından da hiçbir şekilde şüphe etmediğini dile getiriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Windows Phone' lar artık Türkiye' ye de gelsin...

benim görüşum windows telefonlar windows 8 ve surface nin yaygınlasmasi ile mümkün.

Türkiye'ye gelse de alsak :(

İşin neresi garip ben anlamadım. Lumia 820 ve 920 duyurulmuş ama satışa çıkmamışken kim neden 800 ya da 900 satın almaya devam etsin ki? Tabii ki düşecek satışlar..

lumia 920 ve 820yi erken duyurdu ondan böyle oldu. beyin yok ki.. iphonedan önce duyurcam diye kendini yırttı al sana.

iyi gitmiyo koltuk sallanıyo stephan yedin nokiayı , millet geçmişin hatırı için alıyo nokiaları , güven kaybediyosunuz . Senin gitmen Lazım

nokıa devri çoktan bitti

Yıllarca Nokia kullandım ama akıllı telefon pazarına geç girmesi nedeniyle beni Samsung'a kaptırdı. Galaxy S II kullanıcısıyım, Nokia veya başka bir markaya geçmek için yeterli bir sebep göremiyorum.

Nokia neyin hayalini kuruyorsa.

tam şarj halinde lumia 920nin 6 saat 820nin ise 5 saat video oynatma süresi olması soru işaretlerinide beraberinde getirirken bu bilgileri kendi websitelerinde yayınlarlarken kaldırmış olmaları daha tuhaf bi durum.. amacım kötülemek degil almayı düşünüyordum araştırırken karşılastım vede sogudum :/

saçma bence

nokia almam arkadaş

nokia bitti diyenler geleceği mi okuyorlar anlamadım. NOKIA yı NOKIA yapan rakiplerine göre daha büyük ekranlı ve fonksiyonel cepler üretmesiydi. yani kimse ismine yada menşeine hayran olup bu cepleri almıyordu. NOKIA yine pazarın ruhunu iyi okuyup müşterinin ilgisini çekecek olan cepler üretebilirse tekrar ayağa kalkar. burda imkansız bir durum yok, üstelik önümüzdeki yıllarda piyasaya çıkacak olan tüm laptop ve tablet pc lerde windows 8 yüklü olacağını düşünürsek bu kullanıcıları windows 8 yüklü telefonlar almaya daha fazla ikna edici olacaktır. tüm bunları düşünerek yorum yapılması gerekir

Aklıllı telefon! Ben Sony Experia S aldım.! Maalesef hayal kırıklığı,Bu piyasada en iyisi Samsung,yazılım kullanım rahatlığı ve telefon dizayn. Sony Experia S,Operatör üzerinden görüntülü konuşma yapamazsınız... çok garip bir durum.1000 dolar para ver al telefonu görüntülü konuşma yok çok saçma bir şey.

@21 Eki 2012 01:01 samsung kullanmadıysan konuşma ve almayı düşünme. samsung daha da kötü. 1 güncelleme almak için 1 yıl beklersin sonunda vermezler.

Geçtiğimiz çeyrekte Lumia'ların satışının düşeceği belliydi zaten çünkü yeni ve çok daha iddialı Lumia'ların geleceğini duyurdular. Burdan çıkan sonuç açık ve net "çok güzel cihaz ama daha iyileri gelecekmiş bekleyelim" diye düşündü herkes. Nokia da bunu biliyordu elbet biz bile biliyorsak. Kısacası şimdilik Nokia'nın planları tıkır tıkır işliyor. Önümüzdeki ay yeni bir Nokia olarak karşımıza çıkacaklar ve tanışma dönemini atlatıp 2013 sonunda herşey kesinleşecek. Nokia batacak mı çıkacak mı kesin karar vermeyin 1 yıl sonra belli olacak herşey. Ama Lumia 920'nin yenilikçi tavrından ve WP8'in iddialı oluşundan dolayı sanırım Nokia 1 yıl sonra açıklanan sonuçlarda toparlayacak gibi görünüyor.

nokia gerçekten geçmişte hayatımızı kurtaran telefonlardan. gerek 3310 gerek 1100 gibi modellerindeki başarısı dursun ülkemizdeki yaptığı teknik destek ve ucuz malzeme gibi birçok desteği var. Fakat yeni modelleri satıştayken yeni model çıkaracağı söylemiyle zaten kendi kendisini vurdu. Ayrıca akıllı telefon pazarına windows phone la çıkması ayrı bir risk almasına neden oldu. umarım nokia bu sistemi geliştirir ve akıllı telefon pazarındaki rekabeti güçlenir. Çünkü bu herşeyden önce biz telefonseverlere yarar.

@21 Eki 2012 01:48 samsung 100 tane yeni modeli satıştayken 100 tane model çıkarıyor neden ona bişey olmuyor o zaman?

nokia android tabanli telefon uretseydi tekrar lider olurdu herhalde

nokianın batmamak için yeni yazılım teknoloji geliştirmeli bir zamanlar symbian işleetim sistemiyle yakaladığı başarı gibi hatta daha fazla başarı yakalamalı çünkü rakipleri ios ve android symbianı zaten devirdi. burda kilit nokta application developerları kendi platformuna çekebilmek, ne kadar çok uygulama oyun vs yazılırsa o kadar cazip bir platform olur.

@21 Eki 2012 02:46 okadar kolay olsaydı symbian ölmezdi. ortalık symbian yazılım geliştirici kaynıyodu bi zamanlar. olayın mantığı; geliştiriciler için işletim sisteminin çekiciliği ve kullanıcı sayısı, kullanıcılar içinse işletim sisteminin çekiciliği ve kullanışlı uygulama sayısı. yani birbirine bağlı değerler. burada microsoft ve nokia nın iyi bir ortaklık kurması ikisininde yararına...

Lumia 920 şuan piyasanın en iyisi çıktığında göreceksnz

trde satmadıkça batmayı hakediyor.

@21 Eki 2012 08:00 türkiyede satılan wp7 telefon göster bana??? lumia 920 türkiyeye gelecek. araştırmadan konuşma boş boş.

Nokia suanki Lumia 920'ye Android yüklesik en az 3 yil destek versin. Adam gibi de pil koysun telefona ayda rahatlikla 30 milyon telefon satar yilda. Oda asagi yukari 4-6 milyar dolarlik kar getirir yalnizca bir üründen. Windows Phone inadi Nokia'ya yakismiyor hele Symbian gibi acik kaynak kökeni olan bir sirketin kapali olan Window'a yönelmesi tamamen sacmaliktan baska birsey degil.

wp storeunun once ovi storedan daha iyi olmasi lazim

Wp8'e uygulama desteği gelir nasıl olur ki diye düşünenler var ya. Arkadaşım, buna uygulama yazmak için C++, C Sharp vs. kullanılıyor. Yani bilgisayara program yazar gibi yani geliştiricilerinin en iyi bildiği dil.

bence nokia android kullanmamalı yoksa piyasadaki diğer telefonlardan bir farkı kalmaz. şu an wp de en fazla ayrıcalığa nokia sahip bu yüzden eğer aklını kullanırsa diğer wp li telefonlara üstünlük kurup bu alanın lideri olabilirki şu an bence en iyi wp li telefonlar nokia da...

ya şöylşe böyle yorumlar yapılmış da bu kötüleyenlere sözüm şu:sizin gibilerin düşündüğünü koskoca şirketin binlerce çalışanının aklına gelmemişmidir sizce? yapıyorlarsa bi sebepleri vardır.ha bide windows bilgisayardaki üstünlüğünü telefona da koymaya geliyor

Blackberry, İphone ,Xperia S gibi cihazlar kullandım ve WP Nokia ile telefon çıkardığından beri TR'ye gelmesini bekliyorum. Nokia'ya güvenin ülkemizde oldukça fazla olduğu halk arasında belli (araştırmalar da yapıldı) ama Nokia nedendir bilinmez hala WP cihazlarını TR'ye getirmemekte ısrar ediyor. WP8 muhakkak ki Nokia'yı kendine getirdi Lumia 920 bunun güzel bir örneği , oldukça estetik ve özellikli bir cihaz. Bir Android kullanıcısı olarak donanım olayına fazla takıldığımızı düşünüyorum.Sonuçta işletim sistemi uygun ise isterse 256 mb ram olsun tek çekirdek olsun ne fark eder ? Ancak Android tarafından bu donanım olayına fazlasıyla takıldık gibi görünüyor.Lumia'yı Android cihazlarla kıyaslarken çoğu ya bu şu kadar bu bu kadar diyecektir eminim ama farklı platform olması ve stabil olması onu ilgilendirmeyecektir. Özet: Nokia TR'ye gel artık be !

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play