Nvidia'nın 64-bit Tegra'sından yeni detaylar!

Nvidia'nın güçlü mobil işlemcisi Tegra K1'in 64-bit sürümünden yeni bilgiler var!

Nvidia'nın 64-bit Tegra'sından yeni detaylar var!
Tegra K1'in 64-bit sürümü geliyor.

Nvidia, Tegra K1 yongasının 64-bit sürümü hakkında yeni bilgiler verdi.

Yonganın 32-bit modeli, Ocak ayındaki CES'te tanıtılmıştı. 64-bit model ise Nvidia'ya göre "özel tasarım, çift çekirdekli 64-bit" işlemci olacak ve K1 ile pin uyumluluğu sunacak. GPU ise 192 çekirdekli Kepler mimarisini temel alacak. Nvidia, 64-bit Tegra K1'in "Android için ilk 64-bit ARM işlemcisi" olacağını söylüyor, ancak Qualcomm, Mediatek ve AMD'nin bu iddiayı çürütecek kanıtları var.

Denver adındaki yeni yonga, aynı anda saat başına 7 micro-ops'u yönetebiliyor ve 2 çekirdek arasında paylaşılan 128KB 4-yollu L1 talimat önbelleği, 64KB 4-yollu L1 veri önbelleği ve 2MB 16-yollu L2 önbelleğiyle geliyor. 2.5GHz saat hızında çalışan Denver, çıktığında Android L'li cihazlarda yer alacak.

Nvidia'nın dört veya sekiz çekirdekli bir işlemci yerine çift çekirdekli bir çözüm üretmiş olması ilginç. Ancak firma, 64-bit'te çekirdek yarışına girmemeyi tercih ediyor olabilir. Ayrıca Nvidia'dan gelen iddialo açıklamaya göre Denver, "düşük güç tüketimiyle PC sınıfı bazı işlemcilere rakip olacak" kadar iyi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

4K video özelliği yoksa çöp

Su anda SDK boardlari satiliyor siz neyin dunyasinda yasiyorsunuz.

Çokta çekiyorsun 4k video dimi olsa 2dk video çekecen 7 saate youtube yukleyeceksin değilmi xperia z2 4k video çekiyorda ne oluyor 5dk yi geçmiyor ısınıyor yanıyor

@13 Ağu 2014 22:52 Sen ne cesit bir homosapiensin, beyninin %99,9'u su gerisi et mi nedir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir