PC devini vuran Superfish skandalı!

PC devinin, PC'lerine adware yazılım eklediği ortaya çıktı, işler karıştı! İşte o dev ve yaşananlar.

  • Cem Şancı
Lenovo laptop'larda Superfish şoku!

Lenovo'nun kullanıcı forumlarında dile getirilen şikayetler, laoptop'larda fabrika çıkışlı olarak adware yüklü olduğunu ortaya çıkardı. Laptop'lara yüklü olarak gelen Superfish Visual Discovery ismli görsel arama motorunun aynı zamanda, Google gibi arama motorlarındaki arama sonuçlarını değiştirerek sonuçların içine reklam yerleştirdiğini fark eden kullanıcılar isyan edince, Lenovo yetkilileri açıklama yapmak zorunda kaldı.

Yeni bir güncellemeyle Superfish Visual Discovery motorunu engellediklerini ve Superfish sorunu çözene kadar bu ürünü laptoplar'dan çıkardıklarını duyuran Lenovo, kullanıcılardan da özür diledi.

Lenovo ayrıca Superfish'ten, otomatik bir güncelleme yayınlayarak, laptop kullanıcılarının sistemlerinden bu adware'i kaldırmasını istediğini de dile getirdi.

Kaç Lenovo kullanıcısının bu sorundan etkilendiği henüz bilinmiyor ancak Superfish Visual Discovery, belli bir görseli analiz ederek ona benzer diğer görselleri web üzerinde aramayı sağlayan bir görsel arama motoru işlevi görüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

bir dönemde aynı haltı hp firması yapıyordu şimdi lenova ayrıca bir dönem western digital disklerin içindede mbr virüsü geliyordu fabrika çıkışı yani herşey normal onlar yine masum kedi görünümüne büründüler.

@20 Şub 2015 15:57 hp nin bunla ilgili tek bir haberini gösterirmisin ?

MacBook air varsa gerisi boş bunlarla belediyelerin dağıttığı laptop markalarından cacık olmaz

@20 Şub 2015 16:05 ha ha haa :)

@20 Şub 2015 16:05 iyiki mac var sende yoksa ne yapardın övünecek bir şey bulamazdın burada

@20 Şub 2015 16:05 naptın sen markettenmi aldın?... idiot seni. milletin seningibi sokağa atacak 5 binlirası yok demekki.

@20 Şub 2015 16:05 Ama herkes de MacBook alacak para yok. Herkes cebindeki parasına göre alır. Parası olan iyisini alır, olmayanda orta seviye, düşük seviye alır.

@20 Şub 2015 21:06 ben ne mac aldım nede burada övünüp ukalalık yapdım 5000 lirayı elmaya bağlayacak değilim önce okumasını bil yazıyı

@20 Şub 2015 16:05 Apple prg. flan uğraşmıyor. Icloud üzerinden direk hackerlara servis ediyor. Hala Apple ürünlerine fotoğraf ve bilgi atan cesurlar görmek güzel. :)

Bunun aynısını google yapınca legal lenovo yapınca tepki alıyor.bunlar hep capitalizm

Benim pc dede vardı ne olduğunu bilmiyodum kaldırdım iyiki de kaldırmışım

Lenovo Laptop bir daha kullanmayacagim. Piyasaya çıkarttığı bozuk g570 ile insanlari kazikladığı yetmiyor gibi birde bu çıktı başımıza

"bir dönemde aynı haltı hp firması yapıyordu şimdi lenova ayrıca bir dönem western digital disklerin içindede mbr virüsü geliyordu fabrika çıkışı yani herşey normal onlar yine masum kedi görünümüne büründüler." Aynen farkedilmezse devam bilirek yapılıyor bence eğer farkedilirse aa pardon yanlışlık olmuş deyip çıkıyolar işin içinden ...

Öf demek milletin accountlarini boyle soymuslar

bazı arkadaşlar kaldırdım demiş eğerki işlem kaldırmakla bitiyorsa ne güzel . bitmiyor ama tüm internet tarayıcılarınızda kalıyor ve izlemeye devam ediyor.

Sen de yorum yaz