İdman ve ince ayar: PC'nizi forma sokuyoruz

PC'nizin sağlığını kontrol etmek ister misiniz? CHIP Online püf noktaları size yardımcı olacak.

İşlemci: PC'nizin kalbi

İşlemci bilgisayarınızın merkezi donanım bileşeni olduğu için performans artırımı yapmadan önce bunu da bir testten geçirmelisiniz.

İşlemci: PC'nizin kalbiİşlemcisiz hiçbir şey çalışmaz: CPU, her bilgisayarın merkezi bileşenidir ve buna uygun şekilde bakımı yapılmalıdır. Aynı bir insanın kalbi gibi sürekli atar; yavaş CPU'lu bir sistem asla oyunlara elverişli olmaz.

CPU Benchmark: CineBench R10
3DMark gibi CineBench de sistemin genel performansını ölçüyor. Fakat araç özellikle işlemciye ağırlık veriyor. Örneğin program 16 çekirdeği birden kullanabiliyor ve değerlendirmeye dahil edebiliyor. Böylece işlemcinizin ne kadar hızlı olduğunu ve CPU çarpanının ne kadar yüksek olduğunu (birden çok çekirdekte) hemen öğrenebilirsiniz. İşin güzel yanı CineBench R10 tamamen ücretsiz ve direkt alttaki linkten indirilebiliyor. Elde ettiğiniz değeri internetteki farklı bilgisayarlarla karşılaştırabilir ve PC'nizin performansının ne kadar yüksek olduğunu anlayabilirsiniz.

Download: Kalp frekansını yükseltmek
Düzenli aralıklarla idman yaparak kondisyonunuzu her gün bir miktar arttırmak istiyorsanız kalbinizin performansı artar. PC'de de aynı şekilde yapmalısınız: Acımasızca overclock yaparak PC'nizin sağlığını tehlikeye atmak yerine adım adım ilerlemelisiniz. Gerekli araç ise her PC ile beraber geliyor: BIOS. Burada Core 2 ve AMD işlemcinizin FSB hızını ufak adımlarla yükseltip ve sonrasında tam yük altında (örneğin 3DMark Vantage ile) stabilite testi yapmalısınız. Eğer sistemde bir hata veya çökme meydana gelmiyorsa tekrar BIOS'a girip FSB'yi birkaç MHz daha arttırabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Güzel bir makale olmuş elinize sağlık

CineBench
link kırık

GPUTool kırık :S

gerçekten yaralı ve bilgi verici sağalun

İşlemci: PC'nizin kalbi değil de beyni diye biliyorduk.

Pc nin beyni Biostur

Anakart beyin;işlemci kalp,ekran kartı göz;ramlar hafıza sürüp gider böyle..

hangi parça neresi oldugu önemli değil önemli olan biri bile olmadan pc nin çalışmadığı tüm parçalar birbirini tamamlıyor

Ben sahsen cpu'nun bilgisayarin kalbi oldugu yorumuna katilmiyorum. Bilgisayarin kalbi power supply idir bence ve cpu beynidir.

ya burda size hangi parçanın pc nin neyi olduğu anlatılmamış ki
nasıl ki kişisel performans olursa buda da pc performansından bahsetmişler.
Peki bunu nasıl Sağlayacağız ?
gerekli programlar nerede ?

eyer psu kalpse insanların mideside kalpdir enerjiyi midemizden alırız :D

anakart: omurilik,
cpu: kalp,
gpu: beyin,
işletim sistemi: akıl,
psu: mide

GPU Tool ve Cine Bench bağlantıları bozuk!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir