PC'nizi kış havasıyla soğutun!

İddia ediyoruz; daha önce bu kadar etkili bir PC soğutma yöntemi görmediniz. Hem de neredeyse bedava

  • Zeynel A. Öztürk

Yaşadığınız yer soğuksa, pahalı ve karmaşık soğutma sistemlerine para harcamanıza hiç gerek yok. PC'nizi dışarıdan gelen hava ile soğutabilirsiniz.

Birçok bilgisayar, fazladan bir soğutmaya ihtiyaç duymasa da, bilgisayarınızı overclock ettiyseniz PC'nizi soğuk tutmanız şart. PC kasanızın içi ne kadar soğuk ise o kadar fazla overclock edebileceğiniz anlamına geliyor. O halde hazır kış da gelmişken bundan faydalanmamanız için neden yok!

İhtiyacınız olan bir bükülebilir kanal, bunu pencerenize bağlamak için bazı parçalar ve filtre olarak kullanacağınız bir sünger parçası. PC fanlarınızdan bir tanesini kanala yakın bir konuma yerleştirerek dışarıdan gelen havayı direkt olarak kasanıza aktarabilirsiniz.

Bu arada hemen uyaralım. Böyle bir sistem, ısınma masraflarınızı artırabilir, zira soğuk hava PC'nizden odanıza sızacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Kasayı balkona falan koysak daha iyi olmaz mı?

"Bu haberle ilgili ürünlere ulaşmak için tıklayın" linkinde soğutucu ürünlere değil aksine soğumaya ihtiyacı olan PC'lere ulaşıyoruz. Linktemi sorun ar hepsiburada.com mu linki süpürmüş..

pc sogunca evde sogucak onu napacanıoz

evi ısıtmak için enerji harca
bilgisayarı soğutmak için ayrı bir enerji harca
sonra evdeki bu ısı kaçağını kapatmak için enerji harca.
sorun ne?
dışardan hava alıyorsun ama aynı havayı dışarı atmayı beceremiyorsun.
aynı borunun içinden daha küçük çaplı bir boru geçirirsin,
içerden geçen borudan hava emersin, taşıyıcı geniş borunun geri kalan hacminden de havayı dışarı atarsın.
bu arada yeterince akıllıysan içerden geçen boruyu daha uzun tutacağını bilirsin.
daha da akıllıysan, bilgisayarını metal bir masaya bağlarsın,
bilgisayarının yaydığı ısıyı evi ısıtmada kullanırsın, bilgisayarın ısısı da oda sıcaklığının üstüne çıkamaz.
sıcak iklimde nasıl soğutucaz?
bilgisayarın üstüne bir metal tepsi, tepsiye sürekli damlayan bir su kaynağı.
su tepsiden buharşaşırken ısı enerjisi alacak, ısı fazla yükselemeyecek.

en iyisi kasayı buzdolabına koycan uzatma kablolarıyla ekran maus falan onları odana taşıycan :P xD

güzel yöntem odanın soğuması önemli değil eğer düzgün bi sisteme overclock yapıcaksam doğal olarak aşırı ısı olacak ve bunu gerçekten etkili bi şekilde soğutabiliyosa ki öyle gözüküyo ben odada 2 battaniye ile oturmaya razıyım :)

bu haberin nerelerden alındığı yazılabilinir mi ? Merak ettimde...

Çok güzel birşey aslında :D Soğutmak için binlerce lira döken bazı safları düşününce gayet mantıklı. Isıtma masraflarını çok arttırmaz, bahsettim safların yaptığı harcamanın yanında devede kulak kalır.
Yinede elektrik faturasından taviz vermek istemiyorsanız İKİ BORU yapın biri soğuk havayı emsin, diğeri içeride ısınan havayı dışarıya üflesin. Borular haricindeki bütün delikleri kapatın. Kasa içindeki hava oda ile bağımsız olsun. :):)
En güzel soğutma yöntemlerinden bir tanesi ise kasayı tamamen balkona koymak :D Kablosuz fare - klavye ve wifi kart ile kablo azaltılabilir. Monitörünüzü ise pencereye yakın bir yere koyarak kablonun yetişmesini sağlayabilirsiniz. :) Dilediğiniz kadar fan koyup fanları sonuna kadar açabilirsiniz :) nasıl olsa ses duymayacaksınız:) yaz kış işe yarar:)

Yazın ise yukarıda görünen boruyu klimanın soğuk hava üfleyen 1/4'lik ağzına denk getirebilirsiniz :D

Çiğ ya da kırağı olduğunda o bilgisayarı bi çalıştırın bakayım da ben de olacakları büyük bir zevk ile izleyeyim. :D:D:D:D:D:D:D:D:D

şimdi bu bizim ilginç fikirli bir rarkadaşın su soğutma sistemine bilgiğimiz şebeke suyunu bağlamayı düşünmesine hemen ardındanda su faturası fazla gelir onu ne yapcaz demesine benzedi tebrik ediyorum.

Gülü seven dikenine katlanır.Ne kadar performans (ıce,overlock) okadar soğuga katlanmak zorundayız :) Yok ben almıyım diyosan,''Kasayı eline al ve kaloriferin karşısına geç tv seyret :)

Dışarısı soğuksa fana filan gerek yok. Soğuk hava beklemediğiniz kadar hızlı bir şekilde içeri dolacaktır. Öyle ki içerisi buz gibi olur kısa sürede. Ama kasayı izole edebilirsiniz. Tek hava çıkışı olarak güç kaynağını bırakırsınız. Güç kaynağı kasanın üst bölümündeyse buradan dışarı gelecek hava çok soğuk olmayabilir. İkinci seçenek ise, hazır boruyu bağlayacak düzeneği yaparken iki boru bağlayacak düzenek yapmanız. Birine giriş havasını bağlarsınız, birine güç kaynağının arkasından çıkan havayı. Geri kalan tüm bölümleri de izole edersiniz. Böylece içerisi soğumaz, kasanın içiyse buz gibi olur. Aslında bu yöntem, yazın klima kullanmıyorsanız, dört mevsim boyunca işe yarar.

Kasayı balkona falan koysak daha iyi olmaz mı?
--------------------------------------------------------
hahaha bu baya iyiydi:D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play