PC'de Oyun Oynamak İçin Ne Kadar RAM Gerekli?

Bilgisayarda iyi bir oyun deneyimi için ne kadar RAM'e ihtiyacınız var? Oyun sistem gereksinimleri yanıltıcı mı? Test ettik!

  • Ercan Uğurlu
PC'de Oyun Oynamak İçin Ne Kadar RAM Gerekli?

Geçen yıldan beri veya daha uzun süredir PC oyunları için sistem gereksinimlerine dikkat ediyorsanız, muhtemelen pek çoğunun oldukça "lezzetli" özellikleri istediğinizi fark etmişsinizdir. Eğer 4K'ya uygun içerik üretecek ve üst seviye PC oyunlarını rahatlıkla oynatabilecek kapasitede bir bilgisayar istiyorsanız, karşınıza 40 bin dolarlık makineler de çıkabilir. Neyse ki, çoğu "sistem gereksinimleri" biraz fazla abartılmış olduğundan, oyunlar için yazılan bu sistem özelliklerine her zaman uymanız gerekmiyor.

Bu bahsettiğimiz "şişirilen" sistem gereksinimlerinde özellikle RAM üzerinde gereksiz kalem yuvarlamalarına şahit oluyoruz. Mesela piyasaya son çıkan Call of Duty oyunu için, oyunculara sistemlerinde 16 GB kapasitede RAM bulundurmaları tavsiye ediliyor. Peki, bu gerçekten gerekli mi?

Aslında 16 GB RAM'e ihtiyacınız yok

Oyun oynamak için 16 GB RAM'e ihtiyacınız olup olmadığını test etmek için bir AMD Ryzen 3900X ve bir RTX 2080 Ti ile test sistemimizde 8 GB RAM seti (çift kanallı – 4 GB) kullandık ve tüm testlerimizi 4K'da (3840x2160) gerçekleştirdik.

Metro Exodus ve Middle Earth'te yaptığımız testlerde bu sistem üzerinden 4K'da aldığımız sonuçlar oldukça etkileyici. Metro Exodus'ta minimum 23 FPS, maksimum  34 FPS alırken, Middle Earth'te de minimum 31 FPS, maksimum 74 FPS gibi sonuç almayı başardık.

Peki, bu sistemdeki RAM kapasitesini 16 GB olarak arttıracak olursak, arada ne kadar fark oldu dersiniz? Neredeyse değişmedi bile. 16 GB RAM takılı sistemimizde yine benzer sonuçlar aldık.

16 GB RAM'li senaryoda Metro Exodus'tan minimum 24 FPS alırken, maksimum 36 FPS sonuç aldık. Yine Middle Earth: Shadow of Mordor'da da minimum 31 FPS, maksimum ise 75 FPS sonuç üretildiğini gördük.

Yani aynı sistemde 8 GB RAM ile 16 GB RAM bulundurmanız arasında yalnızca 1 – 2 FPS fark ediyor diyebiliriz. Bu arada RAM kullanımında önemli noktanın, kullandığınız RAM'lerin çift kanal olması gerektiği olduğunu da söyleyelim. Tek kanal 8 GB yerine, 4 GB + 4 GB set şeklinde tercih etmeniz, performans açısından önem arz ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Grafiklerdeki yatay eksen neyi ifade ediyor? Grafik gösterimlerde, grafiğin bileşenleri eksik bırakmanın anlamı nedir?

Şimdi bu oyunlarda iyi güzel de mod desteği olan oyunlarda bu şekilde olmuyor maalesef örneğin bir cities skylines'da 50 kadar mod yükledikten sonra 8 gb ram yetmiyor gibi.

ekim 2019 da bile 16 gb ramin şişirme olduğunu kim yazdı ya? o ramle yayın yapmaya kalksan nasıl sonuçlar doğacak bi sordun mu? ben pubg lite bile açınca 5 gb ram tüketiyor. batman arkham city gibi tarih öncesi oyunlar 8 gb da çalışıyor anca. bi bfv açtım mı direkt 7.5 gb la load ediyor oyun. bfv dediğimiz oyun geçen senenin oyunu. daha çıkan bi sürü oyun var. pubg steam sürüm misal kim oynayabilecek 8 gb ile? lite sürüm bile tek aldığı güncelleme ile 4.2 gb dan 5.6 gb lara fırlattırdı kendin

Farklı oyunlar BF5'de isterseniz test yapın ve görün farkı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play