PlayStation 5 Pro için heyecan verici yeni sızıntılar geldi

Sızdırılan Sony PlayStation 5 Pro GPU detayları, beklenen konsol için büyük bir performans artışına işaret ediyor.

PlayStation 5 Pro için heyecan verici yeni sızıntılar geldi

Merakla beklenen PlayStation 5 Pro ile ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı ve güncellemeler, oyuncular için oldukça iyi gibi gözüküyor.

Digital Foundry tarafından sızdırılan GPU ayrıntılarına göre, PlayStation 5 Pro’nun temel çalışma hızı 2,18 GHz olacak ve yüksek performans için 2,35 GHz’e kadar artırılmış hızlara ulaşabilecek. Ayrıca bu ayrıntılar, kritik önbellek bileşenlerinin yeniden yapılandırılacağını gösteriyor.

Haberde, “WGP başına 4 MB L2 önbellek aynı kalırken L1, gölgelendirici motoru başına daha fazla sayıda işlem birimini barındırmak için iki katına çıkarak 128 KB’den 256 KB’ye çıkıyor” deniliyor. Ayrıca L0 önbelleğinin de 16 KB’tan 32 KB’ye çıkacağı ve bunun daha iyi bir ışın izleme performansı sağlayacağı söyleniyor. Haber, Sony'nin belgelerinin, yakında çıkacak olan PlayStation 5 Pro'nun gerçek dünyadaki oyun performansının yaklaşık %200 teraflop artışının ardından %45'lik bir artış göreceğini ima ettiğini öne sürüyor.

Sony’nin, donanım güncellemelerinin yanı sıra, DirectX 12 Ultimate ve ayrıntıları ekranın farklı alanlarında oluşturmak için değişken oranlı gölgeleme özellikleri de dahil olmak üzere en son teknolojileri de yeni konsola ekleyeceği tahmin ediliyor.