Rus İnternet Devi Yandex, Sürücüsüz Aracını Gösterdi

Sürücüsüz otomobiller üzerinde çalışmayan, neredeyse kalmadı! İşte internet devi Yandex'in sürücüsüz otomobili...

  • Ercan Uğurlu
Oynat İşte Yandex'in sürücüsüz aracı Sürücüsüz otomobiller üzerinde Yandex de çalışıyor. İşte Yandex'in sürücüsüz otomobili.

Şu sıralar pek çok teknoloji devi, sürücüsüz otomobiller üzerinde çalışıyor. Bazı şirketler bunu çok göz önünde yaparken, kimileri ise kapalı kapılar ardında yol alıyor. Bunlardan biri geçtiğimiz günlerde Almanya'daki tesisini gezdiğimiz Bosch olurken, bir diğeri de Rus internet devi Yandex.

Sürücüsüz otomobili üzerinde gerçekleştirdiği bir demoyu paylaşan Yandex, testinde Toyota Prius V kullanmış. Sürücüsüz otomobil sisteminin gerek kapalı, gerek spontane engellerle karşılaşabilecek seviyede işlediğini gösteren Yandex, bunun için yapay zekayı ve tescilli bilgi işlem algoritmalarını kullanıyor.

Hemen yukarıdaki videoda da görebileceğiniz gibi Yandex'in aracı, gayet stabil şekilde yol alabiliyor. Elbette otomobilin test sürüşleri devam edecek. Ancak 2018 yılında halka açık testlerin yapılması planlanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Sürücüsüz otomobil türkiye de yürümez. Yeşil yandı diye yoluna devam eden aracı, kırmızıda geçip "sen bana çarpmaya çalıştın diye" durdurup içinde kimse olmasa bile "sürücüsüz arabayı" levyeyle dövmeye kalkarlar. Sürücüsüz araba hayata küser, araba hurdalığına çeker, birkaç ay kendine gelemez.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play