Rusya, Devlet Dairelerinde Sailfish'i Kullanacak

Nokia'nın ölü işletim sistemi MeeGo'nun küllerinden doğan Sailfish, görünüşe göre tekrar hayat buluyor!

Rusya, Devlet Dairelerinde Sailfish'i Kullanacak

Finlandiyalı yazılım firması Jolla, akıllı telefon işletim sistemi Sailfish'in Rusya hükümeti tarafından kabul edildiğini duyurdu. Bu, Intel ve Nokia'nın MeeGo platformunun küllerinden doğan platformun resmi devlet işleri için kullanılabileceği anlamına geliyor.

Firma, Güney Afrika, Çin ve diğer BRICS ülkeleriyle benzer görüşmeler içerisinde olduğunu da ortaya çıkardı. Bu ortaklığın nedeni ise muhtemelen Rusya ve Çin gibi yönetimlerin, batının dijital hayat üzerindeki etkisinin çok fazla olduğunu düşünmesi. İki ülke de birkaç sene önce Windows, Android ve iOS için kendi alternatiflerini geliştirmeye başlamışlardı. Bu sayede bu ülkeler, yerel sektörü geliştirirken, batı kültürünün etkisini azaltabilecek ve CIA, NSA tarafından izlenme riskini telafi edebilecekler.

TechCrunch'ın Jolla kurucu ortağı Sami Pienimäki ile yaptığı bir söyleşiye göre Sailfish OS kullanan cihazlar, 2017'nin başında satışa sunulacaklar.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Windows Mobile ve Tizen i artık es geçersek piyasanın üçüncü büyük mobil işletim sistemi geliyor demektir.

sailfish neyse Rusya nın milli sistemidir de şu Tizen inşallah tutmaz yaa adı bile uyumsuz neden derseniz ne kadar çok platform o kadar çeşit pazarlama hileleri , yazılım ayırımcılıklari,buglar,karisiklik, vs.. varda var.

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir