Sailfish OS artık Android uyumlu!

Android, iOS gibi devlerin arasında yer bulmaya çalışan işletim sistemi, artık bunu da yapabiliyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Sailfish OS artık Android uyumlu!

Finlandiya merkezli Jolla, Sailfish mobil işletim sisteminin bundan böyle Android yazılımı ve donanımıyla uyumlu olacağını açıkladı. Jolla'nın amacı, Sailfish'in global pazarda daha hızlı yaygınlaşmasını sağlamak.

Jolla, yaptığı basın açıklamasında Instagram, WhatsApp, WeChat gibi uygulamaların isimlerini de vererek "Sailfish kullanıcılarının Android ekosistemini tam olarak kullanabileceklerini" söyledi. Açıklamaya göre Sailfish kullanıcıları, Android uygulamalarını "çeşitli uygulama mağazalarından" indirebilecekler. Bununla birlikte GigaOM'un iddiasına göre bu mağazalara Google'ın kendi uygulama mağazası Google Play Store dahil değil.

Yazılım desteğine ek olarak Sailfish OS'un artık Android donanımıyla da uyumlu olduğu duyuruldu. Böylece cep üreticileri, varolan Android'li ceplerine Salifish yükleyebilecekler.

Jolla CEO'su Tomi Pienimäki, yaptığı açıklamada Sailfish'in Android uyumluluğunun Avrupa ve Asua'da önde gelen mobil şirketler için önemli olduğunu düşündüğünü söyledi. Pienimäki, Asya'daki birkaç üreticiyle de görüştüklerini ekledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Bir tür asalak yani :p Max_Real Qnx

@18 Eyl 2013 14:39 Ah yavruuuuum kıskanmıs laaaa yazık

@18 Eyl 2013 14:39 yorumlarinda espri yapmaya calisiyosun saygi duyuyoruz tamamda kimse gulmuyo abi yazma artik ve yorumun sonuna niye adini yaziyon ki. yorumu yazman 5 saniye adin 10 saniye

Helal olsun adamlara. Nokia dan göremedik böyle bir akıllılık zamanında. :(

Bu tarz kaliteli girişimlerin pazarda önemli bir yere kavuşamayacağını bilmek üzücü

android bedava diye herkes oraya geçiyo fakat böyle bir kasıntı işletim sistemi olamaz yaaa.symbian bile daha hızlıydı

"Asua'da " Derken,Asya'da Demek İstenmiş Herhalde CHIP

en alacağım :D

android kodlanırken hiç bir kodu değiştirilmiyor olduğu gibi alınıyor fakat biraz kodlamaya gidilip her işlemciyle uyumu kaldırılsa fena olmaz ayrıca microsoft google' ın androidine kafa tutmak için lumiayla kamera yarışı yaptıra yaptıra reklam çektirip lumia alın dedikçe "iyi ki bi kameranız var(!)" diyorum microsoft eski bir işletim sisteminin temalarını açıp onu da açık kaynak kodlu sunsa mesela nisanda sileceği xp' yi tablet ve ceplere açsa sonra geliştiriciler alıp ona metro arayüzü gibi kendi arayüzlerinin eklentisini kursa bir de kodlamayla donanımı ayarlasalar daha iyi olur iOS ise zaten parası olanın sistemi umarım ubuntu da gereken yardımı toplar rekabet iyidir.

Kardes windowsun kodlarini acsa diyorsunda iosla windowsun olayi bu stabilite cunku kapali kod androide gore daha stabil calisiyor kamera olayina bende karsiyim gidip telefonla foto cek facebook twittera instagrama at cozunurluk gitti ne esprisi kaldi git pro makine al o parayi vericegine

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play