Samsung'un yeni microSD kartı, bazı SSD'lerden bile daha hızlı olacak

Samsung'un yakında çıkacak microSD kartı çarpıcı bir hız artışı sunacak. Şirketin 256GB SD Express microSD'si - Samsung'un ilk SD Express kartı - bazı SSD'lerden bile daha hızlı olacak.

Samsung'un yeni microSD kartı, bazı SSD'lerden bile daha hızlı olacak

Samsung'un yeni duyurduğu microSD kartı, bugün satın alabileceğiniz microSD'lerden önemli ölçüde daha hızlı. Ancak, henüz ne kadara mal olacağını bilmiyoruz ve kart bu yılın sonlarına kadar satışa sunulmayacak.

256GB kapasiteli yeni SD Express microSD, 800 MB/s'ye kadar okuma hızına sahip olacak; bu da UHS-II microSD kartlardaki okuma hızlarının 2,5 katından fazla ve SATA SSD'lerden 1,4 kat daha hızlı. Dolayısıyla, en azından teoride, Samsung'un yeni kartı en ucuz katı hal sürücülerinden fark edilir derecede daha hızlı olacak.

Samsung, sıcaklıkları kontrol altında tutmaya yardımcı olmak için ısı yönetimi özellikleri eklediğini söylüyor. Şirket yeni kartı duyurduğu basın bülteninde "Küçük form faktöründe istikrarlı performans ve güvenilirlik sağlamak için Dynamic Thermal Guard (DTG) teknolojisi, uzun kullanım seanslarında bile SD Express microSD kart için optimum sıcaklığı korur" diye yazdı.

Samsung ayrıca "AI" kelimesini de, pazarlama kampanyasına dahil etmiş. Samsung Başkan Yardımcısı Hangu Sohn, "İki yeni microSD kartımızla Samsung, mobil bilişim ve cihaz üzerinde yapay zekanın artan taleplerini karşılamak için etkili çözümler sunacak" dedi.

Şirketin Galaxy S24 serisi yapay zeka konusunda büyük adımlar atıyor, ancak Samsung son dört nesildir amiral gemisi telefonlarında microSD yuvasına yer vermiyor. Dolayısıyla, gelecekteki yapay zeka destekli cihazlar ekstra hızlardan faydalanabilecek olsa da, Samsung'un mevcut üst düzey telefon grubu, bu kartlardan yararlanabilecek telefonlar listesinde yer almayacak. Buna ek olarak, SD Express geriye dönük olarak uyumlu olsa da, ana cihazda fazladan bir pin sırası gerektirdiğinden pek çok cihaz tarafından desteklemiyor. Başka bir deyişle, kartın tam potansiyeli, onu destekleyecek yeni donanımlara sahip olana kadar görülemeyecek.