Seagate: İkinci güncelleme çökmeyi engelliyor

İndirin: İlk güncelleme ile gizemli çökmelere ilaç olamayan Seagate yeni güncelleme ile sorunu çözdü

  • Halil Mollaoğlu
Yenilenmiş firmware sürümü yayımlandı
Seagate doğru güncellemeyi yayımlamayı başardı.

Geçen haftadan bu yana Seagate'in sorunlu firmware içeren sabit disklerinden ve bunları düzeltmek amaçlı çıkarılmış firmware'in sabit diskleri daha da kötü hale getirdiğinden bahsettik. Firma bunun üzerine güncellemeyi sessiz sedasız geri çekmişti. Aradan geçen birkaç gün içinde ikinci kez güncellenmiş yeni bir firmware sürümü yayımlandı. Öyle görünüyor ki, Seagate bu sefer hatasını düzeltmeyi başardı.

Yeni yayımlanan firmware, bir önceki hatalı firmware yüzünden kullanılmaz hale gelen diskleri yeniden hayata döndürüyor. Buradan elde edebileceğiniz güncelleme Seagate'in şu model ve firmware sürümüne sahip disklerinde meydana gelebilecek olası çökmenin önüne geçiyor:

ST3500320AS
ST3500620AS
ST3500820AS
ST3750330AS
ST3750630AS
ST31000340AS

Güncelleştirme bu modellerin SD15, SD16, SD17, SD18 ve SD19 firmware yüklü olanları için geçerli. Eğer farklı bir firmware sürümüne sahipseniz güncelleme yapmanız gerekmiyor. ST3640330AS ve ST3640530AS model disklere sahip olanların güncellemeyi edinmek için Seagate'e başvurmaları (disksupport@seagate.com) gerekiyor.

Çökme durumundan muzdarip tüm sabit disk modelleri için yeni firmware yayımlanmış değil. Yukarda bahsedilen modellerin dışında ST3640323AS ve ST3320613AS modelleri için henüz bir güncelleme yayımlanmadı, fakat yayımlanması bekleniyor.

Seagate diskinizin hangi model ve firmware sürümüne sahip olduğunu bu araçla öğrenebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

bu seagate e kafası çalışan mühendisler lazım anlaşılan :D

benimde başıma geldi,çok sinir bozucu bir durum,120 gb verim bi gecede uçtu gitti

daha önceki update te sonuç alamamıştım hatta update gerçekleşmemişti. ama şimdi yükledim..

İnşallah bu sefer gerçekten sorun çözülmüştür. Büyük bir güven sorunu meydana getirdi bu sorun. Uzun süre diske dosya atamayacağım heralde.

nasıl rezillik bu böyle ya seagate te bunu yaparsa artık yuh

Seagate'in hem support e-posta adresi var, bize yazın diyorlar, yazıyorsun yanıy yokkk. İşin bir de traji komik yanı, seagate'in kendi sitesinden indrirdiğim SeaTools for Windows programı, normal çalışan diski test ediyor, ve test başarısız mesajları veriyor. Ne demek bu şimdi işte? Smart -fail , Short DST fail , şu fail bu fail...

st ile başlayan numarayı bulamadım

firmware güncellerken HDD içindeki bilgiler uçuyor mu bilen var mı? deneyen arkadaşlar cvp yazsa çok iyi olur, 200GB veri var firmware yüklesem hepsi uçar mı?

Sorun sadece yazılımsalmıymış ? 10 tane firmware versiyonu var ve 7200.11 serisinin hepsi etkileniyor, bana donanımsal gibi geldi. 7200.11 genel problemlerinden bahsedeyim siz anlayın artık.

- Kuş sesi şeklinde ses
- Click click şeklinde ses
- Bilgisayar açılışında kimi modelde(500gb 32mb cash olanda yaygın) metalik sürtünme sesi.
- Hardisk calısmayı durdurması yeniden baslaması(bende de oluyor)
- Devamlı harddiskden gelen tiz bir ugultu (fazla voltajda mosfet ötmesi gibi, malesef buda benim harddiskimde var)
-Mavi ekran problemleri
-Son olarak bios un harddiski görmemesi.(ölüm evresi =)
Acıkcası ben umudumu kestim bozulursa garinteye bile vermeyecegim (1aylık hdd) yine gönderecekleri aynı model olacak. Arsivimi yedekledim bozulmasını bekliyorum samsung yada wd almayı düşünüyorum.

Güncellemeyi yaptım, bilgiler uçmadı hala yerinde. Teslerden geçirdim sorun yok gibi görünüyor. Tavsiyem bu işlemi yaparken bir kesintisiz güç kaynağı kullanmanızdır. Malum güncelleme esnasında elektrik kesintisi olursa hd kullanılmaz hale gelebilir.

Seagate her zaman biraz çakma marka izlenimi veriyordu zaten. İşin kötüsü ise rakipleride bu konuda pek başarılı değiller. WD yada Samsung gibi...

Güncellemeyi yaptım ama daha önce sadece açılışta gelen metalik sürtme sesi daha sık gelmeye başladı. Daha önce iki defa servise gönderdim. "Bir sorun bulunamamıştır." diye geri gönderdiler. Hâlâ aynı sorunlar devam ediyor...

ST3640323AS ve ST3320613AS modelleri için güncelleme yayımlanmış görünüyor Seagate'in sitesinde.

http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207957

Acaba sağlam firmware midir bu linktekiler? Ayrıca ST3640323AS ve ST3320613AS modellerinin bütün sürümleri mi etkilenmiş? Yardımcı olabilecek var mı acaba?

Şimdiye kadar, bir kaç kere My Book 500GB Western Digital sürücümün Firmware güncellemesini yaptım. İçide tamamen doluydu. Firmware güncellemeleri genelde sorunsuz tamamlandı. Fakat bir firmware versiyonunun install edilmesi esnasında error verip, güncelleme olmadı. Aynı firmware ile bir kaç kere daha error ile güncelleme yarıda kesildi. Ama halen my book WD sorunsuz olarak çalışıyor.

Barracuda 7200.11 ile ilgili olarak duyduğum haberlerden dolayı; yeni firmware yüklenirken, Seagate'lerde bir sorun olursa diskin bozulmasından ise ciddi olarak korkuyorum. Benim de bir kaç ay önce aldığım; Seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS, Firmware Affected: SD15, 500GB 7200 RPM 32MB Cache SATA 3.0Gb/s Hard Drive donanımım var. Seagate sorunundan etkilenmiş olan harici disk kutusunda bulunan ST3500320AS diskim için halen her hangi bir şey yapmadım. Ve bu Seagate disk sorununun düzeltilmesi için gerekli olan bilgilerin; biz son kullanıcılara ayrıntılı olarak verildiği bir site adresi rica ediyorum.

Dün gece ne kadar vaktimi aldı anlatamam. Ubuntu üzerinde eski diskime aktarıyordum, son 2GB kala NTFS-3G hatasından olsa gerek "Operation not supported" şeklinde nedensiz bir hata vererek son dosyaları eski diske yazamaz oldu. 15 dakikalık şey için 1,5 saat uğraştıktan sonra başlarım sana da deyip kapattım ve güncellemeyi yaptım. Ama hala diskimin C bölümü arızalı. Windows açılışında tıkanıyor, Ubuntu hala o bölümü açamıyor. Format atsam düzelecek mi acaba? Herkes bu malı götürüp iade etmeli bence. O zaman akılları başlarına gelir.

bu sorun garanti kapsamına girmiyor mu şimdi, ben güncelleme yapmazsam diskim de bozulursa (ki yapmayı düşünmüyorum) benim elimde mi kalacak o disk yok işlem sırasında elektik kesilirse disk bozulursa yok verileri yedekle yok bilmem ne uğraşamam o kadar teferruatla her kullanıcı bilgisayardan anlamak zorunda değil ki ben bilmek zorunda mıyım biosu, boot etmeyi falan...

R.K.

ST3320613AS Diskim var. Güncellemeyii yapttım Firmware versiyonu SD20 iken SD2B oldu. Güncellemeden önce aniden ortaya çıkan metalik sürtünme sesi ve bu sesle birlikte sesisistemin kapanması proplemi vardı. Kullanalım bakalım sorunu ne derece ortadan kaldırmış. Şu an için özellikle hardiskin açılışta zoranması ortadan kalktı ancak büyük boyutlu dosya taşırken diskten ses gelmeye başlıyor ve bir süre sistem kilitleniyor.

ST3320613AS. SD22 den SD2B firmware sorunsuz yüklendi. Hardiskdeki bilgiler silinmedi. Saygılar.

avg anti virüs free yüklü ama kendi gücellemesini yapıyo bana tıklamak kalıyo güncellemeyi yapmasam bi zararı olurmu?

sorunlu olan hardiski takıyorum .Ekran kartı vs çıkıyor sonra işlemçi logosu fln çıkıyor resetliyor kendini biosa giremiyorum. Bu haldeyken ne yapmalıyım lütfen yardım edin :S

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play