Seagate'in Yeni Disk Teknolojisi, HDD Fiyatlarını Düşürmeyi Vaat Ediyor

Hemen her türlü teknolojik cihazın fiyatının arttığı günümüzde iyi haber Seagate'ten geldi: Yeni disk teknolojisi, yüksek kapasiteli HDD'lerin fiyatını büyük ölçüde düşürmeyi hedefliyor.

  • Ercan Uğurlu
Seagate, HDD Fiyatlarını Düşürebilir

Seagate, geleneksel sabit disk sürücülerinin yalnızca hızlarını artırmakla kalmıyor, aynı zamanda üretimi daha ucuz hale getirmeye çalışıyor. Şirket, Mach.2 olarak isimlendirdiği yeni teknolojisini duyurdu.

Mach.2 olarak adlandırılan bu teknoloji, 524 MB/s sürekli aktarım hızı sağlıyor ve bu yönüyle bir anlamda dünyanın en hızlı HDD'si konumuna yerleşiyor. Çift aktüatörlü disk olan Mach.2 Exos 2X14'ü duyuran Seagate, bu diskiyle 14 TB'lık disk alanı sunuyor.

Diskin en önemli özelliği yüksek performans sağlaması gibi görünse de, diğer yandan şirket bu disk ile beraber üretim süresini kısaltmayı ve buna ilişkin olarak maliyeti düşürmeyi hedefliyor. Şimdilik Mach.2 Exos 2X14 için fiyat açıklanmazken, şirketin yeni çift aktüatör teknolojisi standardizasyonu ile maliyet/fayda oranı yüksek disklerin kapısının aralanacağı iddia ediliyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz