Sims serisinde üçüncü perde açılıyor!

Sims 3 "tüm zamanların en iyi oyunu" ünvanını alabilecek mi? Cevabı burada...

Gelmiş geçmiş en çok satan PC oyunun üçüncüsü piyasaya çıktı. Yapımcı Electronic Arts hatalarını düzeltti ve yeni fikirlerini oyuna ekledi.

Küçük Sim'lerin üçüncü perdesi

Her kesimden birçok PC oyuncusu Sims 3'ün çıkış tarihini heyecanla bekliyordu. Sonunda EA, başarılı bir simülasyon serisi olan, Sims'in 3'ncüsünün satışına 4 Hazirandan itibaren başladı. Oyunun geliştiricileri; yeniş fikirler, birçok detay iyileştirmeler ve hepsinden daha önemlisi: Bilinen ve çok tutulan oyun konseptinin devamını vaat ediyor.

Sims serisini kimler oynar?

Her ne kadar çok sayıda seveni olsa da, Sims oyunları üzerinde hiçbir tartışma da dönmüyor değil. Mesela bazı tutkulu (hardcore) oyuncular, bir önceki oyun olan Sims 2'yi 'kız oyunu' ya da 'sıkıcı, derinliğe sahip olmayan' bir oyun olarak nitelendirmişti. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Forumumuzda fikirelerinzi bizimle paylaşabilirsiniz.. Bunu dışında, oyuna tam donanımlı olarak dalabilmeniz için gerekli olan donanıma da değindik.

Size özel Simler: Seksi afet mi, kitap kurdu mu?

İstediğiniz kadar giysi çeşidi: Elbise dolabı tıkabasa dolu!

Birçok oyuncuyu; daha tam oyuna başlamadan, Sims 3 oldukça heyecanlandıracaktır. Sims'inizi oluştururken sadece dev bir gardıroba ve zengin aksesuar çeşitlerine sahip olmayacaksınız aynı zamanda da artık çeşitli karakter özellikleri de ekleyebileceksiniz Sim'inize.

Bu seride de diğerlerinde olduğu gibi oyuna başlıyorsunuz. Oyuna başladıktan sonra, ilk olarak Sim'inizin yaşayacağı şehri ve evi seçeceksiniz. (Oyunun başında sadece bir şehir seçildiği için pek de bir seçeneğiniz yok; diğer şehirleri EA'in sitesinden küçük bir ücret karşılığında indirebiliyorsunuz.) Bir sonraki adımda ise Sims serisinin özünü teşkil eden bölüme geleceksiniz. 'Create a Sim' bölümünde oyun figürünüzü isteğiniz doğrultusunda oluşturuyor; karakterlerini, vücut yapısını ve kabataslak hayat akışını belirliyorsunuz.

İstediğiniz kadar giysi çeşidi: Elbise dolabı tıkabasa dolu!İç ve dış güzellik
Güzel makyaj ile güzel gözlere ve pembemsi yanaklara sahip oluyorsunuz; bunun yanında şık bir güneş gözlüğü, küpe, piercing ya da dövme ile karşı cinsin ilgisini üzerine çekebiliyorsunuz. Dış özellikler yanında karakter özelliklerini de yaşa göre belirleyebiliyorsunuz. Birkaç düzine karakter özelliği arasından 5 tanesini seçebiliyorsunuz karakteriniz için. İyi öpüşebilen, katıksız romantik, mükemmeliyetçi ve vejetaryen gibi özellikleri karakterinize ekleyebiliyorsunuz. Bu ve diğer seçeceğiniz 5 karakter özelliği, Sim'inizi hayatının sonuna kadar etkileyecek; bu özellikleri sonradan değiştirme imkânınız olmuyor. Karakter özelliklerinin günlük hayata etkisine bir örnek olarak: Vejetaryen bir Sim'i hamburger yemeye zorlarsanız; o anda hamburgeri yiyecektir ama sonradan hastalanacaktır, bu da neşe seviyesinin düşmesine yol açacaktır.

Hayaller...
Sim'iniz için seçtiğiniz 5 özelliği dikkate alarak oyun, Sim'inizin gerçekleştirmek istediği 5 hayali hesaplıyor. Bu hayallerden birisi Sim'inizi hayatının sonuna kadar takip edecek; bu hayali gerçekleştirmek, oyunun asıl amacını oluşturuyor.
Bundan sonra asıl oyun kısmına adım atıyorsunuz: Sim'iniz için uygun fiyatlı bir daire buluyor ve eve yerleşmesini sağlıyorsunuz; ardında da Sims dünyasını keşfetmeye başlıyorsunuz.

Şehire hücum: Simlere yeni özgürlükler

Balık avlama gibi yeteneklerinizi sürekli yaparak geliştirebilrsiniz.

Serinin bir önceki oyununa göre Sims 3'deki en büyük farklılıklardan biri artırılan özgürlük: Sims 3 size dilediğinizce serbestçe dolaşabileceğiniz bir şehir sunuyor. Bu arada yükleme ekranlarının gezintiniz sırasında keyfinizi bozmaması da ayrı bir güzellik.

Sim'iniz yerleşir yerleşmez çevrelerini incelemeye başlıyorlar; ev düzenini, evin civarını inceliyor ardından açlıklarını gideriyorlar. Sims 2'den bildiğiniz; tuvalete çıkma, temizlik, sosyalleşme, eğlence, enerji ve tabii ki açlık gibi gereksinimler Sim'inizin günlük yaşantısını derinden etkiliyorlar. Bu gereksinimler konusunu EA belirgin bir şekilde iyileştirmiş: Artık Sim'ler temel gereksinimlerini ilgilendiren konularda genelde daha düzgün davranıyorlar. Gereksinim seviyelerinin kırmızıya doğru yükselmesi ile beraber; ihtiyaçları doğrultusunda, kendi başlarına yemek hazırlıyor, tuvalete çıkıyor ya da duş alıyorlar. Böylece küçük dalgınlıklardan dolayı sevilen herhangi bir karakter özelliğini kaybetme riski oluşmuyor.

Para, para, para...
Allahtan başlangıçta buzdolabı dolu oluyor Sim'inizin; bu malzemeler ile Sim'iniz kendine bir şeyler hazırlayabiliyor. Her ne kadar Pizza siparişi verebilir ya da dışarıda lokantada da yiyebilseniz de, bu kadar az paraya sahip iken bunu pek tavsiye etmiyoruz. Üstelik Sim'iniz her yemek yaptığında yemek yapma becerisi gelişiyor ve zamanla daha spesiyal yemekler hazırlamaya başlıyor. Balık avlamak ya da oyun oynamak gibi becerilerde de aynı sistem geçerli. Evi satın aldıktan sonra cebinizde kısıtlı bir para kalıyor; bu kalan para da faturalara gidecektir. Demek ki iş bulmanın zamanı geldi. Gerçekleştirmek istedikleri büyük hayaller dışında; Sim'leriniz oyun akışı içinde, kendileri, daha küçük hayaller oluşturuyorlar ve bunu sizinle paylaşıyorlar. Eğer bunu onaylarsak; bu hayal, beş küçük hayal yuvalarından birine yerleşiyor. Eğer Sim'inizin bu hayali gerçekleşirse, bu yuva tekrar boşalıyor ve Sim'inizin morali artıyor ve 'Lifetime-Happiness' (Ömür boyu mutluluk) derecesi yükselir. Bu derece yükseldikçe Sim'iniz çok özel ödüller kazanıyor.

Balık avlama gibi yeteneklerinizi sürekli yaparak geliştirebilrsiniz.Haydi dışarı!
Sims 2'de, eviniz ve belli alanlar içinde kısıtlanmıştınız, Sims 3'te ise devasa şehrin neredeyse her yerine sınırsız olarak gidebilir ya da gezebilirsiniz. Bu şekilde oyun size diğer Sim'ler ile tanışmak, ilişkiye girmek ve onlar ile zaman geçirmek için ilginç fırsatlar sunuyor.

Sim'lerin gevezeliği...
Sims oyunlarının en can alıcı noktalarından biri de Sim'lerinizin diğer bilgisayar yönetimindeki Sim'ler ile olan etkileşimidir. Bu gelenek serinin 3'ncü oyununda da devam ediyor. Etkileşim sırasında, konuşma seçeneklerinden: Dedikodu, sağdan soldan konuşma, iş hakkında konuşma ya da bir fıkra anlatma gibi seçenekler ile karşınızdaki Sim hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. İki tarafın özelliklerine göre özel konuşma seçenekleri açılabiliyor. Sim dünyasında karşı cinslerin ilişkileri de gerçek yaşamdakinden çok daha hızlı yol alıyor; gerçek yaşamda aylar sonra ancak ulaşabileceğiniz seviyelere Sim'leriniz çok kısa sürede ulaşabiliyorlar.

Güzelleştirme ve Geliştirme: Mobilya ve Dekorasyon

Sim'ler ve sevgi: Oyunun temel elementlerinden bir tanesi.

İlk paranızı kazandıktan ve kariyerinizde mesafe aldıktan sonra sıra evinizi zenginleştirmeye ya da evin içini yenilemeye geliyor. Burada gönlünüzce değişiklik yapabiliyorsunuz.

Sim'ler birbirlerini uzun süre tanıdıktan sonra menüye yeni etkileşim seçenekleri ekleniyor. Bunların arasında: Kucaklaşma, belden aşağı fıkralar anlatmak, öpüşmek ve sırnaşmak da bulunuyor. Tabii ilişki bu kadar ilerledikten sonra ne geliyor dersiniz? Tabii ki çiftler kendilerini çift kişilik bir yatakta buluveriyor. Burada gerçekleşenler; Sims 2'dekine benzer bir şekilde, yorgan altında savaş gibi gösteriliyor izleyiciye. Oyunda gençlerin ya da çocukların ruh sağlığını bozacak seviyede müstehcen görüntüler ve çıplaklık bulunmuyor.

İş, iş, iş...

Sim'iniz gece ne yapmış olursa olsun, sabah olunca işe gitmek zorunda. İş kısmında, bilgisayar kontrolü tamamen eline alıyor. Sims 2'de olduğu gibi, mesai başlangıcından bir saat önce iş servisi kapıda Sim'inizi almak için bekliyor. İş saatlerinde, Sim dünyasındaki saat daha hızlı işliyor, ne de olsa o saatlerde tüm işler bilgisayar tarafından otomatik bir şekilde yerine getiriliyor. Her mesaiden sonra ücretini peşin alıyorlar Sim'ler ve hemen harcamaya başlayabiliyorlar parayı.

Sim'ler ve sevgi: Oyunun temel elementlerinden bir tanesi.Evim, evim; daha güzel evim...
Sims 3'de, önceki serilere olduğu gibi, ev düzeni üzerinde ve evin kendisi üzerinde editör yardımı ile oynama yapabiliyorsunuz. Editöre ilk bakışta anlıyorsunuz ki oyun geliştiricileri bu konuda epey bir çalışma yapmışlar. Editör sayesinde kolayca eviniz ve çevresinde tadilat yapabiliyorsunuz; mesela çatıyı değiştirebilir, ardiye odası düzenleyebilir ya da bahçenizi bilumum çiçek ve bitkiler ile süsleyebilirsiniz. Eğer evinizin şekli ve biçiminden memnun iseniz, evinizin içini güzelleştirebileceğiniz sayısız eşya seçeneği sizi bekliyor. Bilgisayar, kanepeden toz yakalayıcılarına kadar; her şeyi ekleyebiliyorsunuz evine. Alışveriş yaparken Sim'lerinizin de isteklerini dikkate alın, bu şekilde hem onları mutlu etmiş olacaksınız hem de 'Ömür boyu mutluluk' puanlarını artıracaksınız.

Çoluk, çocuk...
Sims 3'de asıl oyunun keyfi aile kurunca çıkıyor. Bir süre flört yaptıktan sonra, Sim'inizin sevdiği kişi eve taşınıyor. Taşındığı andan itibaren o Sim'in kontrolünü de siz devralıyorsunuz. Tabii ateşle barut yan yana durmaz ve belli bir süre sonra bakıyorsunuz ki Sim'iniz hamile kalmış. Ve tabii ardından da bebek de geliyor. Ondan sonra ne olacağı ise size kalmış. Mutlu bir birliktelik mi yoksa ayrılık mı? Sim'inizin çocukların doğumu ile bir karar almaya zorlanır: Kariyere devam mı edilecek yoksa tam zamanlı ev hanımlığı mı yapılacak? Eşini aldatacak mı yoksa ona sadık kalacak mı? Sims 3 size Sim'inizin hayatını şekillendirecek yüzlerce seçenek sunuyor. Tam olarak ta bu, oyunu tanımlıyor: Bilgisayarınızda heyecanlı, hafifmeşrep bir tiyatro.

Donanımınız ayak uydurabilmesi için gerekenler...

Nvidia GeForce GTS 250: 100 Euro civarındaki fiyatının karşılığını yüksek performans ile fazlasıyla veriyor.

Sims 3'ün özellikle yüksek bir sistem gereksinimi yok. Ama yine de yeterince hızlı donanıma sahip olmanızı tavsiye ederiz ki, oyunun da görselliğinin tadını çıkartın.

Oyunun minimum gereksinimi 2 GHz hızında bir Pentium 4 sistemi. İşletim sistemini esas alarak RAM takviyesi yapmanızı tavsiye ederiz; Windows XP için 1 Gb, Windows Vista için 2 Gb. Ekran kartınızın onboard olmamasını ve en azından Nvidia GeForce 9500 seviyesinde olmasını tavsiye ederiz. Onboard görüntü işlemcileri ile donan görüntülerden dolayı oyundan pek bir zevk alamazsınız.

İdeal ekran kartı
Eğer onboard ekran işlemcisine sahip iseniz, size upgrade için GeForce GTS 250'yi tavsiye ediyoruz. Bu yongaya sahip ekran kartlarının fiyatı 100 Euro'dan itibaren başlıyor. Bu yonga GeForce 9800 GTX+'nın halefi. Sahip olduğu 512 Mb GDDR-3 belleği 1.100 Mhz hızında çalışıyor ve 256 Bit ara yüzüne sahip; G92b yongasının kendi hızı ise 738 Mhz.

Sonuç:Aynı segmentte yer alan ve çok tutulan, hızlı AMD Radeon HD4850 ile hızları birbirine yakın olsa da GeForce GTS 250'nin, 100 Euro'luk fiyatı ile fiyat-performans dengesi daha başarılı. Bu fiyata daha iyisini, şimdilik, bulamazsınız.

Nvidia GeForce GTS 250: 100 Euro civarındaki fiyatının karşılığını yüksek performans ile fazlasıyla veriyor.
Daha fazla Bellek
Oyunları donmadan oynatabilmek için belleğiniz de güçlü olmalı. Özellikle oyunun yanında; Messenger, e-posta, internet tarayıcısı ya da benzeri başka uygulamalar da; çalıştırmak istiyorsanız yeterli belleğe sahip olmalısınız. Güncel çoğu bilgisayar sisteminde DDR2 bellekleri bulunuyor. Eğer bilgisayarınızda hangi bellek cinsinin bulunduğunu bilmiyorsanız, ücretsiz CPU-Z programını kurup bunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken: XP olsun, Vista olsun; en azından 2 Gb belleğe sahip olmanızı tavsiye ederiz. Eğer DDR bellek kullanan daha eski bir sisteme (Pentium 4, Athlon XP) sahipseniz, 25 Euro civarında fiyata sahip olan 2 Gb'lık bellekleri tavsiye ederiz. Eğer belleği 4 Gb'ta kadar artırmak istiyorsanız ve sisteminiz DDR2 sistemi ise (Core 2 Duo, Athlon 64 X2, Phenom) size 800 Mhz hızında 2x2 Gb'lık hafıza kitlerini tavsiye ediyoruz.

Sonuç:Simler ile oynamak hiç bu kadar güzel olmadı

EA, Sims 3'te birçok şeyi doğru yapıyor ve çok az yanlışı bulunuyor: Yönlendirme, atmosfer ve temele elementler önceki seri ile neredeyse aynı. Ama detaylardaki iyileştirmeler mutlaka bütün Sims severleri sevindirecektir.

Eğer redaktörler monitörün başına geçmek için itişip kalkışıyorsalar, mutlaka ekranda görülmesi gereken özel bir şey bulunuyordur. Sims 3 kesinlikle özel bir oyun. Sims 2'nin eklentileri ile beraber gelmiş geçmiş en çok satılan PC oyunu olması; yeni oyundan büyük beklentiler oluşmasına neden oldu. EA, bunun farkında olacak ki, serinin üçüncü oyunu ile güzel bir iş çıkarmış. Seri'nin diğer oyunlarını oynayanlar hemen oyuna uyum sağlayacaktır; ilk defa oynayanlara ise mantıklı yardımcı araçlar ile bütün konularda yol gösteriliyor.

Temel mantığı oldukça anlaşılır ve kolayca öğrenilebilecek türden. Sim'inizi oluşturma ekranı birçok küçük detay ile zenginleştirildi. Tamamen istekleriniz doğrultusunda Sim'inizin görünümünü belirliyor, giydiriyor ve karakter özelliklerini (tuhaflıklarını ve becerilerini) belirliyorsunuz. En büyük hayalin oyuna eklenmesi güzel bir geliştirme; aynı zamanda bu uzun süreli motivasyon sağlıyor ve sonunda büyük ödüllere ulaşıyorsunuz. Oyunda, serinin diğer oyunlarında olduğu gibi, diğer Sim'ler ile çok yönlü etkileşim seçeneklerinin yanında evi yeniden şekillendirmek ya da zenginleştirmek önemli bir yer tutuyor. Büyük şehri serbestçe dolaşabilmeniz oyun için harikulade bir geliştirme olmuş.

Teknik olarak oyun her ne kadar Crysis ya da FarCry 2 gibi oyunlar ile karşılaştırılamaz ise de üzerine emek harcandığını söyleyebiliriz. Detaylı ve rengarenk karakterler sayesinde; ve tabii ki buna uygun yumuşak animasyonlar ile görsel olarak şirin ve hoşa giden bir izlenim bırakıyor oyun. Arka planda çalan müzik her zaman ortama uygun oluyor ve seçilen arka plan müziklerinin oldukça başarılı olduğunu söyleyelim. İhtiyaca göre müzik türünü değiştirerek, Sims günlük hayatını renklendirebiliyorsunuz.

Kesin olarak ve altını çizerek şunu söyleyebiliriz ki, Sims 3 PC oyun pazarındaki en iyi yaşam simülasyonudur. Eğer Sims 2'yi sevmiş iseniz Sims 3'ü mutlaka denemelisiniz. Eğer bu tür bir oyunu daha önce hiç oynamadıysanız, diğer vurdulu kırdı FPS'ler yanında bir de buna göz atmanızı tavsiye ederiz. Sonuçta Sims dünyasında ulaşabileceğiniz ihtişama, günlük hayatta her zaman ulaşamayabilirsiniz.

Kasım Soyyiğit

Okuyucu Yorumları

Toplam 40 Yorum

Sims serisini sevmeyenler genelde arkadaş araların kendilerini çok populer zannedenler.Simsi oynadıklarında kendilerinde olduğunu düşündükleri aslında olmayan populeriteyi kaybetmekten korktukları için yada oynadığını söylediklerinde alacakları tepkinin kötü olacağını düşündükleri için hiç bulaşmazlar ve söyleyemezler. :)
Arkadaş araları illa yüz yüze olmak zorunda değil tabi internetten tanışanlarda bu durumu yaşıyor.
Bu kitleye girenler genelde kendisini savaş oyunlarının kralı zannederler ve aslında onların içindede hep "bir simim olsada ona yemek hazırlatsam" diye bir düşüncesi vardır.
Düşünce aynı olmasada içlerinde hep bir oynama isteği vardır. :)

Bazıları vardırki savaş oyunlarunda buldukları aksiyonu sims serisinde bulamadıkları için sims serisini sevmezler ve başkalarının oynamarını engellemek için simsi kötülemeye çalışırlar ve kız oyunu benzetmesini yapıştırırlar.
Ama tabi bu benzetme bir çok kişi için sadece laf kalabalığından başka birşey değildir.Çünki onlar sims dünyasına girdiklerinden beri simleri 6 kuşak olmuştur ve sülale geçmişine baktığında bir zamanlar yemek yedirdiği, koşturduğu, televizyon izlettirdiği ve son kuşağının altını bağlattığı günleri hatırlayarak gözleri ağlamaklı olur. :)

Bu kadar yazınca aklıma yaşlanmasınlar diye hile kullandığım güzel simler geldi aklıma. :)
Bazen istemeden evlendirdiğim simin eşini kapalı bir oda içinde mangal yaparak yada bozuk bir ev aletini hiç bir yeteneği olmamasına ramen ona tamir ettirerek onu ortadan kaldırdığım zamanlar geldi aklıma. :)

Ben Sims serisini ilk çıktığından beri oynuyorum ve gayet de güzel.

Ben the simsin tum serisini oynadım ama nedense bu oyundan umduğum zevki alamadım sanki her sims gelişmesiyle ben eski simsi daha bir özler oluyorum, ara ara sms 1i açıp oynuyorum.çok hoşuma gidiyor.Yalnız benim bir sorunum var ne olduğunu çözemedim,netten çok araştırdım ama sonuç elde edemedim.Bende nvidia geforge 8400 m gs ekran kartı var ve bu kart oyun için (the sims 3) ideal bir kart ama az da olsa nedenini bilmediğim bir kasma söz konusu ayrıca göruntu sesten geç geliyor bu neden olabilir?İntel gma 3000de oyun daha guzel çalışıyor bu sizce normalmi?

Ne diyeyim 2 yi çok sevmiştim buda süpere benziyor :) şehirde dolaşmak harika özellik

Oyun gerçekten çok güzel.

The Sims serisinin büyük fanlarından biri olarak, oyunu alabileceğim en kısa zamanda aldım ve çok fazla oynadım, CHIP de böyle bir konu olmasını bekliyodum ve açıldı sonunda ;-) The Sims 1 ve 2'den buralara gelebilmek EA için büyük bir gurur :)

Oyun her açıdan bence beklediğim gibi, biri bana almalı mıyım diye sorsa kesinlikle evet derim ;-) Sim yaratma bölümünü açtığım gibi oyuna aşık oldum, çünkü Sims 2den çok farklı olarak, her şeyin rengini ve desenini kendimiz belirleyebiliyoruz, bu da Sims 2deki tasarımcıların pabucunu biraz dama atmış oluyo :P çünkü oyunda 100lerce desen var ve herşey için renk seçeneği olması bize, kıyafetlerde, eşyalarda, duvarlarda, kısaca heryerde sayısız temada eşyalar, kıyafetler yapma olanağı veriyo ;-)

Kendi oynayışım benim için pek içaçıcı değildi, çünkü RAM'in oyun için çok az, Vista kullanıcısıyım ve 1 GB RAMim var, o yüzden sonraki ay 3 GB daha alıp oyunu hızlıca ve daha güzel oynamak istiyorum :D Grafik özelliklerini en düşüğe alıp oynuyorum, çünkü kaliteleştirdikçe, mahalledeki herşeyin de kalitesi artıyo ve, RAM'e yüklenen şeyleri arttırıyo, ekran kartımda sorun yok fazla, sadece gerekli olan RAM...

Neyse, Belki buraya gelir yine bişeyler yazarım oyunu oynadıkça :D The Sims 1'den beri, yıllardır oynadığım bi oyun hakkında birine yardımım olabilirse sevinirim, Forumda yardım etmeye çalışırım yani ;-)

(Bu arada Sims i kız oyunu olarak nitelendirenlerin bence kendi fikirleri ;-) herkesin düşüncesi kendine özgü, ama ben de bu düşüncede olanları, savaş oyunlarından çıkıp psikolojilerine zarar verdikten sonra bunları söyledikleri için, pek takmıyorum :D )

Tek eksisi bence türkçe olmaması.

İnglizceyi tüm Dünya konuşuyor. Siz de öğreniverin.

biönceki arkadaş çok bilmişlik yapmış böle ukala ukala cvplar yazmayın ewt türkçe desteği yok oyunlarda bu bi eksik

İnglizceyi tüm Dünya konuşuyor. Siz de öğreniverin.

Niye başkasının dilini öğreneyim Türkiye'de satacaksa Türkçe yapsın

siz oyunları orjinal alıyormusunuzki türkçe olsun bi kopun gidin

Türkçe olmaması eksiklik demeyin lütfen, hahgi oyunun türkçesi var orjinal olarak? Ancak yamalarla türkçeleştiriliyor ve bu da oyundan götürüyor. Nasıl dublajlı film iyi bir izlenim vermezse, türkçe yamalı oyunda bir işe yaramaz. Zaten pc dünyasında herşey ingilizce, o yüzden katılıyorum öğrenin diyen arkadaşa, dünya ile iletişim halindeyseniz az çok bilmeniz gerekir.

tamam türkçe bir eksik, olsa iyi olurdu. Ama yoksa da niye yok diye de aranmam. artık alıştık belki ileriki bi zamanlarda biz korsan akmaybırakısak bu secenek de eklenebilir. Kısmet

İngilizce Ben seviyorum. Zaten türkçe gibi kullanıyorum. Oyun veya programlar da.Ezberlemişim

İnceleme güzel fakat aklıma takıldı yazayım dedim,başlıkta ''Sims 3 "tüm zamanların en iyi oyunu" ünvanını alabilecek mi?'' ifadesi kullanmış.Aslında bana sorarsanız gelmiş geçmiş en iyi oyun herkes için farklıdır ve o oyun çoğu kişi için sims 3 olabilir aslında:DBu bir eleştiri değil,yanlış anlaşılmasın.Sadece aklıma takıldı.İyi oyunlar.Haydi Sims 3 oynamaya!:D

Arkadaşlar bana görede sims 2 "kız oyunu" gibi gelmişdi.Ama inşallah sims3 sims2 gibi degildir.Ama bence fazla ümitlenmeyin

ben yükledim oynuyorum ama tam zevk almak için Türkçe olması şart...

Tüm zamanların gelmiş geçmiş en ii oyunu mu :D

iide bu göreceli bi kawram değilmi neye görer karar veriliorki ?

bait bir ingilizce yetiyor kelime ezberi gibi =) zamanla alişıyorsun direk ingilizce konuşmuyorlar herhalde =)

sims 2 de konusmuyorlardı idare ediyorduk ..

THE SİMS 3 ÜN TÜM ZAMANLARIN EN İYİ OYUNU OLMASI İÇİN DAHA İYİ OLMALI CRYSİS GİBİ BANA BİR ZEVK VERMEDİ AMA DEGİŞİK VA DAHA GERÇEKCİ OLMUŞ BİR YERDE AMA DAHA ÇOK ERKEN İŞLERDE MESELA GÖRÜNÜR YADA OKULDA GÖRÜNÜR OLSA OKULDA TENEFÜSTE 5 DK İÇERİ CIKIP KONUŞSA HATTA BU BİRAZ İMKANSIZ AMA DERSTEKYEN YADA İŞTEYSEN ADAMINA ORDA YADA ORDA ÇALISAN CO WORKER TABİRİ YADA ÖGRENCİ LERE SORULAR SORULSA VE CEVAP VERİLSE SÜPEEEERRRR OLUR

tüm diycegim bu kadar duy sessimisi sims 3 yapımcıları türkçen varsa tabi :)

Sims 3 yerine afet mi kitap kurdu mu dediler ya aklıma ciaS 3 geldi....keşke gelmeseydi....

sims 3 kız oyunudur erkek adam savaş oyunu oynar ne öle kız alıp banyo yaptır yok okula gönder yok ailesiyle yemek yedirt bumu oyun ya dalgamı geçiyorsunuz bu gelmiş geçmiş en iyi oyun olamaz imkansızdır gta crysis bilmem daha çok bilmediğimiz bir sürü harika oyun var bumu birinci olcak güldürmeyin ya oynayanlara dişey demiyorum ama düşüncemi söylemek gerekirse kız sims oynar erkek şavaş oynar bu kadar basit erkekte sims oynarsa psikolojisi bozulabilir dikkat edin :P

sims 3 kız oyunudur erkek adam savaş oyunu oynar ne öle kız alıp banyo yaptır yok okula gönder yok ailesiyle yemek yedirt bumu oyun ya dalgamı geçiyorsunuz bu gelmiş geçmiş en iyi oyun olamaz imkansızdır gta crysis bilmem daha çok bilmediğimiz bir sürü harika oyun var bumu birinci olcak güldürmeyin ya oynayanlara dişey demiyorum ama düşüncemi söylemek gerekirse kız sims oynar erkek şavaş oynar bu kadar basit erkekte sims oynarsa psikolojisi bozulabilir dikkat edin :P

sana hem katılıyom hem katılmıyom evet olması cok zor ama sims bir evcilik oyunu deyildir sırf yok bebegi besle yok banyo yaptır mesela sims de birini yarat aynı senin gibi olsun ona istedigin şeyleri yaptır git kendinede bi tane matina ayarla filan kız oyunu demen çok yanlış ama evet yılın oyunu olması gerçekten zor

ben var türkçe bilmek, sims 3 güzel oyun olmak.

ne oyunmuş arkadaş,ben lise okurken arkadaşlar sims derlerdi :) okullar bitti çalışıyorum , ben eskidim sims eskimedi :D

NE KIZ OYUNU YA ADAM GİBİ OYUN İŞTE

bence bu piyasada o kadar oyun varken en iyi oyun olması biraz zor kendimce en iyi oyun diablo2 gelmişl geçmiş en iyi oyun her oyun bitiyor ama diabloyu bitiremedim

böyle diyorsunuz ama nedense simsi hiç sevmeyen ve oynamayanlar sims 3 için çıkması için gün sayımı yapıp orjinal sims 3 aldılar.kesin olan birşey 2009'un en çok beklenen oyunu ve bu yıl şu tarihe kadar en çok satan oyun Sims 3 oldu ve çıkalı 1 ay bile olmadı

bana kalırsa gta, pes, fifa, serisi varken en fazla satan urun olması ımkansız ama iyi reklamı oldu ben bıle hıc sevmeme ragmen sadece meraktan aldım ama pısman oldum

çok donuyor sanırım sistemimden o yüzden hiç tadamadım :(

Sims'e kız oyunu diyenlerin tanımını yapıyım (GENEL):
-İngilizce bilmez
-Oyunu mahalledeki korsan cd'ciden alır
-İngilizcesi olmadığı için bi' b*k anlamaz
-Çocukken oynadığı evcilik oyunu aklına gelir
-Oyun Türkçe olsun diye SÖZDE elinde geleni yapar
-Crysis süper Türkler yapmış der; fakat yinede korsan alır
-Sims oynamayı beceremez ve beceremediği için çevresine "Olum kz oynu lan bu!" gibi bir düşünce yayar

Arkadaşlar genelleme yaptım Sims'i sevipte bu kriterlerin herhangi birinde bulunuyorsanız lüfen kusruma bakmayın

Sims 3 özel pc istiyor arkadaşlar neredeyse 6gb ta kuruldu...512 display ram ve 4 gb RAM çok hızlı hdd yanında da kocama LCD...HD ready istiyooo. ailece takılıyoruz şimdilik...bakalım ilerleyen günlerde neler olacak acaip gülesim geliyor bizim kilere çok komik durumları ortaya çıkıyor.Bu kısss oyunu nun mutlaka ailece oynayın derim.

Sims 3 özel pc istiyor arkadaşlar neredeyse 6gb ta kuruldu...512 display ram ve 4 gb RAM çok hızlı hdd yanında da kocama LCD...HD ready istiyooo. ailece takılıyoruz şimdilik...bakalım ilerleyen günlerde neler olacak acaip gülesim geliyor bizim kilere çok komik durumları ortaya çıkıyor.Bu kısss oyunu nun mutlaka ailece oynayın derim.

yaşıtınız olan veya az biraz büyüğünüz olabilecek tüm bayanların sizi tavlamasını sağlayan oyun karşınızda arkadaşlar aman dikkat edin ikiden itibaren başlayın derim piyasada pek az bulunuyor sipariş üzerine geliyor.
Gözünüz açık olsun elinizdeee....

yaşıtınız olan veya az biraz büyüğünüz olabilecek tüm bayanların sizi tavlamasını sağlayan oyun karşınızda arkadaşlar aman dikkat edin ikiden itibaren başlayın derim piyasada pek az bulunuyor sipariş üzerine geliyor.
Gözünüz açık olsun elinizdeee....

Çok büyük bir gelişme var öncekilere göre ama yinede çok fazla eksik var özellikle gece klubü:Dama hiçbir simsi gerçekçi bulamadım hala:(tamam çok detay var ama oynanış,efektler,atmosfer..hiçbişey gerçekçi değil..belkide gerçekçilikten ne aradığımı sorgulamalıyım..)Ama sonuç olarak hayatla ilgili birçok önemli öğe,acı ama gerçek öğe yok.Her şey çok güzel herkes mutlu başınıza gelebilecek en kötü şey evinize hırsız girmesi..Belkide bir çok kişinin kız oyunu diye etiketlendirmesinin sebebi budur.Ancak yinede oyun çok güzel ve bu haliyle güzel yani ben simsin gerçekçi olmasını istemiyorum zaten:D

saatlerce ekrana bağlanmanıza neden oluyoor.Bir noktandan sonra yarın devam etmelisiniz demiyor akşam olunca sabaha kadar evin içini kolacan eden bir başka karaktere geçiş yapıyormuşsunuz.sabah uyanıyorsunuz akşam uyumaya gidene kadar yaşananları oyun içinde oynamak zorunda kalıyorsunuz günde 12 artı gece yarısına kadar ekran önündesiniz...bunun yerine başka bir oyun tercih etseniz size sadece üç saate patlayacak bu oyun neredeyse 12 saate patlıyor...

Oyun kesinlikle sims 2 e göre çok daha iyi en başında eskisi gibi eşyalarını kare kare yerleştirmek zorunda değilsiniz,çaprazda yerleştirebilirsiniz,sehpaların üstüne sadece bir tane degil 3-4 tane eşya birden koyabiliyorsunuz.Fakat yine bir çok eksiği var ea nın klasik pazarlama taktiği olan açıkları ek paketlerle tamamlayı sims 3dede uygulayacak.

kesinliklere bayanlara özel bir oyun olduğunu düşünmüyorm. Sims 3te olan gelişmeler kesinlikle takdire değer ancak ben sims 2deki görüntü kalitesi ve kolaylığı malesef yakalayamadım. Ayrıca sims 2ye tüm eklentileriyle sahip olduğum için sims 2 de olupta 3te olmayanlar açıkcası rahatsız edici olabiliyor. Ancak kesinlikle çok zevkli, insan kendini rahatlıkla kaptırabiliyor. En önemlisi yaratıcılığı,mimari yeteneğini ve insanın estetik anlayışına büyük + kazandırıyor. Artı ve eksileriyle kesinlikle tavsiye edebileceğim bir oyun, tüm övgülere değer! Yapanların emeklerine sağlık, daha da iyileriyle bilgisayarlarımıza gelmesini 4 gözle bekliyorum...

buarada kötü olaylar yok diyen bi arkadaş olmuş. Mutlaka biliyodur ancak bilmeyenler için diyorum;
Evinize hırsız girebilr sz hırsz yada katil olabilr yada öldürülebilrsinz araba çarpıp sizi öldürebilr eviniz yanabilr sevdiklerinizi kaybedebilir delirebilr ve hayaletler tarafından ruh sağlığınız bozulabilr ayrıca ölüleri geri getirmek için zor anlar yaşayabilrsinz ufo tarafından kaçırılabilr yaptığnz evler bianda ufolar çüzünden yok olablr hatta erkekler bile bu sebeple hamile kalabilr ve insanlar yok olabilr evden kaçabilr vs vs vs tabiki iyi yanları ağır basan bir oyun ancak bunlrda bianda basınıza gelince şaşırmamalı...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir