Snapdragon 820 vs. Apple A9!

Qualcomm'un yeni işlemcisi Snapdragon 820'yi Apple'ın en son mobil işlemcisiyle kıyasladık!

  • Gökhun Sungurtekin
Snapdragon 820 vs. Apple A9!

Gökhun Sungurtekin

Apple ve Qualcomm, mobil sektörün en önemli işlemci üreticileri konumundalar. Apple, 2010'dan bu yana ürettiği Ax serisi SoC'lerinde (yonga üzerinde sistem) uzmanlaşırken Qualcomm, neredeyse her üst seviye Android'li telefonda kullanılan Snapdragon işlemcileri üretiyor.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'la beraber Apple, en yeni A9 yongasına geçiş yaptı. Qualcomm ise Snapdragon 820'yle 2016'nın üst seviye cihazlarında yer almayı amaçlıyor. Geçtiğimiz günlerde Exynos 8890'ı tanıtan Samsung da mobil işlemciler konusunda oldukça ciddi. Ancak bazı Galaxy telefonlar Snapdragon'u kullandığı için, Exynos'un hangi telefonlarda kullanılacağını zaman gösterecek.

Piyasada Snapdragon 820'yi kullanan herhangi bir telefon bulunmadığından, A9 ile iyi bir performans karşılaştırması yapma imkanımız şimdilik yok. Dahası performans, işlemcinin cihazdaki kullanım şekline göre değişiklik gösterdiğini biliyoruz. Aşağıda ise iki işlemcinin detaylarının karşılaştırmasını bulacaksınız.

Hız

Qualcomm, Snapdragon 810'da 64-bit mimarisine geçiş için kendi özel çekirdeklerini bir kenara bırakmış ve ARM'nin dört çekirdekli Cortex-A57 ve dört çekirdekli Cortex-A53 çekirdeklerini kullanmıştı. Analistlere göre bu, Qualcomm'un alışık olmadığı bir alandı ve daha az optimizasyon anlamına geliyordu.

Firma, Snapdragon 820'de kendi özel 64-bit çözümüne dönüş yapıyor. Dört çekirdekli tasarıma sahip Snapdragon 820, 2,2GHz saat hızında çalışıyor. Firma, Kyro çekirdeklerin iki kat daha hızlı çalıştığını ve 810'a göre yüzde 30 daha az güç tükettiğini söylüyor.

Apple'ın son telefonlarının işlemcisini ise iki farklı yonga üreticisi sağlıyor: TSMC ve Samsung. TSMC'nin işlemcisi 16nm teknolojisine sahipken Samsung'unki 14nm teknolojisiyle üretiliyor. İşlemcinin farklı üreticiler tarafından sağlanması, arada küçük performans farklarının doğmasına yol açmış bulunuyor. Bazı üçüncü parti testler ise TSMC'nin işlemcisinin Samsung'unkine göre 2 saate kadar daha uzun pil ömrü sunduğunu ortaya çıkarmıştı. Apple, pil ömrüyle ilgili bu testlere, gerçek hayattaki farkın yüzde 2-3'ü geçmediğini söyleyerek cevap vermişti.

Grafik ve kamera

Grafik

Qualcomm, Snapdragon 810'dan bu yana 4K yakalama ve akış desteği sunuyor. Snapdragon 820 ise yeni nesil Adreno 530 grafik işlem birimini kullanacak. Bu işlemcinin yüzde 40 daha hızlı olduğu ve yüzde 40 daha az güç tükettiği söyleniyor. Birim, 60FPS'de 4K videoyu destekliyor.

Apple'ın A9'da kullandığı altı çekirdekli grafik birimi PowerVR GT7600, iPhone 6'ya göre yüzde 90 daha iyi grafik performansı sunuyor (Apple'a göre). HotHardware'in GFXBench ile yaptığı hız testleri, A9'un grafik performansının Galaxy S6 Edge, S6 Edge+ ve Note 5 gibi rakip telefonlara kıyasla yüzde 25 daha iyi olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Kamera

25MP kameraları destekleyen Snapdragon 820, iki arka ve tek ön kamerayı yönetebiliyor. Bunun yanında Snapdragon 820'yle gelen "computational photography" işlevi, telefon geliştiricilerine kameranın önündeki nesneleri tanımlama olanağı sunuyor.

Apple'ın yeni telefonları ise daha iyi bir sinyal işlemcisi, 12MP arka kamera ve 5MP ön kamerayla geliyorlar. iPhone 6'nın arka kamerası 8MP ve ön kamerası 1,2MP olduğundan bu alanda önemli bir gelişim var. Bir başka önemli adım, yeni iPhone'ların 4K video yakalayabilmesi. Bununla birlikte fotoğrafçılık sitesi DxOMark'ın yeni iPhone'ların kameralarıyla yaptığı testler, yeni telefonların bazı Android'li telefonları geçemediğini göstermişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Bi kerede kabullenin android tarafının daha iyi olduğunu. "Snapdragon 820 daha iyi" demek çok mu zor? Nerde android vs ios varsa hemen apple ın avukatı oluyorsunuz (bence)

@17 Kasım 2015 07:46 ios kullanmadan android daha iyi diyorsun. hadi herşeyi geçtim sen bir apple müşteri hizmetlerini aradın mı? oradaki hizmeti gördün mü? ilgi alakayı yaşadın mı? git bir samsung müşteri hizmetlerini ara telefonum böyle böyle oldu de bakalım nasıl bir muamele göreceksin. geçen gün androide edevlet uygulamasını indirdim. devamlı hata verip kapandı. ipad ve iphone a kurdum bir hata bile almadım. bu çoğu uygulama için geçerli. android gerçekten rezalet bir işletim sistemi.

@17 Kasım 2015 07:46 Sen fazla alınganlık yapmışsın (bence)

@17 Kasım 2015 18:32 kıt zeka iSheep dandios asla android kadar kullanışlı olamaz söz konusu snapdrogon 820 okumanızda kıt...

@17 Kasım 2015 18:32 Kabahati uygulamayi yapan kiside degil de Androidde buluyorsun, enteresan bir yaklasim. E-Devlet uygulamasi bende hic hata vermedi ornegin.

Yalnızca geliştiriciler için önem teşkil eden farklar. Çoğu akıllı telefon kullanıcısı yalnızca uygulama bazında işlemler yaptığından pek fark hissetmezler. Günümüzde körükleyen gereksiz tüketim çılgınlığına bir eklenti daha

"Apple ve Qualcomm, mobil sektörün en önemli işlemci üreticileri konumundalar." Bu nasıl bir bilgisizliktir. Snapdragon 810 ile rezil olmuş firma ile işlemcisini samsung ve tsmc ye yaptıran iki isme "en önemli işlemci üreticisi" demek

@17 Kasım 2015 09:52 çok doğru

@17 Kasım 2015 09:52 sana biri para malzeme verse ve sende onun birleştirme işini yapsan ürünü kim sahiplenir senmi yoksa parayı veren mi üretimini samsung yapıyorsa ne olmuş

Siz bir de 830'u gorun diyecekler, gorun bakin.

Exynos candır gerisi heyecandır

ben iphone 4s kullanıyorum ve gayet hızlı bir telefon. bence iphone ne çıkarırlarsa çıkartsın hepsinden hızlı olacak. ps4 aldım oda bilgisayardan daha güzel ve takılmadan gösteriyor. bazı şeyler ölür. bilgisayar ve android öldü. şimdi telefonda bilgisayarda apple oyunda ps4 daha fazla konuşmayın nokta.

@25 Kasım 2015 10:14 general mobile li cihaz bidaha almam desteği yüzünden ama aple nin ürününü evime sokmam ipad air a7 2x1.4 ghz 9.7 inçlisi var berbat şuanda 9.2 güncel sadece 2 gün gidiyo pili ios 7 deyken 2 haftada 3 defa şarz ediyodum aple bitik artık

@25 Kasım 2015 10:14 sen git Nexus cihazla kıyasla Apple birde ovunuyorsunuz Apple diye 4.5g hızını test ette öyle konuş

Bn ipad air 9.7 inç lisini kullanıyorum a7 2x1.4 ghz işlemci ios 9.2 de daha stabil çalışmasına rağmen çok kullanışsız hale geldi cihazın ramı yetmiyo ve pili çok daha çabuk bitiyo önceden haftada 3 defa şarz ettiğim cihaz şimdi 2 günde bir şarz ediyorum bu ne böyle 7 döndüm geri bu yüzden sıkıntı kalmadı ama şunu söliyim aple tam bir rezalet almam kullanmam ipad hediye olduğu için kullanıyorum telefonum general mobile discovery elite (gionee elife e7) ve ipade göre çok daha iyi ve kullanışlı

iPhone 6s Plus olmasada İPhone 6s tüm telefonlardan daha hızlı olcak çünkü ekran çözünürlüğü düşük ve grafik işlemcisini yormuyor bu arada testlerde offscreenin bir önemi yok çünkü oyunu ekran kapalı full hd oynanmıyordu ekran açık(onscreen)modunda oynarız bu yüzden çözünürlüğü düşük olan daha hızlı çalışır

iPhone 6s Plus olmasada İPhone 6s tüm telefonlardan daha hızlı olcak çünkü ekran çözünürlüğü düşük ve grafik işlemcisini yormuyor bu arada testlerde offscreenin bir önemi yok çünkü oyunu ekran kapalı full hd oynanmıyordu ekran açık(onscreen)modunda oynarız bu yüzden çözünürlüğü düşük olan daha hızlı çalışır

snapdragon 820 bence çok hızlı olucak 6Gbram destekliyor en büyuk rama mexsus olan telefon

Powervr 7600gt mi mali t 880 mp12 mi daha güçlü.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play