Snapdragon 820'nin 9 özelliği!

2016'nın amiral gemisi telefonlarında yer alacak olan Snapdragon 820'nin en önemli özellikleri!

  • Zeynel A. Öztürk
Snapdragon 820'nin 9 özelliği!

Qualcomm, şimdiye kadar gördüğümüz en yüksek performanslı mobil işlemciyi, Snapdragon 820'yi geçtiğimiz günlerde tanıttı.

Birçok önemli geliştirmeyle gelen Snapdragon 820'de öne çıkanlar arasında daha iyi pil ömrü, daha yüksek performans, gelişmiş fotoğraf özellikleri ve VR (sanal gerçeklik) yetenekleri var.

İşte 2016'nın amiral gemisi telefonlarında yer alacak Snapdragon 820'nin bilinen en iyi 9 özelliği.

1. Çok yüksek indirme hızı

X12 LTE Modem'e sahip Snapdragon 820, teorik olarak 600Mbps indirme, 150Mbps gönderme hızına ulaşabiliyor. Bu, videoların ve internet sayfalarının neredeyse anında açılacağı anlamına geliyor. Elbette bu hızlar, hizmet sağlayıcınıza ve sunduğu hizmete göre değişiklik gösterecektir, ancak Snapdragon 820'nin birkaç seneyi garantiye aldığını bilmek güzel.

2. Göz alan 4K ekranlar

Snapdragon 820, 4K desteğini sunan ilk Snapdragon işlemci değil. Ancak bu modelde gecikmeler azaltılırken ve daha temiz bir görüntü için geliştirmeler yapılmış. Qualcomm, LG G4, Galaxy S6 ve BlackBerry Priv gibi telefonlardaki 2K ekranın web'de gezinti ve genel kullanım için yeterli olduğunu itiraf etse de 4K ekranlar, VR sektörü için yeni olanaklar sunacak.

Müthiş ses kalitesi, gerçekçi VR ve fazlası

3. Müthiş ses kalitesi

Snapdragon 820'deki 3D Audio teknolojisi, telefonunuzla gelen basit kulaklıklarla bile sarmal ses deneyimini elde etmenizi sağlıyor. Benzer biçimde ses de kaydedebilen teknoloji, videolarınıza yeni bir boyut eklemenize izin veriyor.

4. Gerçekçi VR

Snapdragon 820, 4K ekran teknolojisi, yeni güçlü Kyro işlemci ve Adreno GPU'suyla sizi saran bir VR deneyimi sunmak için her şeye sahip. Snapdragon 820 işlemciye sahip Samsung Gear VR gibi, sizi yepyeni bir gerçeklik seviyesine taşıyan bir başlık düşünün - bu çok yakında mümkün olacak.

5. Daha iyi fotoğraflar

Snapdragon 820, kameranızdan en fazlasını elde etmenizi sağlayacak birkaç yenilik sunuyor. Ayrışık Sinyal İşleme teknolojisi, HDR'nin aksine iki fotoğrafı birleştiriyor ve daha doğal bir sonuç ortaya çıkarabiliyor. Qualcomm, Snapdragon 820 sayesinde aynı gözlerimizin gördüğü gibi kareler yakalayabileceğimizi söylüyor.

Yeni işlemci sayesinde telefonunuz, insandan gıdaya neyin fotoğrafını çektiğinizi de bilecek - bunun için veri bağlantısına veya bulut erişimine ihtiyacınız olmayacak.

Daha iyi düşük ışık performansı, uzun pil ömrü

6. Daha iyi düşük ışık performansı

Düşük ışıkta fotoğraf çekme, akıllı telefonların çoğu için bir sorun. DSLR'lerdeki büyük lensleri telefonunuzda taşıyamayacak olmanız, bu durumu kaçınılmaz kılıyor. Qualcomm, Snapdragon 820'yle bu sorunu yazılımsal geliştirmelerle çözmeye çalışıyor. Firma, düşük ışıkta çekilen fotoğraflardaki karlanmayı tamamen kaldırdığını, böylece size daha doğal, parlak bir fotoğraf kaldığını iddia ediyor.

7. Daha uzun pil ömrü

Snapdragon 820, selefine göre yüzde 30 daha uzun pil ömrü sunuyor. İşlemci, GPU, DSP ve modemde yapılan geliştirmeler sayesinde pil tüketimi azaltılıyor. Qualcomm, yüzde 30'un gerçek hayatta kaç ek saate denk geldiğini söylemiyor. Bu, muhtemelen üreticilerin işlemciyi kullanım şekline ve sizin kullanımınıza göre değişecek.

Snapdragon 820, Qualcomm'un Quick Charge 3.0 teknolojisini de destekliyor. Yani piliniz azaldığında onu hızla şarj edebileceksiniz.

Daha serin bir telefon, zararlılara son

8. Daha serin bir telefon

Snapdragon 820'nin selefi 810, çok ısındığına dair birçok şikayete maruz kalmıştı. Aşırı ısınma sorunu, telefonun kilitlenmesine, pilin çabuk tükenmesine ve cihazın tutulmayı zorlaştıracak kadar ısınmasına yol açabiliyordu.

Qualcomm, Snapdragon 820'nin termal verimliliğini önemli ölçüde geliştirdiğinden telefonunuzun serin kalacağından ve daha uzun pil ömrü sunacağından emin olabilirsiniz.

9. Zararlılara son

Snapdragon 820, Qualcomm'un Smart Protect işlevi sayesinde sahte uygulamaları telefonunuza bulaşmadan önce algılıyor. Bu işlev, cihazınızdaki tüm uygulamaları tarayarak tehlike oluşturabilecek olanları işaretliyor. Zararlının türünü söyleme ve zararlı üzerinde yapılan işlemi açıklama, işlevin yapabildikleri arasında.

Smart Protect'i uygulamaları güvenli olarak kaldırmak için kullanabiliyorsunuz. Bazı uygulamalar kaldırılmış gibi görünseler de arka planda çalışmaya devam edebiliyorlar. Smart Protect bu konuda sizi uyarıyor ve uygulamayı cihazınızdan tamamen silmenize yardımcı oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Gercekten guzel ozellikler.. qualcom ve android gelecek demek.... gerisi hikaya

sıcaklığa bulunan çözüm yetersiz. daha verimli işlemci daha soğuk değildir. zira işlemler her zaman büyür ama satın alınan işlemci büyümez. verimlilik şu anı kurtarır ancak. rakipleri iddialı olabilse çoğu firma snapdragondan vazgeçerdi. sony deniyor örneğin

süpermiş. umarım s7 de gelir

kamera+pil+ekran+düşük ışık = NOKİA nokiadan bu işlemci ile gelecek bir cihaz bekliyoruz pureview teknolojisi nokianın tecrübesi ve bu işlemci ile piyasaya dönüşü oldukça ihitşamlı olacaktır

810 alınmaz performans da düşük Xperia z5 donuyor 820 li z6 bekliyorum

4k 5 inç ekranda ne işe yarar full hd fazlasıyla yeter işlemci geliştirip ekranı 4k yaparsan shapdragon 615 li hd ekranlı telefonla aynı performansı alır en iyisi apple stabiliteye önem veriyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play