Sony, tek diske dünyaları sığdıracak!

Japon devi Sony'nin geliştirdiği yeni optik diskleri, inanılmaz kapasiteleri ile büyülüyor!

  • Ercan Uğurlu
Sony, 3.3 TB'lık optik diskini duyurdu

Blu-ray de dahil olmak üzere optik diskler popülerliğini gün geçtikçe kaybediyor. Fakat Sony ve Panasonic buna pek de aldırmıyor gibi görünüyor. Zira iki dev bu alandaki yatırımlarına devam ediyor. Buna son örnek de Sony'den geldi. Japon teknoloji devi, 3.3 TB'lık optik diskini duyurdu.

Her şey bir yana, Sony'nin 3.3 TB'lık optik diski özellikle Blu-ray teknolojisi için büyük avantaj. 3.3 TB'lık disk, özellikle stüdyolar, film yapımcıları ve yayıncılar için büyük önem arz ediyor, zira bu noktalarda geniş hacimli verilerin depolanmasına ihtiyaç duyuluyor.

3.3 TB'lık disk, optik medya konusunda geçmişten bu yana atılmış bir başka önemli adım. 1982 yılında ilk CD'nin 650 MB'lık kapasiteyle çıkması, 1996 yılında 4.7 GB kapasitedeki DVD'nin ortaya atılması ve günümüzün Blu-ray teknolojisi neyse, aslında bir bakıma 3.3 TB'lık disk de o.

Bahsi geçen yeni disk, aslında işin ilk boyutu. İkinci boyutta bu diskleri okuyan yeni disk okuyucular var. Sony, 3.3 TB'lık diskler için özel üretilecek yeni nesil optik okuyucuları da tanıtmayı ihmal etmedi.

Bu ikili, optik disklerin her geçen gün geriye giden popülerliğini kurtarabilir mi bilinmez. Ama 3.3 TB'ın önemli bir depolama alanı olduğu da kesin...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Fiziksel ortamda bu kadar büyük bir depolama alanı, verilerin güvenli bir şekilde saklanması için çok iyi olmuş. Özellikle şirketler ve profesyoneller için uygun. Şimdiki devirde her şey bulutta. Elle tutulur hiç bir şey yok sayılır. Yüzlerce lira verdiğimiz oyunlar bile fiziksel, elle tutulur bir şekilde bizim yanımızda değil. Bir hesabını çaldırsan ya da şifresini falan unutsan yüzlerce liralık malın yok olacak. Bir de şirketlerin veri kaybının önemini düşünün.

optik diskleri seviyorum şekillerine parlak yüzeylerine çocukluğumdan beri "nasıl veriler bu parlak şeyde tutuluyor abi" gibi sorular sorarak hayran kaldım :D bu mesleğe bir optik diskin verileri spirallerde nasıl tuttuğunu araştırarak girdim. 3.3 TB diskleri yazılıp silinebilir yapsınlar ve HDD kutusu gibi bir kutuya yerleştirilebilsin kutudan da USB bağlantısı yapılabilsin. İstediğimiz gibi veri atıp silelim. yeri gelince yeni CD takıp 3.3 TB başka bir alan kullanabilelim. Ucuz ve pratik

kaliteli ve uzun ömürleri ve okuma yazma hızları ışık hızında olsa vazgeçilmez bir depolama çözümü olur.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost