Sony'nin 4K cebi, çoğu zaman 1080p gösteriyor

4K ekranla gelen Xperia Z5 Premium hakkında kafa karıştıran soru, Sony tarafından cevaplandı!

Sony'nin 4K cebi, meğer 1080p gösteriyormuş

Xperia Z5 Premium, kendisini 4K ekranlı ilk telefon olarak biliniyor ancak IFA'da da fark edildiği üzere cihaz, ekran çözünürlüğünü 1080p olarak listeliyor. Peki işin aslı ne, Sony gözlerimizle oyun mu oynuyor?

Sony'nin Phone Arena'ya yaptığı açıklamaya göre Xperia Z5 Premium, fotoğraf ve videoları 4K çözünürlükte gösteriyor ancak "diğer tüm içerikler" iki günlük pil ömrünü sağlayabilmek için 1080p veya daha düşük bir çözünürlükte gösteriliyor. 4K'nın laptop'lar için bile fazla olduğunu düşündüğümüzde bu taviz, anlaşılabilir.

Sony'nin 4K için böyle bir yol izlemesi, diğer telefon üreticilerinin 4K'ya neden geçmediğini de bize açıklıyor. Kısacası henüz telefonlar, henüz tam anlamıyla 4K sunacak kapasitede değiller. Bu gerçekleşene kadar da muhtemelen gerçek 4K telefonlarla karşılaşmayacağız.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Ne alakası var istesin 10K telefon yaparlar

Adaptif çözünürlük fikri kulağa çok mantıklı geliyor.

Bu ikisi yeter zaten

bence çok mantıklı bir karar

Zaten önemli olan videolarda 4k göstermesi. Oyunlarda 2k ekran bile zorlanırken 4k ekran üzerinde bunu yapmak imkansız olurdu. Daha bu teknoloji için çok daha güçlü işlemci çip setine ve batarya kapasitesine ihtiyaç var. Ama teknoloji hızla ilerliyor. Bir kaç seneye bunu görmek mümkün bence

çok mantıklı bir hareket olmuş, sonuçta her daim 4K gerçekten hem pil hem de işlemci açısından çok yorucu olurdu

Bilgisayarın açamadığı videoyu kaydedip ne yapayım

Bence gayet iyi bir karar. Zaten neredeyse herkes fotoğraflar ve videolar için yüksek çözünürlük istiyor. Ana ekrana gelip 4k kalitesini ne yapacaksınız? "Vay ikonlara bak ne kadar güzel" mi diyeceksiniz?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir