SpaceX, 100 Starlink uydusunu yörüngeden çıkartarak düşürmeye hazırlanıyor

SpaceX'in uydu internet hizmeti Starlink, tepemizde gezinen binlerce uydusundan 100 tanesini kontrollü olarak düşüreceğini açıkladı. Şirketin bu uyduları düşürmek istemesinin nedeni ise...

SpaceX, 100 Starlink uydusunu yörüngeden çıkartarak düşürmeye hazırlanıyor

SpaceX, bugüne kadar uzaya 5.828 Starlink uydusu fırlattı. Starlink, açık ara Dünya yörüngesindeki en büyük uydu takımyıldızını oluşturuyor ama çok düşük arıza oranlarına rağmen tepemizde dolaşan arızalı uydular olması da kaçınılmaz.

SpaceX, uydularının bir kısmını proaktif olarak devre dışı bırakarak bu dezavantajı en aza indirmek istiyor ve son olarak şu açıklamayı yaptı: “Önümüzdeki haftalar ve aylarda SpaceX, yaklaşık 100 versiyon 1 Starlink uydusunun kontrollü inişini gerçekleştirecek. Bu uydular şu anda manevra kabiliyetine sahip ve kullanıcılara etkili bir şekilde hizmet veriyor, ancak Starlink ekibi bu küçük uydu popülasyonunda gelecekte arıza olasılığını artırabilecek ortak bir sorun tespit etti.”

Şirket, uyduların “indirilmesi operasyonunun” çoğu cihaz için yaklaşık altı ay süreceğini belirtiyor. Ayrıca SpaceX, diğer uydu operatörlerine bu cihazların yörüngesi hakkında bilgi verecek ve gerekirse her türlü kaçınma manevrasının sorumluluğunu üstlenecek.

SpaceX iletişim alanında uzay sürdürülebilirliğine olan bağlılığını da sıklıkla vurguluyor. Şirketin uzun süredir düzenleyicilerin, uzmanların ve kamuoyunun incelemesi altında olduğu düşünülürse, bunun anlaşılır bir durum olduğu rahatlıkla söylenebilir. Uyduları proaktif olarak devre dışı bırakmak oldukça önemli bir karar. SpaceX’in de belirttiği üzere uyduları, 600 kilometrelik yüksekliğin altındaki alçak Dünya yörüngesine (LEO) yerleştiriliyor ve bu, atmosferik sürtünmenin yanıt vermeyen cihazları beş yıl içinde düşürebileceği anlamına geliyor. Ancak proaktif yörüngeden çıkarma, bu süreyi önemli ölçüde kısaltarak diğer uzay araçlarıyla çarpışma riskini önlüyor ve yeni, hatta daha güvenilir olduğu umulan yedek araçlar için yer açıyor.

SpaceX, şimdiye kadar 406 Starlink uydusu üzerinde kontrollü yörüngeden çıkarma işlemi gerçekleştirdi. Yalnızca 17 araç manevra kabiliyetine sahip değil, ancak şirket bunların yörüngedeki diğer nesnelerle çarpışmayı önlemek için “iyi takip edildiğini” vurguluyor.

Mevcut “kötü parti” hala çalışır durumda olsa da şirket, bu eylemin müşteri deneyimi üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını söylüyor: “SpaceX, haftada 55’e kadar uydu üretme ve ayda 200’den fazla uyduyu fırlatma kapasitesine sahip. Bu da sistemimizi sürekli olarak geliştirmemize ve daha dayanıklı hale getirmemize olanak sağlıyor.”

Şu anda yörüngede yer alan ikinci nesil Starlink uyduları ile SpaceX, yalnızca güvenilirliğini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni yetenekler de ekliyor. Örneğin Ocak ayında şirket, akıllı telefonlar ile Starlink uyduları arasındaki doğrudan iletişimi ilk kez başarıyla test etti.