SpaceX'in dev roketi Starship ikinci fırlatmaya hazırlanıyor

Elon MUsk'ın uzay şirketi SpaceX, yeni bir Starship test uçuşu için izin almayı başardı. Üstelik bu fırlatma denemesi çok kısa bir süre içerisinde, yani yarın gerçekleşecek.

SpaceX'in dev roketi Starship ikinci fırlatmaya hazırlanıyor

SpaceX, ABD Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) izin almasının ardından dev roketi Starship’i ikinci test uçuşu için 17 Kasım’da, yani yarın uzaya göndermeyi hedefliyor. Şirket, yeni nesil uzay aracının ilk tam entegre fırlatmasını Nisan ayında gerçekleştirdi, ancak üst kademesinin gezegenimizin üzerinden uçarak atmosfere yeniden girmesi ve Hawaii yakınlarındaki okyanusa inmesi de dahil olmak üzere hedeflerinin tamamına ulaşamadı. SpaceX, uzay aracındaki bir yangının iki aşamanın ayrılmasını engellemesinin ardından aracı bilinçli bir şekilde gökyüzünde patlatmak zorunda kaldı.

ABD’deki federal kurumların bildirdiğine göre, roket patlamasından kaynaklanan enkaz, SpaceX’in tesisinde ve Boca Chica Eyalet Parkı’nda yaklaşık 1.500 dönümlük araziye yayıldı. Enkaz, eyalet parkının yaklaşık 15 dönümlük bir kısmında bir orman yangınına sebep oldu ve “fırlatma rampası alanının 6,5 mil (yaklaşık 10,5 kilometre) kuzeybatısına kadar malzeme biriktiren toz haline getirilmiş betondan oluşan bir bulut bulutuna” yol açtı. FAA, SpaceX’in sızıntıları ve yangınları önlemek için aracın yeniden tasarlanması da dahil olmak üzere düzinelerce düzeltici önlem alana kadar Starship’in fırlatılmasını yasakladı. Space tarafından da belirttiği üzere, kurum güvenlik incelemesini Eylül ayında tamamladı ancak uzay aracının güncellenmiş çevresel incelemesini tamamlamak için ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi (USFWS) ile ortak çalışmalarını tamamlaması gerekiyordu.

FAA şimdilik SpaceX’e Starship’i bir uçuş için fırlatma izni verdi. Şirket, uzay aracının iki saatlik fırlatma penceresini 17 Kasım yerel saatle sabah saat 8’de (Türkiye saati ile akşam 4) başlatacak ve her şey yolunda giderse Starship gezegenin üzerinden uçarak planlandığı gibi Hawaii kıyılarına inecek. Normal olarak, Starship’in tam olarak hizmete girmeden önce test uçuşlarına devam etmesi gerekiyor. Tamamen yeniden kullanılabilecek şekilde tasarlanan bu uzay aracı, SpaceX’in geleceği için çok büyük bir öneme sahip. Şirketin jeosenkron yörünge fırlatmaları, Ay ve Mars’a görevleri için kullanmayı planladığı bu araç, SpaceX’in geleceğini temsil ediyor.