Spartan: Tüm Windows 10'ların web tarayıcısı!

IE'nin yerine geçecek olan Spartan web tarayıcı kafanızı karıştırıyorsa, işte size kısa bir özet...

  • Zeynel A. Öztürk
Spartan: Tüm Windows 10'ların web tarayıcısı!

Microsoft, "Spartan" geliştirme adı altında yeni bir web tarayıcısı üzerinde çalışıyor; bu artık bir sır değil... Yeni tarayıcıdan ilk ekran görüntülerini geçtiğimiz hafta, burada sizlerle paylaşmıştık. Internet Explorer'ın yerini alacak, ancak onu tamamen ortadan kaldırmayacak olan tarayıcının özellikleri, geçen günlerle birlikte yavaş yavaş açığa çıkıyor.

Spartan, daha önce de söylediğimiz gibi bir Windows Store uygulaması olarak sunulacak. Şu an itibariyle Spartan'ın Windows 8.1'deki Metro IE'nin yerini alacağı anlaşılıyor. Spartan'ın "bazı sürümlerinde" Flash desteğinin bulunması, onun Flash'ı destekleyebileceğini gösteriyor.

Windows Phone'dan Windows 10'a tüm Microsoft cihazlarının ortak web tarayıcısı haline gelecek olan Spartan, zaman içinde Xbox'a da gelecek. Henüz ilk aşamalarında olduğunu tahmin ettiğimiz Spartan'ın detaylarının 21 Ocak'taki Windows 10 etkinliğinde ortaya çıkmasını bekliyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Adı hiç güzel olmamış

@15 Oca 2015 13:39 sen daha iyisini yap seninkini kullansınlar :D

haydi bakalım hayırlısı

kullanmasını bilene en güvenlisi,en hızlısı,en iyisi iex ama bilmeyen için piyasada neler var neler....
bide sorunu pcler değilde iex da arayanlara şunu söylemeliyim:
-önce orijinal Windows yazılımına para ödeyin
-piyasada ilk 3 e giren antivirüs yazılımını satın alın
-,ıoBit advanced Sys Care vb bi yazılım satın alın
-malwarebytes antimalware yazılımını satın alın
-adam gibi de bi pc alın
ondan sora internet Explorer 'a laf söleyin...
sizi korsancılar siziii....:)

@15 Oca 2015 14:16 Ya da bunların hiçbirini yapmadan, hiçbirine para vermeden chrome veya firefox indirin. Kafanız rahat etsin... Şaka bi yana şirkette çok iyi bilgisayarlarımız var ve tüm sistemler lisanslı, antivirüsler de var ama explorer bizde bile kendi kendine sorun çıkarıyor. Kapanıyor donuyor hatalar veriyor...

ya bi yürü git sağlam bi notbook al yeter win8.1 de ne antivirüsü nede diğerlerine ihtiyaç var gayet stabil senin beyin xpde kalmış yada androide kaymış ordan konuşma en iyi sistem en güvenli sistem windows 8 ve devamı dır win10 la bu daha da değişecek antivirüsede gerek kalmayacak

@15 Oca 2015 14:16 Ne anlatıyorsun sen birader? Güldürme kendine akşam akşam :):)

@15 Oca 2015 14:16 Chrome ile bunları yapmadan da hızlı ve güvenli bir tarayıcıya sahip olabilirsin

@15 Oca 2015 14:16 Arkadaş sen daha evde bilgisayar başında google a msn hack programı yazdığın vakitler biz buralarda millete güvenlik nedir nasıl güvenli bir bilgisayar oluşturulur onun dersini veriyorduk şimdide başımıza prof kesildin antiwalware gibi programlara ihtiyaç yok pc kullanmasını bilene antivirus de gerekmez o korsan işine girmiriyorum zaten git ms de reklamcı olarak çalış.

@15 Oca 2015 14:16 orijinal win8.1 + IE yeterli bence o kadar abartmaya gerek yok.

internet explorer 11`e yükselttim sonuç: sitelerin yarısına giremiyorum, çünkü son sürüm explorer olmasına rağmen hiçbirşeyi desteklemiyor ki 9-10-11`i google ile rekabet edebilmek için geliştirmişlerdi! bu adamaların dünyadan haberleri yok!

şu anda Windows 8.1 and IE 11 ile uçuşlardayım ama spartanın da tadına bakmak gerekir :)

WP e flash ve java desteği gelsin, tadından yenmez :D

bence yeni explorer ın kodadıdır o boşuna heyecan yapıyorsunuz

internet Explorer de iyiydi ama neyse (şu an windows 8.1 modern internet explorerden yazıyorum, çok hızlı ve GÜVENİLİR)

internet explorer geliştirsenize =D

14:16 yorum yapan vatandaşa tek sorum: "Diğer tarayıcılar neden bu saydıkların olmadan da iyi çalışabiliyorlar peki?" Not: Orijinal Windows 8.1 Pro ve Kaspersky Internet Security 2015 lisanslarına sahip bir yeni nesil Mac Pro kullanıcısıyım.

@15 Oca 2015 18:54 Mac'e windows mu kaçmış ne diyon sen kardeş ya? :):)

@15 Oca 2015 18:54 mac pro ya windows8.1 kuran zihniyet :D

bu spartan tarayıcının kod adı mı gerçek adı mı?

Bunun yerine herkesin bildiği iE yi güncellemesi daha akıllıca olur.Spartan tasarımı kötü gözüküyor.Ancak daha iyi olabilir.

İe başarılı ama kullanıcısı geveze

Microsoft olmasa bugun bilisim sektoru bu noktada degildi. Bu yuzden microsoftun bir urununu kullanmasam bile saygi duyarim her zaman.

windows 10kullanıyorum şimdiden harika görünüyor

@17 Ocak 2015 00:01 windows 10, 29 temmuz 2015'te çıktı sen nasıl ocak ayında indirip kurdun yoksa önizlemesini mi indirdin ?

Sen de yorum yaz