SSD alırken bu 5 konuya dikkat edin!

PC'niz için normal HDD yerine SSD almaya karar verdiyseniz, bu 5 detaya mutlaka dikkat edin!

  • Zeynel A. Öztürk
SSD alırken bu 5 konuya dikkat edin!

Bilgisayarlarımızda depolama birimi olarak SSD'lere her geçen gün daha çok yer veriyoruz. Peki sizde böyle yapıp, geleneksel HDD yerine SSD'leri mi tercih etmelisiniz? Son zamanlarda SSD'lerin depolama kapasiteleri arttı ve uyumluluk sorunları çözüldü. Bu yüzden cevap evet, ancak kararınızı hemen vermeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Ücret

SSD'lerin fiyatı son birkaç senede önemli ölçüde geriledi, ancak normal sabit disklere (HDD) kısayla hala çok pahalılar. Bu yüzden bütçeniz kısıtlıysa, size çok daha fazla boş alan sunacak HDD'leri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Fiziksel özellikler

Yeni bir donanım alırken PC'nizle uyumlu olup olmadığını araştırmalısınız. Modern SSD'lerin çoğu 2,5 boyutunda. Bu tür bir sürücüyü masaüstü bilgisayarda kullanamazsınız, ancak SABRENT 2.5¨-to-3.5¨ Mounting Kit gibi bir adaptörle bu sorunu giderebilirsiniz.

Yeni yaygınlaşmaya başlayan M.2 standardı (eski adı NGFF) ise çok ince SSD'leri tarif ediyor. Bu SSD'ler çok ince laptop'larda ve mini PC'lerde kullanılıyor.

Z-yüksekliği: 2,5 inç'lik bir SSD'nin laptop'unuza sığma garantisi bulunmuyor. Bunun için z-yüksekliğine veya kalınlığa dikkat etmeniz gerekiyor. Hangi yüksekliklerin desteklediğini öğrenmek için laptop'unuzun kılavuzuna bakın.

Arayüz: Bugünkü SSD'lerin çoğu 6 Gbps SATA arayüzünü kullanıyor. 3 Gbps ise bulabilirseniz, daha ucuza maloluyor. 3 Gbps ile 6 Gbps arasındaki seçimi PC'nizin sunduğu desteğe göre yapın.

Gürültü: SSD'nin önemli bir avantajı, HDD gibi mekanik parçalara sahip olmadığından sessiz çalışması. HDD'nin hızlanma sesinden ve kafa seslerinden kurtulmak istiyorsanız, SSD'yi tercih edin.

Performans

SSD'nin HDD'ye göre en önemli avantajı, önemli ölçüde daha hızlı olması. SSD'li bilgisayarlar birkaç saniyede açılabiliyor, programları neredeyse anında çalıştırıp, dosya aktarımlarını 10 kata kadar daha hızlı yapabiliyorlar.

Ancak her SSD, size eşit hız sunmuyor. Şu iki örnekte olduğu gibi:

- SanDisk Internal 120 GB, 520 MB/sn sıralı okuma ve 180 MB/sn sıralı yazma hızına sahip.

- Silicon Power Velox V70 120 GB ise 557 MB/sn sıralı okuma ve 507 MB/sn sıralı yazma hızı sunuyor.

Mümkün olan en yüksek hızı istiyorsanız, bunun size daha pahalıya mal olacağını aklınızda bulundurun.

Depolama kapasitesi

SSD'ler ve HDD'ler farklı şekilde çalışırlar. HDD'ler çoğunlukla parçalanmayla (fragmentation) karşı karşıya kalırken SSD'ler, "çöp biriktirme" (garbage collection) adı verilen bir başka "soruna" sahiptir. SSD'ler, HDD'lerin aksine değişen gelen verileri, mevcut verilerin üzerine yazmazlar. Çöp biriktirme adı verilen bu işlem, disk dolduğunda verimliliğini kaybedebilir. Bu yüzden SSD'nizin yüzde 20-30'unu boş tutmanızda fayda var. Bu, 250GB'lık bir sürücü için en fazla 200GB'lık alanı kullanmanız gerektiği anlamına geliyor.

Yaşam süresi

Son olarak SSD'nin ömrünü hesaba katmanız gerekiyor. SSD'ler mekanik parçalara sahip olmadığı için bu konuda endişelenmenize gerek yok. Ancak SSD'ler, elektrik kesintisine karşı daha duyarlıdır ve bu durumlarda verilerin bozulması ve hatta sürücünün tamamen bozulması sözkonusu olabilir. Buna ek olarak SSD'lere yazabileceğiniz veri miktarı kısıtlıdır. Günde GB'larca veri yazacaksanız, sürücünün ömrünü normalden hızlı tüketebilirsiniz.

SSD'lerin genellikle 5 - 7 yıl arasında yaşaması beklenir. Her geçen yıl, sürücünün bozulma şansını artırır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Elektrik kesintisine de karşı daha duyarlıysa masa üstü bilgisayarlarda şimdilik kullanmak için pek bir neden yok demektir. HDD ler hiç olmazsa bad sectörleri atlayarak yine kullanılabiliyorlar ve veriler birden uçup gitmiyor. Daha çok yol alınması gerekli...

@13 Kasım 2015 00:35 güç kaynağı diye bir şey var

@13 Kasım 2015 14:29 E o zaten standart diye açıklamaya katma gereği duymadım. Güç kesintisi sadece elektrik kesintisiyle mi olur zannediyorsunuz ? Bağlantı kabloları yerinden hiç oynamaz yani. Yada bilgisayarınızın işletim sistemindeki bir sorun yüzünden tek çarenin güç tuşuna basarak kapatmak olduğu bir durum hiç oluşamaz değil mi ? :)

Yeni kaslarda bu hddleri monte edeblieceğiniz dünya kadar yer var.İyi bir bilgisayarcı kasasının yan kapağı açık olandır.Alın kasanın kenarına bir yere koyun.Çıkarıp yok etmesi kısa ve çabuk olur.

@13 Kasım 2015 01:31 iyi bir bilgisayarci donanım kapağı açıkken daha çok sisteme zarar vereceğini bilir. Uydurma bitarafindan. İyi bilgisayarcı değil iyi bir kullanıcı denilir hem ona

@13 Kasım 2015 01:31 Bilgisayarcı ? İlk okulda ve lisede dahil beden eğitimi derslerine giren öğretmene"bedenci"diye seslenenler geldi nedense aklıma. Bir öğretmenin en sonunda isyan edip;bedenci demeyin artık yahu bu yaşa geldiniz,komik oluyor yani,beden mi satıyoruz sanki ? diye serzenişi. :/ Özellikle sıcak ortamda açık bırakılan kasa kapağı bilgisayarların ana kartını yavaşça yakmaya yarar diye defalarca açıklandı burada..."Çıkarıp yok etmek kolay olur" kısımlarına hiç girmiyorum zaten. :-)

İşletim sistemini C yerel diske yükleyip 120 GB bir SSD yeter, var olan HDD'i ise çıkartmadan arşiv ve diğer veriler için beraber kullanmak akıllıca olmaz mı?!

@13 Kasım 2015 08:27 slm ben dediğinizgibi kullanıyorım ssd 240 gb d hdd 1.5 tb ayrıca ssd pc muazzam hız katıyor açılma kapanma vesaire kolay gelsin

@14 Kasım 2015 02:15 Teşekkürler bu konsepti uygulamanın zamanı geldi!

En önemli konuyu atlamışsınız. Sandisk ultra II ile extreme serileri aynı performansı sunmasına rağmen aradaki %30 fiyat fark devre kartının tasarımı ve kullanılan bileşenlerden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden ultra II nin 2 yıl , extreme serisinin 10 yıl garantisi vardır.

Elektrik kesintilerine, voltaj dalgalanmalarina karsi bir zahmet UPS de aliverin.

@13 Kasım 2015 08:49 MNG olmaz mı illa ki UPS mi :D

elektrik kesintisine daha duyarlı değil. normal hdd kullanırken elektrik kesintisinden dolayı 2 yılda 3 hdd değiştirdim. ssd aldım 1 yıldır okadar elektrik kesildi ne veri bozuldu ne de ssd ye bişey oldu. ssd ler elektrik kesintisine karşı kesinlikle daha sağlam.

@13 Kasım 2015 08:57 şanslısınız. ssd çeşidine göre bu dayanıklılık değişir. O yüzden ssd diye her ssd ye atlanmaması gerekir.

Ocz 3.5 tb ssd yeni çıktı amozonda mevcut amerikada satılıyor fiyatı 14.000$ ama 250.000 iops 4k sıda var 3gb okuma yazma hızı uzaktan 3saatlik videolarınızı gösterir bunun için pahalı internet sayfasınızıda hızlandırır en az 8slotlu 64gb ram şartıyla msi da 8 slot var oda satılıyor o ssd internet yayını yapılır ddns domain oluştur sql den sayfanın indexlerini kodla yap

Ssd ler fatura merkezin server ına bankanın serververına elektirik su faturalarının ödendiği serververlara askeri şubeyede yapacan onları bekleme gecikme sistem gitti derdi olmaz öss de 2012 yılında sayfa açılmıyordu 8mbit internette kitleniyordu şimdi 1milyonu aşkın adamı sayfaya erişimi sağlıyor haritalarda rotayı çok hızlı bir şekilde bulmanada yarar ssd önemli hastanenin online randevu sisteminede yapacan hızlı bir şekilde işlemi gerçekleştirecek işte

@13 Kasım 2015 18:38 Peki maliyetini kim karşılayacak ?

Sen de yorum yaz