Telefonda 4K için tek engel: Pil ömrü!

Zaten bir günü zor çıkartan telefon pilleri, çok konuşulan bu özellik gerçek olursa "sürünebilir!"

  • Cem Şancı
Telefonda 4K için tek engel: Pil ömrü!

Telefonlarda 4K çözünürlüklü ekranları bekleyenlere kötü haber... Bu yüksek çözünürlüklü ekranlar, telefon pillerini hızla tüketiyor. Huawei'nin başkanı Kevin Ho, 4K çözünürlüklü telefonların en iyi ihtimalle yarım gün boyunca çalıştırılabileceğinin altını çiziyor.

Ekran için 4K yerine 2K tercih edildiğinde, telefonların tüm gün çalışması mümkün olabiliyor. Üstelik, telefon kadar küçük bir ekranda insan gözünün 4K ile 2K farkını anlamayacağı da belirtiliyor.

Yine de yüksek çözünürlüklü ekranlar çoğaldıkça telefonları her akşam hatta gün içinde birkaç kez şarj etme zorunluluğunun ortaya çıkacağı anlaşılıyor. Dolayısıyla, mobil cihazların daha yüksek çözünürlüklü ürünlere dönüşmeden önce teknoloji dünyasının öncelikle şişe ağzı etkisi yapan pil teknolojisini artık güncellemesi gerektiği düşünülüyor. Çin'in en önemli teknoloji şirketlerinden olan Huawei'nin de yeni pil teknolojileri üzerinde çalıştığı biliniyor ancak şirket bu çalışmaların ticari ürüne dönüşmesi için birkaç yıl zaman gerektiğinin altını çiziyorlar. Yani, önümüzdeki birkaç yıl boyunca, cebimizde şarj cihazı taşımaya devam etmek zorundayız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Full hd mobil icin fazlasiyla yeterli

2K bile fazla telefon ekranları için. 1080p fazla fazla yetiyor.

4K olmasına gerek yok g3 de bile çok.sıkıntılı şarj

gereksiz gereksiz 4 kere gereksiz.

Bitsin artık bu çile... Çekemem bile bile... Ne kadar dayanacaksın söyle... Ne kadar çalışacaksın söyle... Artık şarj etmeyeceğim...

2K,4K vs govde gosterisinden başka bişey değil

Biz kullanıcılar olarak 2K bile gereksiz FHD yeter diyoruz, daha bir defa bile aksini söyleyen duymadım. Bu tlf üreticilerine ne oluyor anlamıyorum. Kullanıcı isteklerini önemsemiyorlar diye düşünüyorum tamamen.

2k bile gerkesiz.pillerle ilgileneceklerine böyle boş işlerle meşguller.

Yeni pil teknolojileriyle birlikte büyük ihtimal hayatımıza giricekler. Sadece reklam olsun, teknolojiden pek anlamayan kesimi tavlayalım ayağına. Firmalar yine sahte doktor veya uzmanlar tutup insan gözü 800 ppi a kadar görebiliyo felan dedirtirler(aynısı 2 k ekranlarda olmuştu, muhterem bi amcamız çıkıp insan gözü 600ppi a kadar ayırt edebiliyor dwmişti) . Sonuç olarak, öyle yada böyle gelecek. Gelecek ve pil sürelerini(yeni teknolojilerle gelecek olan) yine baltalayıp bir günün altına indirecek.

Hep söylüyorum bida söliim bari!! 4K DEĞİL. 4G OLSUN YURDUMUN HER YANI...

Şu an kullandığım laptop un ekranı 15.6" 1080p. Çok nadir olarak bazen daha yüksek çözünürlüğe ihtiyaç duyduğum oluyor. Ama bu şımarık üreticiler 5" ekrana 1080p koyuyorlar. Hadi tamam belki o lazım olduğu anlarda iyi ki 1080p ekranı var dersin. Ama 2k ve 4k (sonrası 8k olur) bana göre uzun yıllar gereksiz. Ha olurda laptop ekranları 16k falan olur dersin şu telefonlara da bir el atalım 2k-4k olsun...

ful hd neyinize yetmiyor be napcanız 4k ekranı

Sorun 4K yada 10K olmasi değil teknoloji her zaman ilerlemeli 10K da ciksa insanlarin her zaman ilgisini çekecek sen bunun için sağlam bir pil bulundurdugunu teknolojileri karsilayacak bir batarya bulundurmazsan 1K da koysan kurtarmaz teknoloji her zaman lazim düşürmeye degil yukseltmeye yeni çözümler aramaya bakilmali teknoloji iste bu zaman yararli hale gelir...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play