Tesla Model X'e "Hızlanma" Davası!

Tesla Model X'in durduk yere hızlandığı iddia edenler, şimdi de konuyu mahkemeye taşıyor!

Tesla Model X'e "hızlanma" davası!

Model X sahibi Ji Chang Son, Cuma günü Tesla'ya açtığı dava ile aracın garajında park ederken, aniden hızlandığını iddia etmekteydi. Kaliforniya Merkez Bölgesi'ndeki ABD Bölge Mahkemesinde açılan dava, Reuters'ın söylediğine göre "ürün sorumluluğu, ihmal ve garanti ihlali iddiaları ile belirtilmemiş hasar ödemesi" istemekte.

Davada belirtilene göre Son'un Model X aracı garaja park edilirken "aniden tam güçte hızlanmaya başladı." İleri doğru atılan araç "garajın iç duvarını geçerek, duvardaki birkaç ahşap destek kolonunu ve bir çelik lağım borusunun yanı sıra çeşitli diğer şeyleri kırarak, davacının oturma odasında durdu." Kaza sonrası hem sürücü hem de yolcular yaralanmıştı.

Ayrıca dava, Elon Musk'ın bir zamanlar "üretilmiş olan en güvenli SUV" olarak tanımladığı araç için bir toplu dava statüsü de aramakta. Dava, National Highway Traffic Safety Administration'ın veri tabanında benzer yedi şikayetin daha bulunduğunu belirtmekte. Eylül ayında da ulaşım sitesi Electrek, Model X sahiplerinden gelen çeşitli "istenmeyen ani hızlanma" iddialarını belirtmişti. Tesla, her kazanın kayıtlarını incelediğini ve sürücünün hatalı olduğunu söylemekte.

Elektrikli araba üreticisi, Son'un iddiaları konusunda da benzer bir tutuma sahip. Tesla, Cuma günü Reuters'a yaptığı açıklamada Son'un iddiaları hakkında "detaylı bir inceleme yaptığını" belirtmekteydi: "Araçtan alınan veriler de dahil olmak üzere kanıt, kazanın sebebinin Bay Son'un gaz pedalına sonuna kadar basmasının sonucu oluştuğunu göstermekte."

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

TESLA X MODELİ SUÇLU, çünkü bu araçta bir sürü sensör var, garajda iken araç önündeki nesneleri algılıyor, yazılım orada yol olmadığını anlayabilir, DOLAYISIYLA SÜRÜCÜ SONUNA KADAR PEDALA BASSADA ModelX uyarı sesi verip, aracın gitmemesini sağlamalı, hatta "gidişe uygun olmadığı için araç durdurulmuştur" diye uyarı konuşması yapması beklenirdi. Diğer türlü beyinli araç almışın anlamı ne, o zaman sürekli kaza yapsın, bide üzerine 150-200binlira tamir parası öde.. TESLA böyle hatalarla kaybediyor.

At sahibine göre kişner diye boşuna dememişler.(zaten dünyadaki tüm trafik kazaları araç hatalarından oluyor!). Bırakın çok para kazanıp 300 500 bin liraya akıllı araç almayı da yerine biraz beyin kasın daha yararlı şeylerle uğraşın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir