Tesla'dan donmuş şarj bağlantısı sorununu çözecek adım

Yayınlanan yeni bir Tesla güncellemesi, donmuş ve yerinden çıkartılamayan şarj bağlantısı sorunlarını çözmeye odaklanıyor.

Tesla'dan donmuş şarj bağlantısı sorununu çözecek adım

Soğuk havalarda Tesla’yı veya herhangi bir elektrikli aracı kullanmak zor olabiliyor. Tesla sahipleri, soğukta saatlerce süren şarj sürelerinden kapıyı açamamaya kadar çok sayıda sorunla karşılaşıyor olsa da, şarj kablosunun tam anlamıyla araca sıkışıp kalması belki de bu sorunların en tuhafı. Neyse ki Tesla bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Şirket, Model 3 ve Model Y sahipleri için kısa bir süre önce yayınladığı yazılım güncellemesinde bu sorunu ele aldı. Yeni özellik, aküyü şarj için hazırlamanın yanı sıra, şarj kablosunun çıkarılmasını kolaylaştırmak için otomatik olarak otomobilin şarj bağlantısı girişini ısıtmaya başlıyor.

Bunun işe yaramaması durumunda Tesla, aracın buzunun çözülmesini ve şarj kablosu bağlantısı ile şarj girişindeki buzun ve diğer kalıntıların temizlenmesini öneriyor. Şirket, son çare olarak, şarj girişi mandalını serbest bırakmak için bagajdaki manuel serbest bırakma düğmesini çekebileceğinizi söylüyor.

Tesla, donmuş şarj kablolarıyla uğraşmanın yanı sıra, kullanıcılara DC hızlı şarjın başlamasına ne kadar süre kalacağına dair bir tahmin veren yeni bir özellik de yayınladı. Birçok Tesla sahibinin geçtiğimiz ay keşfettiği üzere hızlı şarj, hava koşullarından doğrudan etkileniyor. Çok fazla soğuyan EV pilleri daha yavaş şarj olur ve aynı zamanda menzilini kaybeder ve şarj hızlarını artırmadan önce ısınmaları gerekebilir.