Tesla'nın yeni güncellemesinin araçlara getirdiği 12 eğlenceli özellik

Tesla'nın yılbaşı güncellemesi yine küçük ama eğlenceli yükseltmelerle beraber geliyor. Yeni özellikler arasında, arabanızı kilitlediğinizde çıkan bir keçi sesi bile var.

Tesla'nın yeni güncellemesinin araçlara getirdiği 12 eğlenceli özellik

Son birkaç haftadır Tesla'nın 2023 Yılbaşı Güncellemesi hakkında söylentiler dolaşıyordu ve X'teki bazı hacker'lar, en son OTA yazılım güncellemesinde yer alacağı söylenen Waze benzeri bir dizi özelliği ortaya çıkarmıştı. Geleneksel olarak, Tesla'nın yılbaşı yazılım güncellemesi birkaç yenilik içerdiğinden bu yıl da durum değişmedi. Şirket, Musk'ın elektrikli araç müşterilerini mutlu edecek en az 12 yeniliği şimdiden duyurdu.

İşte Tesla'nın elektrikli araçlarına gelen 12 yeniliğin tümü:

Farklı Kilit Sesleri

Güncelleme, aracınızın harici bir hoparlöre sahip olması durumunda (hepsi değil) aracı kilitlediğinizde çıkan özel bir ses seçme özelliğini de beraberinde getiriyor.

Tipik "bip, bip" sesinden sıkıldıysanız Tesla eski tarz bir korna, alkış ve çığlık atan bir keçinin sesi gibi seçenekler sunuyor.

Yeni Arcade özellikleri

Şu anda tüm araçlarda bulunan Tesla'nın araç içi Arcade sisteminde bir dizi güncelleme yapıldı.
Tesla, güncellemenin Beach Buggy Racing'de yeni araçların ve pistlerin kilidini açtığını, Polytopia ve Vampire Survivors'ın her ikisinin de yeni modlara sahip olduğunu ve PS4, PS5 ve Xbox kontrol cihazlarının artık Bluetooth ile eşleştirildiğinde ses efekti verdiğini söylüyor.

Arka ekranda oyun keyfi

Arka ekrana sahip Tesla araçlarında, arkada oturanlar artık Tesla Arcade'deki oyunları oynayabiliyor. Tesla tarafından X'te "LAN Party on Wheels" başlığıyla yayınlanan bir gönderide, çoklu oyuncu özelliğinin getirildiği duyuruldu. Artık ön koltukta oturanlar arkada oturanlarla birlikte zombi kıyametine karşı savaşabilecekler.

Arka ekranlara Bluetooth desteği

Tesla, arkadaki yolcuların artık ekranlarında dizi izlerken veya oyun oynarken kablosuz Bluetooth kulaklık kullanabilmelerini sağladı. Bu, daha önce ekrandan çıkan seslere katlanmak zorunda kalan ebeveynler için tam bir nimet.

Apple Podcast'ler

Oldukça basit bir uygulama, ancak Tesla'nın bilgi-eğlence sistemi artık Apple Podcasts uygulamasını bünyesinde barındırıyor, böylece kullanıcılar herhangi bir Apple cihazında kaldıkları yerden kesintisiz bir şekilde dinlemeye devam edebiliyor.

Güzergahtaki radarlar

Tahmin edildiği üzere Tesla, araç içi navigasyonuna güzergah üzerindeki radarları ve kırmızı ışıkları gösterme özelliği de dahil olmak üzere bazı 'Waze benzeri' özellikler ekliyor.

Hatta seçilen grafikler Waze'dekilere benziyor. Bununla birlikte, bu güncellemenin mobil radarları mı yoksa sadece sabit radarları mı kapsadığı teyit edilmedi.

Akıllı telefon üzerinden rota belirleme

Tesla'nın bu özelliği sunmasının bu kadar uzun sürmesi şaşırtıcı, zira uzun süredir otomobil üreticilerinin pek çoğu bir akıllı telefon uygulamasında bir rota planlama ve bunu doğrudan aracın bilgi-eğlence ekranına gönderme imkanı sunuyor. Ve artık Tesla sahipleri de aynısını yapabiliyor.

Otomatik 911 çağrıları

Bu daha çok Kuzey Amerika için bir güncelleme gibi görünüyor, zira özelliğin diğer pazarlarda çalışıp çalışmayacağı hala belirsiz. Ancak hava yastıklarını açacak bir kaza geçirecek kadar talihsiz olursanız, Tesla'nız artık sizi otomatik olarak 911 acil servislerine bağlayacak.

Sentry Mode görüş açısı genişletildi

Park halindeki Tesla'nıza bir alışveriş arabasını çarpan kişiyi yakalamak için mükemmel olan Sentry Mode, araç park halindeyken çok sayıda araç içi kameradan akıllı telefon uygulamasına görüntü akışı sağlıyor.

Bu güncelleme sayesinde araç sahipleri artık sol ve sağ sütun kameralarına da erişebiliyor ve böylece toplam açı kapsamı yediye çıkıyor.

Park asistanı hi-fi oluyor

Yazılım güncellemesinin ardından Tesla'nın Park Asistanı artık aracın çevresinin 3 boyutlu bir haritasını oluşturabiliyor ve bunu bilgi-eğlence ekranında göstererek kalabalık ortamlarda park etmeyi kolaylaştırıyor.

Bırakın ışık olsun

Bildiğimiz kadarıyla Tesla, özel bir ışık gösterisi programlamanıza, bunu bir USB sürücüye yüklemenize ve ardından otomobilin farlarını, arka lambalarını ve göstergelerini ritmik bir teknolojik hüner gösterisinde yanıp sönmesini sağlayan tek araç.

Bu güncelleme, şarkı eşliğinde yanıp sönen önceden programlanmış bir ışık gösterisini beraberinde getiriyor.

Şarj istasyonu filtreleri

Güncelleme ile hızlı Supercharger istasyonlarını aramak daha kolay hale geldi. Araç sahipleri artık iki şarj hızı arasında filtreleme yapabiliyor.

Üç şimşek 70kW veya daha yüksek hızlar sunan yerleri gösterirken, tek şimşek daha düşük çıkışlara sahip istasyonları gösteriyor.